Rok Valjavec je odprl spust s predhodniki današnjih gregorčkov. / Foto: Tina Dokl

Gregorčki ponovno na Belici

Tradicionalno praznovanje gregorjevega je letos v preddvorski občini potekalo na Zgornji Beli. Spuščanje gregorčkov se je tako z jezera Črnava preselilo na potok Belica. Dogodek so poimenovali Vuč u vudo, istoimenski običaj pa je bil med belskimi obrtniki živ v obdobju med obema vojnama.

Zgornja Bela – Glavno prizorišče tokratnega spuščanja gregorčkov je bilo tako v okolju novega etnološkega kotička s kajžo na Zgornji Beli pri Preddvoru, gostitelj dogodka pa ljubiteljski etnolog Tomaž Rehberger, ki upa, da bo dogajanje na predvečer gregorjevega postalo tradicionalno.

Kar lepo število prisotnih, predvsem otrok, se je že kakšno uro pred spustom udeležilo delavnice izdelave gregorčkov na Petanovi domačiji, ki sicer stoji v neposredni bližini omenjene kajže. Delavnico so vodili člani KUD Matije Valjavca Preddvor, otroci pa so gregorčke ustvarjali izključno iz naravnih materialov.

Sprevod od Petanove domačije do izhodišča za spust so kasneje pospremili tudi zvoki harmonike.

Po Rehbergerjevem nagovoru je prisotne pozdravila še Ernesta Koprivc, direktorica Zavoda za turizem Preddvor, soorganizatorja dogodka. Spuščanje gregorčkov je pospremil krajši kulturni program, ki so ga sooblikovali najmlajši. Ob melodiji, ki jo je iz kitare izvabljala učiteljica Klara Paulič, so zapeli prvošolčki, dogodek je povezovala domačinka Katja Bogataj.

Tako otroci kot kasneje Tomaž Rehberger so nam na kratko predstavili gregorjevo in zakaj se na njegov predvečer spušča luč v vodo oziroma imamo običaj »vuč u vudo«. »Zato, ker je bil dan že toliko daljši in obrtniki niso več potrebovali luči pri svojem delu,« je začel razlago Rehberger. »Na Beli je bilo veliko obrti: kovali so žbice, pletli cambuhe, cajne … Bili so mlinarji, žagarji, mizarji. Ko je prišlo gregorjevo, pa je bil dan že toliko daljši, da luči niso več potrebovali.« In so vrgli luč v vodo, so ga mrmraje dopolnili glasovi med prisotnimi. O gregorčkih je povprašal tudi starejše občane, ki se še spomnijo tistih časov, in ugotovil, da je bil običaj spuščanja luči na Belici živ še do šestdesetih let prejšnjega stoletja.

Tokrat je pri spuščanju gregorčkov prisotnim pomagal Rok Valjavec, sicer restavrator, ki je bil zelo aktiven tudi pri etnološkem projektu s kajžo. Tako smo mimogrede izvedeli, da je ravno v soboto minilo leto dni, kar so kajžo na Koroškem podirali, sedaj pa že stoji na Zgornji Beli in služi namenu.

Spoznali smo tudi predhodnike sedanjih gregorčkov: pehar z oblanci in smolo, žaganje z nafto ter sveče.

Seveda pa ni šlo brez prostovoljnih gasilcev PGD Preddvor, ki so gregorčke po zaključku plovbe po Belici pobirali iz potoka in jih vrnili njihovim lastnikom.

Rehberger je prisotne še povabil, da si po zaključku spusta kajžo tudi pobliže ogledajo. Tisti, ki jih je zeblo, so se lahko okrepčali s toplim napitkom, najbolj pa so šli prav vsem v slast mehki in še topli buhteljni z marmelado.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / sreda, 27. junij 2012 / 07:00

Zadnja večerja s slovenskim svinjskim mesom

Ihan - Konzorcij Ohranimo prašičerejo Slovenije je prejšnji torek v restavraciji Farme Ihan pripravil Zadnjo večerjo s slovenskim svinjskim mesom, s katero je znova opozoril na kritičen po...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / torek, 17. maj 2011 / 07:00

Ribe na žaru

Ribe dobivajo pri peki na žaru vse več privržencev.

Kronika / torek, 17. maj 2011 / 07:00

Nesreče

Vinjeni povzročili nesreče Kranj, Škofja Loka, Mojstrana - Policija poroča o treh prometnih nesrečah, ki so jih minuli konec tedna povzročili vinjeni...

Zanimivosti / torek, 17. maj 2011 / 07:00

Tito spet pozdravil Gorenjce

Tako v Bohinju kot na Bledu, kamor se je skupaj s spremstvom in soprogo Jovanko v soboto pripeljal z muzejskim vlakom, sta Tita pričakala župana in številni navdušenci.

Nasveti / torek, 17. maj 2011 / 07:00

Ekstremizem na pohodu

Ekstremizem v športu je nekaj, kar preziram, čeprav nimam razloga za to. Če gremo v potankosti, potem si moramo priznati, da je vsak vrhunski šport nekakšen ekstrem, ampak tu ni stran, na kateri bi pi...

Gospodarstvo / torek, 17. maj 2011 / 07:00

Po dobičku druga banka v Sloveniji

Delničarji Gorenjske banke bodo na četrtkovi skupščini odločali o predlogu, da bi za dividende namenili še 41 evrov (bruto) na delnico, skupno torej sedemdeset evrov.