Ekipa Gorenjskih poročil / Foto: arhiv GTV

Že pet tisoč Gorenjskih poročil

Pred kratkim so na Gorenjski televiziji predvajali že 5000. Gorenjska poročila, ki jih je v četrt stoletja ustvarjalo skoraj 80 nekdanjih in sedanjih novinarjev, voditeljev, snemalcev, montažerjev, grafičnih opremljevalcev in realizatorjev. Ti so poskrbeli za več kot 25.000 televizijskih prispevkov oz. dobrih 1400 ur pristnega prikaza gospodarskega, političnega, kulturnega, športnega in družabnega življenja v regiji.

Prve na terenu posnete oddaje informativnega značaja so se na programu takratne Televizije Kranj pojavile jeseni 1993, ko je program urejal glavni in odgovorni urednik dr. Drago Papler. Prvo informativno oddajo Petkov tedenski pregled je Papler pripravil 7. januarja 1994, leta 1995 pa se ji je pridružila še Objektiv Gorenjske, obe oddaji pa sta 26. januarja 1996 prerasli v vsakodnevno informativno oddajo Gorenjska poročila, ki se je ohranila do danes. »V tistem času, ko je bila le nacionalna televizija in še ni bilo komercialnih televizij, je Gorenjska televizija pomembno vplivala na oblikovanje regijskega medijskega prostora, saj smo bili s kamero in mikrofonom prisotni na vseh dogodkih. Imeli smo veliko neposrednih prenosov s prizorišč preko linkovske povezave na Šmarjetni gori,« se spominja Papler.

Uredništvu takratne Televizije TELE-TV Kranj se je sredi 90. let pridružila Suzana Podgoršek Kovačič, ki je nekaj let vodila informativni program, kasneje pa je prevzela vodenje celotnega televizijskega programa.

Poročila so v tistem času lahko spremljali samo gledalci kabelskega omrežja v Kranju, zato so jih v informativnih oddajah pretežno seznanjali z dogodki iz kranjske občine. Kranjskim gledalcem so se z razvojem kabelskih sistemov po regiji v drugi polovici devetdesetih let pridružili še prebivalci Radovljice, Jesenic, Tržiča, Bohinja, Šenčurja, Kranjske Gore in Kamnika.

S prihodom odgovornega urednika Črta Kanonija v marcu 1999 so se na televizijskih zaslonih po Gorenjskem pojavile številne nove oddaje, celotna televizijska produkcija je prešla na sodoben digitalni zapis.

Gorenjska televizija TELE-TV je v novo tisočletje vstopila z novo blagovno znamko GTV. Vodenje informativnega programa je tedaj prevzel Aleš Zrimšek, ki je osvežil vsebino in celostno podobo Gorenjskih poročil in vpeljal krajše tedenske rubrike, namenjene različnim strukturam gledalk in gledalcev. Z njegovim prihodom se je opazno povečalo število terenskih prispevkov.

Zrimšek je doslej uredil več kot 3200 Gorenjskih poročil. »Najbolj se me dotaknejo žalostne zgodbe 'malih' ljudi, za katere se mi zdi, da jih je od začetka gospodarske krize vse več. Prav zato si v maloštevilni ekipi prizadevamo, da bi v gorenjske domove prinesli čim več pozitivnih prispevkov o poštenih, sposobnih in srčnih ljudeh, ki z veseljem stopijo skupaj in naredijo nekaj dobrega za ljudi v stiski. S tem skušamo gledalcem vrniti vero v lepši in prijetnejši jutri,« pravi Zrimšek, ki ureja tudi spletno stran www.gtv.si, prek katere je tudi možno v živo spremljati program Gorenjske televizije.

Ministrstvo za kulturo je Gorenjski televiziji kot osrednjemu lokalnemu programu v regiji leta 2004 podelilo status medija posebnega pomena. Zadnjih deset let ga vodi odgovorna urednica Maja Zagoričnik, ki si prizadeva, da bi gledalcem kljub skromnim finančnim prihodkom omogočili čim več preverjenih in uporabnih informacij o dogajanju v njihovem domačem kraju in okolici. »Želimo si, da bi občine in podjetja imeli več posluha za nas kot lokalni in regionalni medij,« je dejala.

Največ zaslug za tehnološki razvoj Gorenjske televizije in njeno ohranitev v času gospodarske krize ima njen ustanovitelj in direktor Iztok Škofic. Kot lastnik starejšega 'brata', kabelskega operaterja TELE-TV, pravi, da je pomembno vztrajati pri ustvarjanju lokalnih informativnih oddaj.

Gorenjska televizija se je pred dvema letoma iz najetih prostorov v vrtcu Mojca na Planini preselila v nove prostore na Oldhamski cesti. V poslovni hiši GTV trenutno opremljajo HD-studio, ki bo v prihodnjem letu omogočil kakovostnejšo produkcijo informativnih oddaj.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Škofja Loka / sreda, 21. november 2007 / 07:00

Roman Šturm novi občinski svetnik

Škofja Loka - Ivan Logonder (SLS) z Godešiča od prejšnje seje občinskega sveta Škofja Loka ni več njegov član. Umika se zaradi bolezni, za preostanek mandatne dobe pa je občinski...

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / petek, 3. julij 2009 / 07:00

Zbolela za gripo pripotovala s Tajske

Ljubljana – Danes so na Inštitutu za varovanje zdravja potrdili še dva primera nove gripe. Skupaj je doslej v Sloveniji potrjenih sedem primerov okužb. Pri zadnjih dveh gre za ml...

Prosti čas / petek, 3. julij 2009 / 07:00

Poletje pozitivnih vibracij

Kulturni bazen v Kranju najavlja projekt Summer of Positive Vibration, in sicer od 3. do 12. julija 2009. Vsak dan bodo od 12. ure dalje potekale delavnice, 19. ura bo namenjena fil...

Prosti čas / petek, 3. julij 2009 / 07:00

Langa na Jesenicah

Koncert znane skupine Langa bo danes zvečer ob 21. uri na Trgu Toneta Čufarja, na Jesenicah. V primeru slabega vremena bodo koncert prestavili v Tea-ter bar.

GG Plus / petek, 3. julij 2009 / 07:00

Davek na preteklost

Čeprav je mimo, bi bilo krivično prezreti proslavo (na Trgu republike) v počastitev polnoletnosti naše države. Za moj okus je bila vrhunska. Tako na državni, se pravi na politični ravni – pri tem...

Zanimivosti / petek, 3. julij 2009 / 07:00

Jutri srečanje gorenjskih planincev

Planinska zveza Slovenije bi Aljažev stolp prestavila v muzej.