Računalnik in jaz: Novo rojstvo računalnika

Računalnik zna biti prav muhasta stvar. Zadnje dneve se z njim ne razumeva najbolje. Slabo dela, meče me iz programov, internetne strani se kar same zapirajo, javlja to in ono. Sploh ne morem normalno delati in prav jezen sem nanj. Pravzaprav me spravlja ob živce. Na monitorju se mi pojavljajo neka čudna obvestila, datoteke se kar same ustvarjajo, map pa imam že celo vrsto, saj se kar same pojavljajo. Najslabše je, da mi tega sploh ne pusti izbrisati. Vse skupaj dela izredno počasi in moteče.

Poskusil sem že praktično vse. Računalnik sem pregledal s protivirusnim programom, pognal sem program za preprečevanje vdorov, iskal sem trojanske konje, pa vseeno ni bilo uspeha, saj naj bi bilo vse čisto. Ko tako ugotavljam in tuhtam, kako naj se te nadlege rešim, mi pride na misel ideja, da je najbolje, da računalnik kar v celoti pobrišem in nato na novo vzpostavim. To bo še najbolje, saj bom lahko le tako prepričan, da na računalniku ni ničesar, kar bi motilo moje delo.

Najprej sem šel po predalih brskat za zgoščenkami, kjer imam shranjene gonilnike za moj računalnik. Gonilniki ali angleško »driverji« so programi, ki omogočajo usklajeno delovanje strojne opreme. Vsaka računalniška komponenta ima svoj gonilnik, saj ji ta omogoča, da pravilno deluje in se razume z drugimi deli računalnika, predvsem pa, da zna delovati skupaj s programsko opremo. Gonilniki so potrebni za matično ploščo, pa za grafično in zvočno kartico, potrebujete jih za mrežno kartico, za CD ali DVD pogon, skratka za vse, kar je v vašem računalniku.

Sledilo je brskanje za zgoščenkami s programsko opremo. Potreboval sem operacijski sistem, pa pisarniško zbirko programov in še vrsto drugih programov, ki sem jih imel naložene na računalniku. Za nekatere programe zgoščenka ni potrebna, saj sem si jih naložil in namestil potem interneta. Bom pač to vajo ponovil tudi zdaj. Tovrstne zgoščenke je najbolje imeti nekje varno shranjene skupaj, da jih v primeru potrebe hitro najdemo. Običajno jih dobite skupaj z nakupom računalnika. Pomembno je, da imate skupaj z zgoščenkami shranjene tudi serijske ali aktivacijske številke programske opreme, saj ob namestitvi program zahteve, da le to vpišemo.

Pred brisanjem vsebin računalnika je potrebno vse naše delo prenesti na drug medij. Običajno lahko to storimo s pomočjo zgoščenk, lahko pa si pomagamo tudi z USB ključem. Prav tako je še bolj pomembno, da si naredimo tudi kopijo oziroma prenos naših digitalnih certifikatov, da bomo lahko tudi potem poslovali z banko ali pa poslovali z državno upravo.

Ko smo tako pripravili vse potrebno, pa se lahko lotimo dela. V računalnik vstavimo zgoščenko z operacijskim sistemom, ki pa mora biti te vrste, da omogoča zagon ali kot bi rekli v računalniškem žargonu, zgoščenka mora biti »boot able«. Nato ugasnemo računalnik in ga znova prižgemo. Računalnik se požene iz zgoščenke, sistem pa nas opozori, da bomo na novo namestili operacijski sistem in počistili trdi disk. Ko to opozorilo potrdimo, se najprej na novo »formatira« disk, ki tako zgubi popolnoma vse, kar je bilo na njem zapisano. Sledi zapis operacijskega sistema na trdi disk računalnika. Pri tem se nam na zaslonu pojavljajo razna obvestila in možnosti nastavitev, mi pač le izbiramo tisto, kar želimo. Ko je namestitev končana, odstranimo zgoščenko iz računalnika in ga na novo zaženemo. Ob vnovičnem zagonu računalnik od nas zahteva zgoščenke z gonilniki, da lahko ustrezno uskladi delovanje računalnika. Ostane nam le še, da namestimo na računalnik potrebno programsko opremo in že je vse pripravljeno za delo.

Nova vzpostavitev računalnika in namestitev programske opreme ni zahtevno opravilo, a vseeno je potrebno vedeti, kaj počnemo. Zato je včasih to bolje prepustiti strokovnjakom. Ko ni druge izbire in ko vse običajne možnosti odpovejo, je tovrstno opravilo včasih najboljša rešitev.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / četrtek, 23. december 2010 / 07:00

Oblak brani ob Atlantiku

Gorenjski nogometaš: še ne 18-letni vratar Jan Oblak brani na Portugalskem za klub Beira Mar iz Aveira, mesta ob Atlantiku, ki ga številni imenujejo portugalske Benetke. Tja je posojen iz Benfice, pra...

Objavljeno na isti dan


Šport / petek, 14. marec 2008 / 07:00

Prva planiška zmaga Shlierenzauerju

Zmagovalec petkove popoldanske tekme v Planici je Avstrijec Gregor Schlierenzauer, ki je v prvi seriji s skokom 232,5 metra postavil svoj osebni rekord in najdaljšo daljavo letošnje Planice. Najboljši...

Kronika / petek, 14. marec 2008 / 07:00

Tudi drugič pogojna kazen

Nekdanja homeopatinja Darja Eržen je bila tudi v ponovljenem sojenju zaradi povzročitve smrti iz malomarnosti obsojena na osem mesecev zapora pogojno s preizkusno dobo dveh let.

Kronika / petek, 14. marec 2008 / 07:00

V Planico zgodaj in brez pijače

Ob letošnjem največjem športnem dogodku v Sloveniji, poletih v Planici, bo za varnost skrbelo kar 125 rediteljev in varnostnikov, na prizorišču pa bodo poostrili nadzor nad pijančevanjem.

Šport / petek, 14. marec 2008 / 07:00

Gledalci mi dajejo energijo

Tako ob letošnjih planiških tekmah pravi slovenski rekorder Robert Kranjec, ki si pod Poncami želi veliko navijačev in dobre razmere za dolge in varne skoke.

Šport / petek, 14. marec 2008 / 07:00

Gorenje močnejše od Knauf Insulation

Škofja Loka - V 1. A rokometni ligi za moške je ekipa Knauf Insulation v sredo gostila Gorenje in pričakovano izgubila z 18 : 23. Rokometašice Škofje Loke KSI v 1. A ligi jutri g...