Organ za neodvisen nadzor
Specializirani oddelek na vrhovnem državnem tožilstvu se bo ločeno od policije in vojske ukvarjal s preiskovanjem in pregonom kaznivih dejanj pri osebah s policijskimi pooblastili.
Ljubljana – Prvega novembra je v skladu z novelama zakonov o državnem tožilstvu in kazenskem postopku na vrhovnem državnem tožilstvu začel delovati specializirani oddelek za preiskovanje in pregon kaznivih dejanj, za katera bodo osumljene osebe s policijskimi pooblastili – policisti, vojaški policisti, uslužbenci vojaške varnostno obveščevalne službe in osebe, ki so napotene na misijo v tujino. Oddelek bo ločen od policije in vojske, s čimer želijo odpraviti vsakršen dvom o preiskavi kaznivih dejanj pri osebah s policijskimi pooblastili, je na torkovi novinarski konferenci pojasnila generalna državna tožilka Barbara Brezigar.
V oddelku trenutno deluje devet policistov, ki so zaposleni na vrhovnem državnem tožilstvu, pomagata pa jim dve državni tožilki, v prvih desetih dneh pa je v obravnavo prejel že štiri zadeve. V policiji so sicer lani zabeležili 362 sumov kaznivih dejanj prekoračitve policijskih pooblastil, od katerih so v 80 primerih podali kazensko ovadbo.
V projektu Specializirani oddelek poleg ministrstva za pravosodje sodelujeta tudi ministrstvi za notranje zadeve in obrambo. Pravosodni minister Lovro Šturm je pojasnil, da jih je k sodelovanju spodbudila sodba evropskega sodišča, ki je lani v t. i. primeru Matko iz leta 1995 ugotovilo, da naša država ne zagotavlja mehanizmov neodvisnega nadzora v primerih suma prekoračitve policijskih pooblastil. »Nova zakonska ureditev in specializirani oddelek dajeta zagotovilo, da do podobnih dogodkov ne bo več prišlo. Oddelek je pomemben preizkus sodelovanja med različnimi organi pri preiskavi kaznivih dejanj, kar je sicer v svetu vse pogostejša praksa,« meni Šturm.