Dan odprtih vrat v kulturnih hramih
Rojstni dan pesnika dr. Franceta Prešerna, 3. december, je že tradicionalno dan, ko hrami kulture na stežaj odprejo svoja vrata. Ta dan bo ogled Gorenjskega muzeja brezplačen.
Pisalo se je leto 1800, bil je 3. december, ko se je v Vrbi na Gorenjskem rodil France Prešeren. Po šolanju v Ribnici, Ljubljani in na Dunaju je služboval v Ljubljani, končno pa je leta 1846 dobil samostojno advokaturo v Kranju, kjer je tudi umrl, 8. februarja 1849. Na datum smrti praznujemo slovenski kulturni praznik, dan rojstva pa je že nekaj let Dan odprtih vrat slovenskih kulturnih ustanov.
V Gorenjskem muzeju tudi letos pripravljamo številne prireditve. 29. novembra ob 18. uri odpiramo v Prešernovi hiši dokumentarno razstavo o Franu Saleškem Finžgarju, ki je med drugim odločilno zaznamoval razglasitev Prešernove rojstne hiše za spominski muzej.
Finžgar, priznani mladinski pisatelj, čigar najbolj znano delo je verjetno Pod svobodnim soncem, je ustvarjal kar sedemdeset let. Kot pravi Jože Šifrer, je bil njegov opus velik in raznovrsten. Sodobna kritika je dokaj pozorno spremljala njegovo delo, pogosto tudi s spodbudnimi priznanji. Domala vsi ocenjevalci pa so ugotavljali, da je Finžgarjev jezik preprost, jedrnat, klen in da izvira naravnost iz ljudstva.
V soboto, 1. decembra, ob 19. uri bomo slavnostno odprli razstavo Iz Stražišča po Evropi – Sita iz konjske žime v Kulturnem domu v Stražišču, kjer bo potekal že 20. kulturni teden. Sita so pripomoček za ločevanje delcev materiala po velikosti ali trdnih delcev od tekočin. Uporabna so tako v gospodinjstvu kot v obrti in industriji. Sito sestavljata dno in lesen obod. Dno je stkano ali spleteno iz lanenih niti, svile, kovinske žice, konjske žime, danes iz umetnih vlaken. Razstava in priložnostni katalog govorita o sitih, katerih dno je stkano iz konjske žime oz. iz konjskih repov. Stražišče je bilo center sitarske obrti, ki je že utonila v pozabo, a ime Stražišča so ti izdelki ponesli daleč naokoli po Evropi. Dandanašnji, ko poti globalizacije neusmiljeno vdirajo v naš prostor, je zanimivo in presenetljivo vedeti, da so nekdaj povsem slovenski izdelki obvladovali evropski trg.
V ponedeljek, 3. decembra, ko so običajno muzeji zaprti, bodo letos izjemoma odprti, saj je ta dan Dan odprtih vrat. Možen bo brezplačen ogled naših stalnih razstav; arheološke Železne poti, etnološke Ljudske umetnosti na Gorenjskem, Dolinarjeve galerije, stalne razstave o dr. Francetu Prešernu – njegovem življenju in delu. Obenem pa taisti dan v Prešernovi rojstni hiši v Vrbi ob 17. uri pripravljamo že tradicionalno Urico poezije, katere tokratna gostja bo Neža Maurer. Z njo se bo pogovarjal Jaka Košir in prepričana sem, da nam bo zaupala marsikaj zanimivega iz svojega življenja, navdihov za pesniško ustvarjanje in verjetno prebrala tudi kakšno svojo pesem.
Ob koncu naj vam še zaupam, da smo za vas pripravili pester program razstav za prihodnje leto. Nekaj muzejskih, fotografskih, likovnih; za vsako dušo nekaj zanimivega, a o tem več v naslednji, decembrski številki Kranjčanke.