Draksler in Krajnik gresta v tretji krog volitev
Do konca decembra ali najkasneje 6. januarja morajo v Škofji Loki izpeljati ponovne volitve župana na treh voliščih: v Gostečah, pri Svetem Lenartu in na Godešiču.
Škofja Loka - Upravno sodišče je po ponovnem odločanju, ki mu ga je naložilo ustavno sodišče, odločilo in prejšnji teden vpletenima v škofjeloško volilno zgodbo poslalo sodbo, da bodo glede na ugotovljene nepravilnosti na lanskih županskih volitvah v občini Škofja Loka te ponovili na treh voliščih. Upravno sodišče pa ni ugotovilo nepravilnostih na preostalih voliščih, tako da bo »tretji krog« županskih volitev zgolj za kakih tisoč loških volivk in volivcev.
Kako dogajanja v zvezi s škofjeloškimi spremljajo v sosednjih občinah in kakšno je njihovo mnenje? Župan občine Žiri Bojan Starman tega pojava ni želel komentirati, dejal je le, naj bodo volitve izvedene pošteno, pa bo vse v redu. Milan Čadež, župan občine Gorenja vas Poljane, pa pravi: »Škofjeloško volilno dogajanje seveda spremljam, saj smo sosedje. Vse kaže, da so nekatere stvari v volilnih postopkih preslabo definirane, da lahko pride do takšnih dogodkov. Zlasti to velja za udeležbo sorodnikov v volilnih odborih. Sicer pa sorodstvena razmerja včasih precenjujemo, skoraj lažje v življenju in pri delu kaj dosežeš s pomočjo prijateljev kot pa sorodnikov.« Tretji sosed, župan občine Železniki Mihael Prevc pa opaža, da je ustavno sodišče v primeru Škofje Loke odločilo drugače kot v podobnem v Izoli. »Prav je, da zakon o lokalnih volitvah dorečemo, popravimo in dopolnimo, vendar bo težko zlasti pri sorodstvenih in drugih razmerjih, saj smo si v manjših krajih skoraj vsi v žlahti. Ne morem pa se strinjati s ponovnimi volitvami v Škofji Loki, saj je v tej občini toliko pomembnejših vprašanj, ki jih je treba reševati. Oba, legitimni župan in njegov nasprotnik, pa bosta v mesecu dni do ponovnih volitev potrošila veliko časa in energije za volitve, medtem pa bodo pomembni loški projekti stali. Bojim se tudi, da ta zgodba niti po ponovnih volitvah ne bo končana. V dobro občine bi bilo, da bi dela normalno tekla, zato menim, da ustavno sodišče ne bi smelo tako drastično poseči v volilna dogajanja. Seveda je treba na nepravilnosti opozarjati, sicer pa je naloga zakonodajalca, da sprejme take zakone, da ne bi prihajalo do napak,« razmišlja Prevc. Anton Kokalj, nekdanji župan občine Vodice, sedaj pa poslanec v državnem zboru, izvoljen prav na škofjeloškem območju, o ponovitvi škofjeloških volitev pravi: »Odločitev ustavnega sodišča se mi je zdela izjemno neobičajna, predvsem to, da se znova odloča o enem samem krogu volitev, pri čemer je bila sestava volilnih odborov enaka tudi v prvem krogu. Po moji oceni bi bila edina logična in profesionalna odločitev ponovitev celotnih volitev v vsej občini ali pa zavrnitev tega predloga. Glede na svoje izkušnje z ustavnim sodiščem pa niti nisem preveč presenečen, saj se ustavno sodišče včasih tudi nekoliko politično odloči.« Tudi dolgoletnemu županu občine Cerklje Francu Čebulju, ki vlada že četrti mandat, se zdi takšna odločitev težko razumljiva in bi bila lahko po njegovem mnenju škodljiva tudi za druge občine. »Pri vseh volitvah, ki so že bile v Sloveniji, je tudi težko razumeti, da sistem volitev ni dobro izdelan. Slednjič nismo več tako mlada država in domala smešno je, da se nam to zgodi po dvanajstih letih izkušenj v lokalni samoupravi. Da bodo volitve ponovili na treh voliščih v občini, pa sploh ni realno in to tudi ni nikakršna demokracija,« je prepričan Čebulj.
Izolska izkušnja
Za mnenje o loški volilni zgodbi smo vprašali tudi Tomislava Klokočovnika, sedanjega župana Izole, ki je to postal po volilnih zapletih. Takole pravi: »Župan občine Izola sem uradno postal šele v začetku letošnjega leta (2007), in sicer po kar dolgih nevšečnostih oziroma volilnih zapletih, ki so se na podlagi končne odločitve ustavnega sodišča tudi zaključili. Člani Okrajne volilne komisije (OVK) so namreč po sodbi novogoriškega upravnega sodišča in razveljavitvi poročila o drugem krogu volitev v Izoli znova presojali glasovnice, ki so prispele po pošti, in tako ugotovili, da so neveljavne, zaradi česar se je posledično spremenil tudi volilni izid. S 4208 glasovi sem le postal župan občine Izola. Ob tem menim, da je bila moja osebna zgodba morda nekoliko drugačna od tiste v občini Škofja Loka, pa je vendarle ustavno sodišče zavrnilo ustavno pritožbo škofjeloškega župana Igorja Drakslerja, ki občinsko upravo Škofje Loke vodi že četrtič. Nazadnje se mi zdi pravično in pošteno do volivcev in volivk ter tudi do samega kandidata Dušana Krajnika, da se volitve na podlagi te končne odločitve upravnega sodišča ponovijo na treh voliščih, tako da se zadeva kot v naši občini uspešno in čim prej reši.«