Pelinov cvet za Železniško postajo Medvode
Na zaključni prireditvi akcije Moja dežela lepa in gostoljubna so podelili trinajst priznanj, eno posebno priznanje in pelinov cvet.
Medvode - V Medvodah so zaključili z 11. akcijo Moja dežela lepa in gostoljubna. Zaključna prireditev je bila v Kulturnem domu Medvode, letos malce drugačna, začinjena s humorjem, ki ga je vnesla zunanja opazovalka gospa Rose (v tej vlogi Nejc Smole). V programu so nastopile še Polončice. In kdo je bil nagrajen za svoj trud?
Komisija je priznanja za urejenost med javnimi zavodi podelila OŠ Pirniče, med poslovnimi objekti servisu osebnih vozil Jakše iz Vikrč, za ohranjanje naravne in kulturne dediščine je priznanje prejela Občina Medvode za rojstno hišo Jakoba Aljaža, med javnimi objekti je priznanje prejel KUD Smlednik za Kulturni dom Smlednik, za najlepše urejeno javno površino TD Zbilje za dobravo Zbiljskega jezera, med turističnimi objekti TD Katarina za ročno poslikano panoramsko tablo, za najlepše urejeno vas je priznanje prejela vas Žlebe, za najlepši infrastrukturni objekt so razglasili Trg sv. Urha v Smledniku, priznanje pa podelili Župnijskemu uradu Smlednik, najlepše urejen gostinski objekt je Gostilna Kovač v Vikrčah, med najlepše urejenimi zasebnimi hišami pa so podelili tri priznanja: družini Plevel iz Preske, družini Sušnik iz Goričan in družini Pečjak iz Smlednika. Posebno priznanje je za kmetovanje na ekološkem vrtu prejela družina Verlič iz Sp. Pirnič. Peto leto zapored je komisija podelila tudi Pelinov cvet tistemu, ki najbolj kazi podobo občine. Tokrat so se odločili za neurejeno Železniško postajo Medvode, iz Holdinga Slovenske železnice pa po grajo niso prišli.
Štirje izmed sedmih predlogov za pelinov cvet iz centra Medvod
»Komisija je prejela več kot 30 pobud. Predsednik komisije sem zadnjih devet let, prej sem bil član, zato lahko rečem, da je v vseh teh letih na tem področju prišlo do sprememb. V preteklosti so predvsem domačije zelo malo vlagale v ocvetličenje, v zelenice, ograje. Industrijski objekti in podjetja dobivajo povsem drugačno estetsko podobo. Podjetniki danes želijo svoje poslovne partnerje pripeljati v urejene objekte,« je povedal Aleksander Bartol, predsednik ocenjevalne komisije, ter dodal: »Tudi danes se je videlo, da so vsi povabljeni, razen pelinovega cveta, prišli po priznanje, kar kaže, da jemljejo ta projekt, delo komisije in samo priznanje odgovorno. To je tisto, kar nam daje upanje, zagotovilo, da bomo s tem nadaljevali.«
Izmed sedmih predlogov za pelinov cvet so bili kar štirje iz centra Medvod. »Meni je zelo žal, da prejemniki pelinovega cveta niso imeli toliko poguma, da bi prišli sem. Ko so lani dobili v Novi Gorici republiško priznanje za urejenost ene izmed železniških postaj, je prišlo tja celotno vodstvo, danes pa, ko bi jim bil tudi pelinov cvet lahko spodbuda, da bi vložili nekaj v ta objekt, pa ni nobenega,« je še dejal Bartol.
Na vrtu preživijo veliko časa
Priznanje v kategoriji najlepše urejenih zasebnih hiš je dobila tudi družina Sušnik iz Goričan. »V urejanje okolice je vloženega kar precej truda. Z ženo Colette sva oba v pokoju. Ona ime že vseskozi smisel za urejanje. Na vrtu preživimo veliko časa, vendar več ob delu in ne pri posedanju,« je povedal Janez Sušnik. Priznanje je znova prejela tudi OŠ Pirniče. »Pomeni nam veliko, da nas opazijo, da opazijo te drobne rožice, ki jih posadimo na tej veliki površini. Pred dvema letoma smo uredili vhod v šolo, želimo si urediti tudi drugi vhod ob telovadnici. Največ k ureditvi pripomorejo hišnik, čistilke, ter učenci, ki imajo organizirane zelene straže, kar pomeni, da vsak teden en razred okoli šole pobira odpadke. Imamo tudi vsakoletno delovno akcijo,« pravi Martina Kutnar, ravnateljica OŠ Pirniče. Franc Bonča, predsednik KUD Smlednik, ki je prejelo priznanje za Kulturni dom Smlednik, je povedal: »Veliko del je bilo narejenih zaradi sodelovanja Smlednika na Entente Florale. Zdi se mi dobra poteza, da se eno leto iz občine več sredstev nameni za en kraj, da se tako res da kaj narediti, da se kaj vidi.«
V Turistični zvezi Medvod, ki je tokrat prvič v celoti sama prevzela organizacijo te prireditve, so se s priznanjem še enkrat zahvalili Smledniku za uspeh na evropskem ocenjevnaju krajev. »Težko najdeš take ljudi, ki imajo tako veliko srce, da za svoj kraj naredijo toliko,« je povedala Vanja Ločniškar, predsednica TZM. Medvoški turizem temelji predvsem na prostovoljcih. »Tisto, kar smo postorili kot prostovoljci, smo naredili maksimalno. Občino smo dobro promovirali. V zadnjih dvanajstih letih je dobila deset državnih priznanj. Ta turizem sedaj zahteva profesionalni pristop, ki ga lahko naredi le visoka strokovna služba v okviru lokalne skupnosti,« je zaključila Ločniškarjeva.