Med sosedi 63
Za Dvojezično zvezno trgovsko akademijo v Celovcu, ki je ob zvezni gimnaziji za Slovence v Celovcu druga zelo pomembna slovenska srednja šola na Koroškem, bo danes praznik.
V Domu glasbe v Celovcu bo zvečer 14. maturantski ples, na katerem bo igrala znana slovenska glasbena skupina Štajerskih 7. V častnem pokroviteljstvu plesa so tudi avstrijski veleposlanik v Sloveniji Valentin Inzko, generalni konzul Republike Slovenije v Celovcu Matjaž Longar in avstrijska zvezna svetnica Ana Blatnik, rojena v znani slovenski družini Ogris v Bilčovsu. V Rimu je komisija za proračun italijanskega senata pri obravnavi predloga državnega proračuna za leto 2008 predlagala za 500 tisoč evrov višji prispevek italijanske države za delovanje slovenskih ustanov v Italiji. Prispevek je bil pred 16 leti povišan na 4.750.000 evrov, po novem pa naj bi znašal 5.250.000 evrov. Povišanje pomoči za slovenske ustanove je predlagal furlanski senator stranke Levih demokratov Carlo Pegorer, na predlog pa naj bi pomembno vplival tudi vladni podsekretar Slovenec Miloš Budin, ki se je o tem pogovarjal s predsednikom italijanske vlade Romanom Prodijem, v Rimu pa sta se za višjo pomoč prizadevala tudi predsednika krovnih organizacij Slovencev v Italiji Rudi Pavšič (Slovenska kulturno gospodarska zveza) in Drago Štoka (Svet slovenskih organizacij), ki sta se o tem pogovarjala z vladnim podtajnikom Ettorejem Rosatom in podtajnikom na finančnem ministrstvu Paolom Centom.
V Musilovi hiši v Celovcu so pretekli teden slavili 20-letnico delovanja založbe Wieser, ki jo je leta 1987 ustanovil koroški Slovenec Lojze Wieser, rojen leta 1954 v Kostanjah nad Vrbskim jezerom. Lojze Wieser je znan koroški založnik. V to dejavnost se je vključil leta 1981, ko je prevzel vodenje založbe Drava. Na samostojni založniški poti je izdal nad 600 knjig, dosledno gojil večjezičnost in bil eden redkih avstrijskih založnikov, ki so utirali pot tudi književnostim majhnih narodov. Zaradi zaslug za srbsko literaturo je bil odlikovan z Obradovićevo nagrado. V Celovcu mu jo je izročil srbski minister za kulturo in nekdanji gledališki igralec Zoran Brajević. »Samoumevno je, da se za Wieserja iskanje in ohranjevanje raznolikosti začenja pred domačim pragom, od tod torej tudi njegov neutrudni angažma in njegove trdovratne pobude za dvojezične krajevne napise na Koroškem, simbol večjezičnosti, pestrosti in strpnosti. Blesteč primer je bila solidarnostna podpisna akcija na spletu pod geslom Pro Kärnten/Za Koroško, v kateri je sodelovalo nad 40.000 ljudi,« so zapisale Novice ob jubileju Wieserjeve založbe. Wieser dodaja, da bi morala politika bolj podpirati založniško dejavnost. Spomladi mi je v pogovoru za Gorenjski glas o dvojezičnih napisih na Koroškem dejal, da je treba ljudi na Koroškem vztrajno prepričevati za dvojezične napise, ki nič ne bolijo in nobenemu ničesar ne jemljejo, ampak deželo zgolj bogatijo.