Še vedno prikrajšani
Janez Šolar, novi predsednik Pokrajinske zveze društev upokojencev Gorenjske, ugotavlja, da pokojnine kljub spremembi zakona še vedno zaostajajo za rastjo plač.
Selca – Janez Šolar iz Selc, po izobrazbi univerzitetni diplomirani ekonomist, ki je upokojen dvanajst let in je bil leta 2005 kratko obdobje tudi član tedanje skupščine Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, se je poglobil v pokojninsko zakonodajo, še zlasti v usklajevanje pokojnin z rastjo plač. Že pred zadnjo spremembo zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju je ugotavljal, da se pokojnine ne usklajujejo s plačami in da so bili upokojenci zaradi tega v štirih letih prikrajšani za 2,5 pokojnine. Da bi odpravili to neskladje, je državni zbor pred dvema letoma na predlog vlade spremenil zakon in tudi način usklajevanja pokojnin z rastjo plač, vendar pa neskladja po Šolarjevih izračunih ni povsem odpravil, saj naj bi bili upokojenci na leto še vedno prikrajšani za četrtino pokojnine oz. v štirih letih za eno celo pokojnino. Šolar je s tem seznanil tudi Sindikat upokojencev KS 90 Gorenjske, ki je že zahteval pojasnilo od ministrstva za delo, družino in socialne zadeve. Ministrstvo je odgovorilo, odgovor pa za upokojence po Šolarjevih besedah ni najbolj spodbuden.
»Nekateri nas sprašujejo, zakaj se prizadevamo za spremembo usklajevanja pokojnin s plačami, češ - saj ne boste nič dosegli. To ni res. Upokojenci imamo veliko moč in lahko nagradimo tiste, ki nam hočejo dobro, in kaznujemo tiste, ki nam delajo škodo. Žal smo gleda tega še premalo ozaveščeni in tudi politično neenotni,« pravi Janez Šolar in dodaja: »Ob težnjah, da bi starejše odrinili na rob družbenega dogajanja in da bi jim zmanjšali obseg sedanjih pravic, bomo upokojenci vedno »na preži«, da se to ne bi zgodilo. Nasprotujemo vsakršni novi pokojninski reformi, ker vemo, da je cilj vsake reforme ustvariti prihranke pri izdatkih za pokojnine in s tem znižati pokojnine v primerjavi s plačami. Kar zadeva staranje prebivalstva in vzdržnost pokojninske blagajne, bo treba le drugače razporediti kapital med revnimi in bogatimi. Sedanja zakonodaja omogoča bogatenje posameznikov in vse večje socialne razlike. Država pritiska le na delavske plače in na pokojnine, ne omenja pa visokih menedžerskih plač in plač v javnem sektorju.«
Pokrajinska zveza društev upokojencev Gorenjske, ki v 47 društvih iz gorenjske in osrednjeslovenske (statistične) regije združuje okoli 34 tisoč članov, se bo po Šolarjevih besedah zavzemala za ohranitev sedanjih pravic upokojencev in za večje vključevanje upokojencev v društva upokojencev, spodbujala pa tudi bo športno rekreativno, kulturno in izobraževalno dejavnost v društvih.