Smetišče dol, smetarine gor
Zaradi odvoza smeti v Kovor in na Malo Mežaklo ima Komunala Kranj v enem dnevu za 11.770 evrov dodatnih stroškov, pa odvozi le polovico vseh odpadkov.
Kranj - Odgovora Agencija RS za okolje, ali bodo deponiji Tenetiše podaljšali dovoljenje za obratovanje, ki ji je poteklo konec oktobra, še vedno ni. »Začasno (za največ štiri mesece) smo z upravljavcema odlagališč Kovor in Mala Mežakla sklenili dogovor o prevzemu nenevarnih komunalnih odpadkov iz Mestne občine Kranj ter občin Cerklje, Šenčur, Preddvor, Naklo in Jezersko. Cena odlaganja na odlagališče odpadkov Tenetiše je znašala 24 evrov na tono, medtem ko moramo za odlaganje v Kovorju odšteti 87 evrov na tono. Podoben znesek velja tudi za odlagališče Mala Mežakla. Količine odloženih odpadkov dnevno nihajo, v povprečju odvozimo od 60 do 70 ton odpadkov v Kovor in 20 do 30 ton odpadkov na Malo Mežaklo. Odvoza odpadkov iz poslovne dejavnosti trenutno ne izvajamo,« je povedal direktor Komunale Kranj Ivan Hočevar in dodal: »V enem dnevu imamo zaradi tega za 11.770 evrov dodatnih stroškov.« Direktor kranjske občinske uprave Aleš Sladojević je povedal: »O spremembi cene smetarin bo moral odločati mestni svet, če se bo tako stanje nadaljevalo. Vlogo za podaljšanje dovoljenja za obratovanje smo oddali šest mesecev pred iztekom dovoljenja! Pa bo država prevzela odgovornost za tako stanje?« Četudi bo Agencija RS za okolje smetišču podaljšala dovoljenje, pa civilna iniciativa Mlaka Tenetiše odločno vztraja pri tem, da bo preprečila vsako namero po nadaljnjem obratovanju.
»Vedeli so, kje kupujejo parcele.«
Na spletni strani Gorenjskega glasa se je po zadnjih objavah v zvezi s smetiščem Tenetiše in nameravano gradnjo centra za ravnanje z odpadki na isti lokaciji usul plaz različnih komentarjev; nekaj piscev se je obregnilo tudi ob domnevne črne gradnje v okolici smetišča. »Parcelo sem kupil leta 1986 po običajni ceni. Zazidljivost parcele je bila predvidena s srednjeročnim planom, a se je to potegnilo v dolgoročni plan. Zato smo začeli zidati in gradnje legalizirali v času župana Vitomirja Grosa,« je že na protestnem shodu povedal krajan Mlake Jože Kavaš. Kar nekaj protestnikov na shodu 2. novembra je tudi povedalo, da so pred nekaj leti kupili parcele na Mlaki Grič po tržni ceni, občinski veljaki pa naj bi jim zagotovili, da je smetišče v zapiranju. Še več: Anica in Marjan Perčič sta že štirideset let v Tenetišah, torej sta bila še pred odprtjem smetišča. »Ob odprtju so nam rekli, da bomo okoliški prebivalci dobivali rento, da nam bodo zastonj odvažali smeti, da nam bodo zgradili pločnike in postavili javno razsvetljavo. Razsvetljavo smo v vasi dobili šele pred približno tremi leti, pločnik pa gradijo v tem času na prošnjo krajanov,« sta povedala.
»Civilna iniciativa Mlaka Tenetiše se je veliko ukvarjala z občinskimi arhivi in zapisniki sej mestnega sveta od leta 1992 dalje. Tudi mi smo se. V nobenem dokumentu ni zapisano, da je smetišče v zapiranju,« je povedal Sladojević. O gradnjah na črno pa je župan Damijan Perne povedal: »Res je, da je občina Kranj na območju Mlake Grič legalizirala osemnajst na črno zgrajenih hiš, v nadaljevanju pa je prodala zemljišča za gradnjo celotnega naselja. Vsi kupci v pogodbi so se strinjali z lego svojih parcel. Deponija je v tistem času delovala že dvajset let.«