Nevaren železniški prehod na Potokih
Domačini zahtevajo zapornice, država jim odgovarja, da je v Sloveniji še veliko bolj nevarnih prehodov. Bodo protestno zaprli progo?
Domačini s Potokov že dalj časa opozarjajo na nevaren železniški prehod v kraju, ki je zavarovan samo z Andrejevim križem in utripajočimi lučmi. Kot je povedal domačin Branko Potočnik, ki je tudi član sveta Krajevne skupnosti Slovenski Javornik-Koroška Bela, je prehod nepregleden in voznik mora zapeljati skoraj čisto do tirov, da vidi, ali prihaja vlak. Poleti je problem tudi sonce, ki zaslepi voznika. Nevaren prehod vsakodnevno prečkajo tudi otroci, ki morajo peš do glavne ceste, kjer jih pobere šolski avtobus. »Vas je bila pred leti vas starih ljudi. Zdaj pa je spet več mladih družin in otrok, zato smo se odločili znova opozoriti na problem. Z njim smo že seznanili Slovenske železnice in Občino Jesenice, a rešitve ni,« je povedal Potočnik. Da je železniški prehod zares nevaren, dokazujejo številne nesreče, ki so se na njem zgodile. Domačini so v preteklosti našteli že pet smrtnih žrtev, med njimi je umrl tudi štiriletni otrok. Ker nočejo, da bi se zgodila nova tragedija, zdaj od svoje zahteve ne bodo odstopili, je dejal Potočnik, ki je bil kot otrok tudi sam priča nesreči, ko je voznik osebnega avtomobila spregledal vlak in zapeljal na tire. Vlak je avto zadel in ga kot igračko potiskal nekaj deset metrov naprej po progi. Voznik povsem zmečkanega avtomobila je takrat po čudežu preživel. Mnogi niso imeli podobne sreče …
Pozanimali smo se tudi na Direkciji RS za investicije v javno železniško infrastrukturo, kakšne so možnosti za namestitev zapornic na Potokih. Kot so nam povedali, je narejena prednostna lista za prvih sto najbolj kritičnih prehodov v državi. Prehoda na Potokih ni na tem seznamu, saj je že zavarovan z avtomatsko cestno signalizacijo. Obenem navajajo podatke, da je v Sloveniji še 633 nivojskih prehodov, ki niso zavarovani in so opremljeni le z Andrejevim križem, ter precej nivojskih prehodov, ki so v gradbenem smislu slabše urejeni. Zapornic na Potokih očitno še nekaj časa ne bo … Domačini zato napovedujejo, da bodo protestno zaprli železniško progo. Pa še to: cena namestitve zapornic naj bi bila od 150 tisoč evrov naprej.