Kanadčan kuje železo
Kdo nam je bolj poznan? Kim Collins, presenetljivi svetovni prvak v teku na 100 metrov iz leta 2003 ali Kim Collins, trener jeseniških hokejistov. Nam je seveda "jeseniški" Kim, ki je letos iz rok bivšega trenerja Matjaža Kopitarja prevzel hokejsko dirigentsko palico.
Trener jeseniških hokejistov, petinštiridesetletni Kim Collins, ki je na Jesenice prišel po več kot dvajsetletnem trenerskem delu v Nemčiji in Švici, se je na Gorenjskem takoj navdušil nad pokrajino, za katero pravi, da ga spominja na njegovo »domače« okolje v okolici Vancouvra v Kanadi, ki je znana kot domovina hokeja in kjer bodo leta 2010 zimske olimpijske igre. Trenutno stanuje v apartmaju v Kranjski Gori skupaj s svojim dekletom, ki pride na obisk vsak konec tedna ali vsak drugi konec tedna iz Münchna, kjer sicer živi in dela. Zadnja štiri leta je Collins delal v švicarskem klubu Biel, s katerim je dvakrat osvojil pokalno tekmovanje, hkrati pa si je že želel zamenjati okolje. Pozitivno presenečen je nad jeseniškimi hokejisti, predvsem ga navdušuje njihov pozitiven pristop k treningu in pripravljenost za trdo delo - skozi celotno pripravljalno obdobje, ki je lahko ključnega pomena za uspešno igranje na ledu. »Stokrat lažje je delati s slovenskimi hokejisti kot Švicarji, saj imajo veliko večjo željo po uspehu in si za vse skupaj močno prizadevajo,« pravi Kim.
Pomemben dejavnik uspehov so vsekakor tudi jeseniški navijači, ki moštvu dajejo tisto pomembno zunanjo spodbudo in podporo tako ob zmagah kot porazih. Na začetku letošnje mednarodne lige Ebel je dvorana pod Mežaklo ostala neporažena. Sklenjeno ima enoletno pogodbo, s katere podaljšanjem se trenutno ne obremenjuje, saj hoče svojo energijo usmeriti v trenersko delo.
Na vprašanje o dopingu, ki se je v zadnjem času močno »zasidral« v nekatere športe, Kim odgovarja: »Znano mi je, da je dopinga veliko predvsem v atletiki in kolesarstvu. Poznam primer Marion Jones. Očitno je več tega v individualnih športih, medtem ko je hokej kot moštvena igra veliko bolj čista. Najbolj pomemben je tisti moštveni in borbeni duh, ki skupaj drži tekmovalce v vseh mogočih situacijah.«
Glede na to, da zvečine dela na Jesenicah tudi njegov velik del prostega časa preživi na Gorenjskem. Da bi si ogledal kaj več Slovenije, še ni imel časa. V prostem času najraje bere knjige, velikokrat kar na avtobusu, ko se peljejo na tekmo. »Z branjem se želim nekoliko oddaljiti od hokeja, ki je sicer pri meni prisoten dobesedno ves čas. Sprostim se od vsega stresa, ki je hočeš nočeš pri takem tempu prisoten. Ko smo na tekmi ali treningu, je vse usmerjeno samo v hokej, hokej in še enkrat hokej. V prostem času se zato moram sprostiti in svoje misli podati še kam drugam. Okolje mi nadvse ustreza. Za razliko od življenja onstran luže so tukaj ljudje na splošno bolj aktivni. V Kranjski Gori vsi kolesarijo, hodijo, tečejo in so nasploh aktivni. Tega je v Kanadi in Ameriki precej manj, so pa bolj razviti ekstremni športi,« svoje novo okolje ocenjuje Kim, ki si pozimi želi stopiti na smuči.
Letošnje božične in novoletne praznike bo praznoval v Sloveniji, saj v obdobju praznikov tekme prav tako potekajo, seveda tudi treningi. Zdi se, da so na Jesenicah po odhodu trenerja Matjaža Kopitarja našli zanj odlično zamenjavo, ki verjamemo, da bo, kot že na začetku, še naprej skupaj z izjemnim moštvom nizala odlične predstave.