Po nasvete v Informacijsko pisarno
Prizadeti v neurju se na Informacijsko pisarno v Železnikih obračajo predvsem zaradi sanacije objektov in odškodnin. V prvih dveh tednih 81 klicev in 23 obiskov.
Železniki – V Informacijski pisarni, ki jo je za odpravo posledic neurja v občinski stavbi v Železnikih v začetku oktobra odprlo Ministrstvo za okolje in prostor, se srečujejo z najrazličnejšimi vprašanji. Prvi obiskovalec je – na napačnem naslovu - ponujal traktor, v prvih dneh pa so se tja obračali tudi tisti, ki so želeli pomagati z denarnimi prispevki in materialnimi dobrinami. »Slednje smo napotili na spletno stran www.zelezniki.info, kjer lahko ponudijo odvečne stvari. Največ vprašanj pa imajo tisti, ki so bili neposredno prizadeti v neurju; imajo vprašanja v zvezi s sanacijo objektov, z oceno škode in zahteve po terenskem ogledu in strokovnem svetovanju, zanima jih, ali so upravičeni do odškodnin,« je pojasnil Aljaž Šetinc, ki se v Informacijski pisarni oglaša na brezplačni telefonski številki 080 2550. Nekaj vprašanj se je nanašalo tudi na urejanje odvoza materiala z deponij ter urejanje vodotokov in plazov.
Informacijska pisarna je v prvih dveh tednih prejela 81 klicev. »Vprašanja zapišem na posebne obrazce in jih posredujem kolegom, ki so pristojni za posamezna področja, odgovorimo pa jim naslednji dan po telefonu ali elektronski pošti. Na nas se ne obračajo le Železnikarji, ampak kličejo tudi iz Kranja in Škofje Loke, z Bleda in drugih prizadetih območij,« je povedal Šetinc, ki dodaja, da nenavadnih klicev ni bilo veliko, je pa pred dnevi nekdo poklical na brezplačno linijo in želel govoriti z okoljskim ministrom Janezom Podobnikom. Redkeje se domačini v pisarni oglasijo, takih je bilo v prvih dveh tednih 23.
Pisarno, katere naloga je bila tudi pomoč ministrstvu za okolje in prostor pri pripravi izhodišč za Predhodni delni program odprave posledic neurja, vodi Jurij Rupnik, ki je pristojen za informacije v zvezi z upravnimi postopki, odškodninami in državno pomočjo. Poleg njega in Šetinca v pisarni delujeta še Miro Sodja, ki pomaga pri sanaciji komunalne infrastrukture, in Nejc Gosak, ki opravlja terenske oglede in svetuje o sanaciji objektov.
Prejšnji teden so imeli v Železnikih evidentiranih 325 poškodovanih stanovanjskih objektov. Po opravljenih terenskih ogledih so ugotovili, da so najpogostejše poškodbe ometov, tlakov in oken. Večina posameznikov, ki se je s prošnjo po ogledu obrnila na pisarno, želi urediti bivalne prostore bolje, kot so bili urejeni pred poplavo oziroma zaradi izkušenj v nedavni naravni nesreči razmišlja o urejanju prostorov v višjih nadstropjih. Nekateri stanovanjski objekti imajo tudi poškodovano konstrukcijo, teh naj bi bilo po za zdaj znanih podatkih 13.