Zadovoljni s hitro reakcijo po poplavah
V Škofji Loki po poplavah hitra obnova poškodovanih objektov. Dela na Poljanski obvoznici se nadaljujejo, na Selški zastoji. Na treh voliščih v občini bodo ponovne volitve župana.
Škofja Loka - Na treh voliščih v občini Škofja Loka bodo zagotovo vnovične volitve župana, ali so lahko celo na območju vse občine, je odvisno od sodbe upravnega sodišča, ki jo v Loki še čakajo. Kaj se trenutno dogaja v zvezi z volitvami, nam je povedal (še aktualni) župan Igor Draksler:
»Ob tako zelo nedorečeni volilni zakonodaji, kot je pri nas, imamo po mnenju ustavnega sodišča neustavno pravno praznino. Da se ne bi še kje ponovila mučna povolilna zgodba, ki jo imamo v Škofji Loki, da bi namreč uvedli spremembo veljavnih zakonov za nazaj, sem predsedniku državnega zbora Francetu Cukjatiju podal pobudo za začetek postopka spremembe zakona o lokalnih volitvah. Ustavno sodišče je odločilo, da je zakon o lokalnih volitvah v neskladju z ustavo, ker določa, da člani volilnim odborov in komisij ne morejo biti osebe, ki so v sorodstvenih ali drugih podobnih razmerjih s kandidati. Ker je to vprašanje izjemno zahtevno, predlagam, da zakonodajalec (DZ) čimprej začne s postopki. Naša občinska volilna komisija se utegne s tem problemom srečati že pri izvedbi skorajšnjih dopolnilnih volitev. Državni zbor mora natančno določiti krog oseb, ki zaradi sorodstvenega ali drugega razmerja ne bodo mogli biti člani volilnih odborov, ob tem pa opozarjam, da lokalne volitve ne pomenijo le volitev župana, pač pa tudi člane občinskih svetov in člane svetov KS, zato naj krog izločenih oseb ne bo preveč širok, saj v tem primeru ne bo mogel biti v volilnem odboru praktično skoraj nihče. Opozarjam, da je treba določiti tudi sam postopek, po katerem se bodo vsa ta razmerja ugotavljala, saj v republiki Sloveniji ne vodimo nikakršnega registra sorodstvenih razmerij. Ustavno sodišče je v svoji odločbi namreč zapisalo, da ni dovolj, da volilni odbor ravna in odloča nepristransko, pač pa, da mora biti tudi sestavljen tako, da ne obstajajo niti okoliščine, ki bi zbujale dvom o njegovi nepristranskosti. Zato menim, da ne bo dovolj, da zakonodajalec omeji krog oseb, ki ne morejo biti člani volilnih odborov, na ožje sorodnike, pač pa v volilnem odboru ne bodo mogle sedeti niti osebe, ki so s kandidatom v kakem drugem oz. podobnem razmerju, kot denimo delodajalec in njegov delojemalec, strankarski kolega, prijatelj … Menim, da ima državni zbor izjemno težko nalogo, hkrati pa se mora lotiti zadeve čimprej.«
Kako pa je z legitimnostjo vašega županovanja, o čemer se sprašujejo tudi opozicijski svetniki?
»Niti upravno niti ustavno sodišče nista posegla v potrdilo o izvolitvi in na podlagi tega je tudi pristojna vladna služba izdala mnenje, s katerim sem zaenkrat župan z vsemi pooblastili. Vladno službo smo o tem vprašali že julija, takoj po prvi odločitvi upravnega sodišča in njena strokovna razlaga kaže, da je moja legitimnost nevprašljiva.«
Kako bi ocenili delovanje občine v letu od volitev, ko ste oblikovali tudi novo programsko koalicijo?
»Glede na programsko koalicijo smo lahko v naši občini z njenim delom zadovoljni. Na osnovi mojega volilnega programa in hotenja ljudi, ki si želijo nekoliko hitrejših reakcij, smo letos pripravili že dva lokacijska načrta za gradnjo sodobnih trgovin v Škofji Loki, v Starem Dvoru in v mestnem središču. Februarja 2008 lahko že pričakujemo gradnjo trgovin v Starem Dvoru, v mestnem središču pa sredi prihodnjega leta. Glede na stalne pritožbe o režimu mirujočega prometa se s projektom parkirnih hiš v Kapucinskem predmestju rešuje tudi veliko težav s parkiranjem v mestnem središču, saj so predvidena parkirišča v štirih etažah. Poleg tega je občina odkupila tudi zemljišče za parkirišča znotraj starega mestnega jedra, in sicer na Nunskem vrtu, kjer bo prostora za blizu dvesto parkirišč. Na področju gospodarstva smo letos dogradili novo obrtno cono na Trati. Občina je za vzpostavitev cone prispevala milijon evrov in s tem dala možnost za širitev obrti in podjetništva. V obrtni coni trije investitorji že gradijo svoje objekte. Hkrati začenjamo tudi z gradnjo nove industrijske cone na Trati, kjer pravkar poteka prestavitev primarnega vodovoda s Sorškega polja. Investitorji bodo tam spomladi lahko začeli z gradnjo. Podpisani sta že pogodbi z družbama Unitech in Filc Mengeš, če omenim le največji, tako da v industrijski coni občinskih zemljišč nimamo več na voljo. Ravnokar oddajamo tudi razpis za nepovratna evropska sredstva v vrednosti 1,3 milijona evrov za izgradnjo komunalne infrastrukture. S tem bomo precej znižali stroške njene izgradnje. Naj še dodam, da je bila začetna cena komunalno opremljenega stavbnega zemljišča v industrijski coni 55 evrov za kvadratni meter, kar je resnično zelo ugodno. V industrijski coni pa smo pripravili prostor za tehnološki park, ki je eden glavnih gospodarskih projektov na Gorenjskem in v državi v prihodnjih letih.«
Kako se nadaljujejo dela na Poljanski obvoznici? V zvezi z njo je eden od razlaščenih lastnikov zemljišča sedaj vložil ustavno pritožbo.
»Pri rebalansu proračuna smo v občini Škofja Loka močno zmanjšali izdatek za Poljansko obvoznico, to pa zato, ker nam je uspelo pridobiti državna in evropska nepovratna sredstva v višini kar štirih milijonov evrov. Celotna vrednost Poljanske obvoznice pa znaša 33 milijonov evrov in je ta čas sploh največja investicija Direkcije republike Slovenije za ceste! Poudariti je treba, da prav v teh dneh začenjamo z gradnjo krožišča pri Zmincu v vrednosti 850 tisoč evrov kot priključka na obstoječo cesto. Naj še povem, da smo v teh dneh dobili v vednost tudi ustavno pritožbo, ki jo je zaradi postopka razlastitve proti njemu sprožil Jože Hartman, po domače Špan s Suhe. Pritožil se je na zakona o urejanju prostora in zakon o prostorskem načrtovanju ter na sam odlok o lokacijskem načrtu. To kaže, da želi na vsak način ustaviti gradnjo in želi prestavitev trase! Z vsemi drugimi občani, ki so se morali zaradi obvoznice celo preseliti, smo se zelo korektno dogovorili, še več, ljudje so to sprejeli z velikim razumevanjem, čeprav takšna selitev ni enostavna. V tem trenutku se tudi ne želim več ukvarjati s civilno pobudo, ki nastopa proti projektu obvoznice, ki je bil sprejet v najširšem javnem interesu in za katerim stoji zelo velika večina Ločanov. Zgolj zaradi ozkih posamičnih interesov tako velikega projekta ne moremo postavljati na kocko, poleg tega pa je stanje na Spodnjem trgu in Poljanski cesti skozi mesto resnično povsem nevzdržno in dokončno reševanje problema je mogoče le z izgradnjo obvoznico.«
Zakaj zastajajo dela na cesti v Selško dolino?
»Pri izvedbi zadnje faze regionalne ceste Podlubnik–Klančar je res prišlo do zastoja, ker se je izkazalo, da sta pri zakoličbi komunalnih vodov dva investitorja brez soglasja upravljavca posegla v varovalni pas ceste. Sedaj morata na lastne stroške s cestnega sveta prestaviti energetske in telekomunikacijske vode. Naša ocena je, da je bolje nekoliko počakati, da se to zgodi načrtno, kot pa da pride do okvare na teh vodih in da bi prišlo do izpada telekomunikacij in električne energije za celotno Selško dolino. Po poplavah, ki so jih na Selškem doživeli pred nedavnim, jih ne moremo še dodatno prizadeti.«
Se kaj premika tudi pri naložbah v objekte s področja kulture?
»Začeli smo z deli na Škofjeloškem gradu, kjer obnavljamo zunanjo fasado, kar bo trajalo še vse prihodnje leto. Novembra se bo začela tudi obnova Sokolskega doma. Zadnja dogodka v njem sta bili mala Groharjeva kolonija in semanji dan. Za ustvarjanje kulturnikov smo sedaj usposobili dvorano kina Sora, za katero že sicer ugotavljamo, da ni dovolj dobro izkoriščena. In ko smo že pri kulturi, naj omenim tudi dejstvo, da smo dosegli dogovor glede Škofjeloškega pasijona, kar imam za resnično pomemben dosežek. Dogovorili smo se, da bo pasijon leta 2009 in na kakšen način se bo uprizarjal. Občinski svet je izrazil jasno politično voljo, sedaj pa bo treba še pritegniti, animirati ljudi, saj pri izvedbi pasijona prostovoljno sodeluje osemsto ljudi. Zadovoljen sem tudi z delom podžupana Klemena Štiblja, ki je odgovoren za ta projekt, in menim, da so možnosti za izvedbe pasijona leta 2009 povsem realne.«
Kakšne pa so možnosti, da Škofja Loka v prihodnjih letih dobi tudi knjižnico?
»V naše načrte razvojnih programov knjižnice zaradi pomanjkanja denarja nikakor nismo mogli uvrstiti. Sedaj pa smo pri Poljanski obvoznici zaradi pridobitve nepovratnih evropskih sredstev prihranili lep delež občinskega proračunskega denarja in to poraja upanje, da bomo knjižnico lahko naredili. To sicer še ne pomeni, da imamo zbran že ves denar. Nov gradbeni odbor za knjižnico pa bo že do prihodnjega leta pripravil vso potrebno dokumentacijo in poskušali bomo narediti vse, da bi leta 2009 že lahko začeli z gradnjo. Odprto ostaja le še vprašanje, kako se glede investicije v knjižnico dogovoriti z drugimi občinami na Škofjeloškem. Zaradi poplav v Železnikih ni pričakovati, da bo ta občina imela denar za knjižnico, zato bi kazalo iskati še kakšno dodatno možnost državnega sofinanciranja.«
Kako potekajo naložbe v športne objekte?
»Tempu, ki sem ga napovedal v zvezi z gradnjo teh objektov v svojem predvolilnem programu, kar uspešno sledimo. Športna dvorana na Trati je že pod streho, pred zimo bomo vgradili še okna. Rok za dokončanje dvorane je september 2008 in računam, da bomo do začetka šolskega leta to izpeljali. Z novo dvorano pridobivata tako škofjeloški šport (Škofja Loka ima štiri prvoligaše), kot tudi celotno okolje na Trati z okrog štiri tisoč prebivalci. Gradimo dokaj varčno, z nizkotemperaturnim ogrevanjem pa bomo dosegli, da v prihodnje tudi stroški vzdrževanja tega objekta ne bodo previsoki.«
Po poplavah ste se morali znova lotiti obnove športne dvorane Poden. Kdaj bo končana?
»Po poplavah smo zelo hitro uspeli s temeljito obnovo. Športna dvorana Poden je bila ravno obnovljena, dobro je delovala, potem pa je poplava naredila svoje. Takoj po dogodku sem povabil šolskega ministra dr. Zvera, kar je pripomoglo k hitrejši obnovi. Sprejeti sklepi občinskega sveta tudi omogočajo, da že takoj po praznikih začnemo z menjavo tlaka v dvorani. V treh tednih naj bi bila obnova končana, dotlej pa bodo naši športniki gostovali v Poljanah (košarkarji) in Železnikih (rokometaši). Z občinskimi sredstvi in s prostovoljnim delom bomo v naslednjem letu uspeli obnoviti tudi prostore balinarskega kluba na Krevsovih Benetkah in igrišče za odbojko na mivki odbojkarskega kluba. Zadovoljen sem z izjemno hitro in profesionalno intervencijo po poplavah tudi na vseh ostalih prizadetih območjih: menjamo ograji pri obeh vrtcih, urejamo tudi že prvi mostiček v dolini Luše, za večji most pri gostilni Birt, pa bo treba dobiti gradbeno dovoljenje in z obnovo začeti spomladi. Državi smo po poplavah tudi predložili vse podatke o nastali škodi in predlagali postopke za izvedbo protipoplavnih ukrepov na območju suhih zadrževalnikov za območje Selške Sore in Starološkega potoka.«