Martina Piko-Rustia z Inštituta Urban Jarnik v Celovcu je sodelovala pri urejevanju muzeja na Kostanjah. (Foto: Jože Košnjek)

Med sosedi 60

Stanislav Pesjak iz Kovorja nam je poslal prijazno pismo s pohvalo rubrike Med sosedi, ki jo v Gorenjskem glasu objavljamo že več kot eno leto. »Izražam zadovoljstvo, ker Gorenjski glas piše še kaj drugega in ne le o politiki, o kateri beremo in poslušamo v drugih slovenskih medijih. Veseli me, da Gorenjski glas ne pozablja na Slovence preko meja, kar je tudi prav, saj smo Slovenci tako majhna skupnost, da bi bila škoda in žalost, če bi se razdvajali z informacijsko zaveso na državni mejah.« Predlaga nam tudi napovedovanje pomembnejših dogodkov v zamejstvu z opisom krajev, kar bi spodbudilo večji obisk iz Slovenije, kar je tudi priložnost za pogovor v slovenščini, ki na Koroškem v večinsko nemškem okolju večkrat ni mogoč. Stanislav Pesjak tudi zaradi tega večkrat obišče Koroško. V začetku oktobra se je z družino in z še nekaterimi drugimi izletniki iz Slovenije udeležil prireditve »S pesmijo in mavžno v nahrbtniku po Kostanjah«, ki jo je organiziralo Slovensko prosvetno društvo Drabosnjak na Kostanjah/Koestenberg nad Vrbskim jezerom. Obiskali so etnološki muzej, v katerem je na izviren način prikazano življenje Slovencev na Koroškem v starih časih. Predstavil ga jim je predsednik društva Drabosnjak Ernest Dragaschnig, ki je po maturi na slovenski gimnaziji v Celovcu na dunajski univerzi študiral kmetijstvo in slovi kot eden od najboljših strokovnjakov za sadjarstvo in poznavalcev kmetijstva na Koroškem.

Andrej Šuster Drabosnjak je znano ime iz zgodovine Slovencev na Koroškem. Rodil se je leta 1768 v bližnjih Drabosinjah med Strmcem/Sternberg in Jezercami, umrl pa je leta 1825. Živel je v Zgornjih Jezercah/Oberjeserz nad Vrbo. Bil je najpomembnejši koroški bukovnik, vnet zbiralec in ohranjevalec ljudskega izročila v Rožu in širše na Koroškem, pisal pa je tudi pesmi in ljudske igre. Najbolj znani sta Pasijon in Pastirsko igro, ki so ju sredi preteklega stoletja večkrat igrali na prostem.

Na Kostanjah, v Zgornji vasi so v obnovljenem župnijskem gospodarskem poslopju uredili znameniti Etnološki muzej, za katerega so zapisali, da je kraj spomina in učenja. Poslopje je na pobudo župnika Stanka Trapa in predsednika Janeza Lesjaka s pomočjo Krščanske kulturne zveze, Slovenske prosvetne zveze in Slovenije leta 1975 kupilo domače Slovensko prosvetno društvo Drabosnjak in ga začelo obnavljati. Pri obnovi so sodelovali tudi Slovenski narodopisni inštitut Urban Jarnik, slovensko ministrstvo za kulturo in občina Vrba. Obnovitvena dela so bila končana leta 1998, muzejsko zbirko pa so v sodelovanju strokovnjakov iz Slovenije in Avstrije dopolnili s številnimi predmeti iz vseh krajev Roža. Skupno jih je sedaj v zbirki okrog 400. Skrbno so popisali podatke o razširjenosti in uporabnosti predmetov in uporabi ob strokovnih tudi narečne izraze.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / četrtek, 3. julij 2008 / 07:00

Anketa: Lepi spomini na druženje

Pobratenje med Kranjem in La Ciotatom traja že pet desetletij, v tem času pa so mnogi Kranjčani obiskali to obmorsko francosko mesto in večina ima na to druženje prav posebne spomine.

Objavljeno na isti dan


Železniki / ponedeljek, 12. januar 2009 / 07:00

Leto investicij in sanacij

V proračunu občine Železniki za leto 2009 bo šlo kar 81 odstotkov denarja za investicije, znaten delež na račun popoplavne sanacije.

Železniki / ponedeljek, 12. januar 2009 / 07:00

Brez ukrepov zoper župana Prevca

Železniki - Tudi občinski svetniki v Železnikih so se na zadnji seji seznanili z dopisom komisije za preprečevanje korupcije, v katerem jih predsednik komisije Drago Kos s...

Zanimivosti / ponedeljek, 12. januar 2009 / 07:00

Srečanje starejših krajanov

Med več kot petsto prebivalci Loma pod Storžičem jih je šestdeset starejših od sedemdeset let. Zanje so pripravili že sedmo srečanje.

Kronika / ponedeljek, 12. januar 2009 / 07:00

Družinsko nasilje je resen problem

Ljubljana - Nasilje v družini je v Sloveniji resen problem, je v sredo dejal državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Goran Klemenčič. Čeprav ima po njegovem na tem pod...

Kronika / ponedeljek, 12. januar 2009 / 07:00

Kriminal

Zidali bodo Vir pri Domžalah - Neznanci storilci so v prazničnih dneh vlomili v priročno skladišče na Viru pri Domžalah, iz katerega so odnesli več gr...