Za čisto mesto, čist zrak ...
"Želim si, da bi na Jesenice pripeljali tudi nove tehnologije - proizvodnjo, saj imamo trgovskih centrov že dovolj," pravi Branko Noč, občinski svetnik na listi LDS.
Kratka osebna predstavitev: datum in kraj rojstva, stan, število otrok, kaj ste po izobrazbi, kje ste zaposleni …
»Rojen sem bil nekega vročega poletnega dne, ko so v Rovtih ravno sušili seno, saj sta 25. in 26. julij najbolj vroča dneva v letu. In tako sem 26. julija 1948 kot šesti otrok v družini prijokal na svet doma na Koroški Beli. Ker smo imeli doma veliko družino, je tudi moja danes relativno velika, sicer pol manjša kot očetova, pa vendar imam tri odrasle hčere, stare 21, 22 in 27 let. Oče, tovarniški delavec, ni mogel skriti ponosa, ko sem že davnega 1972. leta zaključil strojno fakulteto v Ljubljani in si pridobil naziv univerzitetnega diplomiranega inženirja strojništva. Kot skoraj vsak Jeseničan sem delati začel v železarni, a sem že pred tridesetimi leti odšel na delo v »mesto«. Imena podjetij, v katerih sem bil zaposlen, so se menjala, ne pa tudi samo področje dela. Danes sem tako zaposlen v javnem komunalnem podjetju Jeko-in, v Sektorju oskrbe z energijo, na delovnem mestu tehničnega vodje.«
Želim si, da bi občina Jesenice postala …
»Po toliko letih dela v »mestu« si danes pravzaprav želim, da bi občina ostala taka kot je – z lepimi zelenicami, s čistim zrakom in zdravo pitno vodo iz pip. Želim si, da bi ostala vsa delovna mesta in da bi na Jesenice pripeljali tudi nove tehnologije – proizvodnjo, saj imamo trgovskih centrov že dovolj. Izzive vidim prav v energetiki, saj je prihodnost v projektih utekočinjenega zemeljskega plina, gorivnih celic, fotovoltaike ...«
Katere cilje boste zasledovali kot občinski svetnik?
»Cilji so v bistvu zapisani že v prejšnjem odgovoru. Skrb za čisto mesto, čist zrak, zdravo pitno vodo, ohranitev starih delovnih mest in vpeljavo novih.«
Katere svoje tri osebnostne lastnosti bi izpostavili (pozitivne ali negativne)?
»Človek ponavadi na to vprašanje skoraj ne zna odgovoriti, kar pa meni k sreči ne bo težko. Prepisal bom zaključek vedenjske analize, ki pravi, da si sam o sebi mislim, da sem skrben, dobrodušen - timski človek, dovolj premišljen, zanesljiv in dober poslušalec, človek s smislom za sočloveka. Nekateri pa me vidijo tudi kot neodločnega, manj prilagodljivega in trmastega. Če sem vse to jaz, tudi prav.«
Najljubši hobi oziroma preživljanje prostega časa?
»Moji hobiji so prilagojeni letnemu času. Poleti in jeseni je to hoja po naravi, seveda z našo zlato prinašalko. Če so v gozdu tudi gobe, kaj je lepšega. Pozimi in pomladi pa sem rad doma, spremljam športne prireditve, prvenstveno pa programe o živalih. Rad grem na kakšno dobro gledališko predstavo in v kino.«
Zadnja prebrana knjiga?
»Svoje znanje sem obnovil in se tudi kaj novega naučil z zadnjo prebrano knjigo z naslovom Kratka zgodovina skoraj vsega (Bill Bryson).«
Najljubši kraj za dopust?
»Polovico dopusta sem vrsto let preživljal v Crikvenici, v zadnjih letih v Barbarigi, drugo polovico pa rad namenim hoji po hribih.«
Na kaj ste v življenju najbolj ponosni?
»Ponosen sem na svojo družino, še bolj pa bom, ko bo zadnja hčerka končala študij na univerzi. Dostikrat se ob pogovorih o fakulteti s ponosom spominjam tudi tega, da sam na fakulteti nisem padel na nobenem izpitu.«
Življenjsko vodilo?
»Želi drugemu vse dobro, kot si želiš zase, in vse, kar delaš v prepričanju, da je dobro, preveri, ali je tudi v resnici dobro za ljudi, da komu nenamerno ne škoduješ.«
Ker vrsto let delate v podjetju Jeko-In, sektor Kres, vas prosim za nekaj kratkih nasvetov, kako lahko občani poskrbijo za bolj racionalno rabo energije in posledično tudi nižje zneske na položnicah za ogrevanje.
»Nasveti so velikokrat preprosti, taki, ki ne stanejo nič, in taki, ki pač nekaj stanejo. Nič nas ne stane, če znižamo temperaturo v prostoru (roka naj ventil premakne s 23 na 21 stopinj Celzija – to na letni ravni pomeni že za 12 odstotkov manjše stroške), če zapiramo okna, vrata in varčno porabljamo toplo vodo. Ukrepi, ki nekaj stanejo, a so prav tako nujni, pa so boljša izolacija hiš, zamenjava oken, vgradnja termostatskih ventilov, pa še bi se dalo naštevati. Vsi ukrepi skupaj pa nam bodo na koncu prinesli že zavidanja vredne manjše stroške.«