Pri gobah hiti počasi
Ni dovolj misliti, da je goba užitna; to moramo natančno vedeti. Razstava gob v Kranju.
Kranj - Člani Gobarskega društva Kranj so imeli prejšnji konec tedna razstavo gob v Vrtnem centru Kalia na Zlatem polju. Obiskovalcem so pokazali približno tristo vrst gob (v Sloveniji sicer poznamo približno tri tisoč vrst gob); od užitnih, pogojno užitnih, neužitnih, strupenih do smrtnih. Nekaj čez sedemdeset vrst gob je v Sloveniji zaščitenih, to so med drugim navadni porfirnik, črni kuštravec in votlobetni gobanček. Smrtnih gob je pri nas trideset vrst, za najbolj nevarno velja zelena mušnica. Na razstavi so bile tudi ilustracije, s katerimi so člani društva šolskim otrokom lahko bolj nazorno pokazali, na kakšen način se preživljajo gobe.
Gobarji so povedali, da v tem času rastejo štorovke in sivke. Zanimivo, ravno sivka ima dvanajst domačih imen: na Gorenjskem jo poznamo pod imenom sivka, na Štajerskem je snežka ... najbolj pravilno pa se ji reče zimska kolobarnica. Menda je odlična goba za vlaganje.
V Gobarskem društvu Kranj je nekaj manj kot štirideset članov. Srečujejo se vsak ponedeljek ob 19. uri na cesti Staneta Žagarja 27 v Kranju (tam ima prostore tudi zavod za gozdove). Na srečanja prinesejo gobe, ki jih ne poznajo, ali, kot pravijo: Pri spoznavanju gob velja pravilo: hiti počasi. Začetnikom pa priporočajo, naj prve korake pri gobarjenju uberejo v družbi izkušenih gobarjev.