Gorenjski vremenko

"Že v osnovni šoli so mi pravili kar Vremenar, ker sem vedno gledal skozi okno in napovedoval vreme," pravi Robert Bohinc, ljubiteljski vremenar, ki med drugim napoveduje vreme na Radiu Triglav.

Robert nam je nanizal podatke o najnižji in najvišji izmerjeni temperaturi v Sloveniji doslej. Tako so 5. julija 1952 v Krškem namerili rekordnih plus 40,7 stopinje Celzija, leta 1956 pa na Babnem polju rekordnih minus 34,5 stopinje Celzija.

»Kakšna bo letos zima? To pa vesta le Bog in ciganka!« Takole malce v šali odgovarja na vprašanje, ali bomo letos kaj smučali, Robert Bohinc, ljubiteljski vremenar, Jeseničan, ki zadnja leta živi na Bledu. In takoj pojasni, zakaj takšen odgovor: »Dolgoročne, sezonske napovedi so v Sloveniji zelo nezanesljive. Zato lahko samo upamo, da bo zima taka, kot mora biti …« Navsezadnje je prav zima njegov najljubši letni čas. In to takšna zima z veliko snega! Torej povsem drugačna od lanske, ki je bila najtoplejša v zadnjih 150 letih. Prav tako topla je bila letošnja pomlad, pa tudi poletje je bilo zelo vroče. »Vreme se zelo spreminja in se bo tudi v prihodnje. Podnebne spremembe so dejstvo in ljudje se bomo temu pač morali prilagoditi,« pravi Robert, ki se že od malih nog ukvarja z opazovanjem in napovedovanjem vremena. Vse skupaj se je začelo že v osnovni šoli, kjer so ga sošolci klicali kar Vremenar, saj je ves čas gledal skozi okno in napovedoval vreme. Podatke o vremenskih razmerah je že tedaj pisal na listke in v zvezke. Denimo: »Danes je oblačno, šest stopinj Celzija …« Že kmalu je doma na Jesenicah postavil vremensko hišico in si kupil meteorološke instrumente. Kasneje je navezal stike s tedanjim Hidrometeorološkim zavodom Slovenije (sedanjo Agencijo za okolje) in na vrt ob hiši na Bledu, kamor se je priselil, postavil padavinsko meteorološko postajo. Odtlej redno sodeluje z Agencijo za okolje in ji vsakodnevno sporoča podatke o vremenu. »Vremenske pojave je treba opazovati ves dan, od ure do ure natančno. To vzame kar precej časa, potrebna pa je tudi natančnost. Tu ni nedelje, praznika, bolezni, dopusta – podatke je treba nenehno meriti in sporočati v Ljubljano,« razlaga sogovornik. Poleg tega je na vrt postavil tudi svojo vremensko hišico s termo-, baro- in higrografom, na kateri med drugim meri temperature, smer in jakost vetra … »Te meritve pa opravljam bolj kot hobi,« dodaja. Robert je že več kot petnajst let tudi »dežurni vremenar« na radiu Triglav Jesenice, kjer dvakrat na dan, zjutraj ob šestih in popoldne dvajset do šestih, pripravlja vremenske napovedi. Pri tem si pomaga z uradno vremensko napovedjo, veliko pa mu pomagajo tudi lokalne izkušnje. Že vrsto let pa si tudi prizadeva, da bi Bled dobil vremensko postajo in spletno kamero, kar bi kot turistični kraj zagotovo moral imeti, je prepričan Robert.

 

 

Zanimivo je, da je ukvarjanje z vremenom za Roberta zgolj hobi, saj je sicer zaposlen v Merkurju v Naklem. Ob tem pa je še hokejski sodnik, tudi mednarodni.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / četrtek, 1. julij 2021 / 23:28

Največja zastava na Brezjah

Na dan državnosti so na samostanskem vrtu na Brezjah dvignili na drog največjo državno zastavo. Že dan prej je v Hotemažah potekal dvig druge največje.

Objavljeno na isti dan


Splošno / torek, 12. februar 2008 / 07:00

Kaj za Vas pripravljamo letos?

Pester muzejski program za leto 2008. Lani je bilo obiskovalcev 120 tisoč.

Splošno / torek, 12. februar 2008 / 07:00

Svet od kamna do ključa

Nekoliko drugačna muzejska razstava Od paleolita do Titana v Stebriščni dvorani Mestne hiše v Kranju bo k ogledu zagotovo pritegnila tudi obiskovalce, ki običajno ne zahajajo v muzeje.

Splošno / torek, 12. februar 2008 / 07:00

Nominirani trije, dobitnica ena

V Galeriji Prešernovih nagrajencev za likovno umetnost je na ogled razstava treh nominiranih likovnih ustvarjalcev za nagrado Prešernovega sklada. V četrtek jo je prejela Ema Kugler.

Splošno / torek, 12. februar 2008 / 07:00

Kranjski komedijanti potujejo z Zlatolasko

Aljaž Tepina iz potujočega gledališča Kranjski komedijanti je na oder postavil duhovito in čarobno predstavo Zlatolaska, po motivu znane pravljice o svetlolasi deklici in medvedji družini.

Splošno / torek, 12. februar 2008 / 07:00

Plavanje, drsanje, smučanje ...

V Kranjskih vrtcih otrokom ponujajo športne aktivnosti kot obogatitveni program rednemu programu. Del tega je izvajanje programa Zlati sonček, v katerega je v tem šolskem letu vključenih 343 otrok.