Gorenjski vremenko
"Že v osnovni šoli so mi pravili kar Vremenar, ker sem vedno gledal skozi okno in napovedoval vreme," pravi Robert Bohinc, ljubiteljski vremenar, ki med drugim napoveduje vreme na Radiu Triglav.
»Kakšna bo letos zima? To pa vesta le Bog in ciganka!« Takole malce v šali odgovarja na vprašanje, ali bomo letos kaj smučali, Robert Bohinc, ljubiteljski vremenar, Jeseničan, ki zadnja leta živi na Bledu. In takoj pojasni, zakaj takšen odgovor: »Dolgoročne, sezonske napovedi so v Sloveniji zelo nezanesljive. Zato lahko samo upamo, da bo zima taka, kot mora biti …« Navsezadnje je prav zima njegov najljubši letni čas. In to takšna zima z veliko snega! Torej povsem drugačna od lanske, ki je bila najtoplejša v zadnjih 150 letih. Prav tako topla je bila letošnja pomlad, pa tudi poletje je bilo zelo vroče. »Vreme se zelo spreminja in se bo tudi v prihodnje. Podnebne spremembe so dejstvo in ljudje se bomo temu pač morali prilagoditi,« pravi Robert, ki se že od malih nog ukvarja z opazovanjem in napovedovanjem vremena. Vse skupaj se je začelo že v osnovni šoli, kjer so ga sošolci klicali kar Vremenar, saj je ves čas gledal skozi okno in napovedoval vreme. Podatke o vremenskih razmerah je že tedaj pisal na listke in v zvezke. Denimo: »Danes je oblačno, šest stopinj Celzija …« Že kmalu je doma na Jesenicah postavil vremensko hišico in si kupil meteorološke instrumente. Kasneje je navezal stike s tedanjim Hidrometeorološkim zavodom Slovenije (sedanjo Agencijo za okolje) in na vrt ob hiši na Bledu, kamor se je priselil, postavil padavinsko meteorološko postajo. Odtlej redno sodeluje z Agencijo za okolje in ji vsakodnevno sporoča podatke o vremenu. »Vremenske pojave je treba opazovati ves dan, od ure do ure natančno. To vzame kar precej časa, potrebna pa je tudi natančnost. Tu ni nedelje, praznika, bolezni, dopusta – podatke je treba nenehno meriti in sporočati v Ljubljano,« razlaga sogovornik. Poleg tega je na vrt postavil tudi svojo vremensko hišico s termo-, baro- in higrografom, na kateri med drugim meri temperature, smer in jakost vetra … »Te meritve pa opravljam bolj kot hobi,« dodaja. Robert je že več kot petnajst let tudi »dežurni vremenar« na radiu Triglav Jesenice, kjer dvakrat na dan, zjutraj ob šestih in popoldne dvajset do šestih, pripravlja vremenske napovedi. Pri tem si pomaga z uradno vremensko napovedjo, veliko pa mu pomagajo tudi lokalne izkušnje. Že vrsto let pa si tudi prizadeva, da bi Bled dobil vremensko postajo in spletno kamero, kar bi kot turistični kraj zagotovo moral imeti, je prepričan Robert.
Zanimivo je, da je ukvarjanje z vremenom za Roberta zgolj hobi, saj je sicer zaposlen v Merkurju v Naklem. Ob tem pa je še hokejski sodnik, tudi mednarodni.