Gorelo v nekdanjem hotelu
Manjši požar v nekdanjem hotelu Transturist v Škofji Loki ni povzročil hudih posledic, vseeno pa je opozoril na vprašljivo požarno in siceršnjo varnost vseh zapuščenih objektov.
Škofja Loka – V torek nekaj minut pred polnočjo so škofjeloški gasilci posredovali v zapuščenem objektu nekdanjega hotela Transturist v Škofji Loki, kjer so zgorele lesene obloge v eni od sob v drugem nadstropju. Hujših posledic in gmotne škode sicer ni bilo, je pa zadnji požar, za katerega vzrok ni znan, vnovič opozoril na problematiko zapuščenih in propadajočih objektov, v katere se navadno vsaj pozimi radi zatečejo brezdomci.
Po besedah občinskega gasilskega poveljnika v Škofji Loki Andreja Štremflja so opuščeni objekti z neurejeno požarno varnostjo, razsuto notranjostjo potencialno nevarni za gasilce, ki v njih izvajajo intervencijo, še zlasti v nočnem času, ko njihovo delo otežuje še slaba vidljivost. »V takih objektih na tleh leži razbito steklo, pogosto tudi uporabljene injekcije, izpuljene deske z žeblji, živalska trupla in iztrebki, kar je lahko tudi kužno. Poleg tega gasilci ne poznajo objekta, ker požarni načrt zanj ne obstaja več, nikdar se tudi ne ve, koliko ljudi, navadno brezdomcev, se v njem nahaja. Poleg tega, da morajo na intervenciji že tako skrbeti za svojo varnost, lahko gasilce ogrožajo tudi strupene snovi, ki se sproščajo v zrak ob gorenju starih materialov,« je dejal Štremfelj in ocenil, da so lastniki takih objektov tudi malomarni do svojega premoženja, ko vso skrb za požarno varnost enostavno prepustijo javni gasilski službi.
Z Zavarovalnice Triglav, ki je lastnica objekta, tega pa že dolgo tudi neuspešno prodaja, so sporočili, da so zaradi zapuščenosti hotelskega objekta sprejeli ukrepe za povečanje varnosti ljudi in samega objekta. »Tako smo z deskami obili vse vhode na severni, vzhodni in zahodni strani objekta v kletnem nivoju, pozidali steklene izložbene stene s siporeks bloki na pritličnem nivoju, montirali nova kovinska vrata kot edini dostop v notranjost objekta, na več mestih pritrdili opozorilne table z napisom, da je približevanje in vstop v objekt prepovedan in smrtno nevaren, na vhodnih vratih na južni strani in na fasadi na severni strani pa izobesili tablo z oznako, da je objekt varovan,« so pojasnili. Kljub sprejetim ukrepom pa občasno prihaja do vlamljanja v objekt, včasih pa tudi do uničevanja zasebne lastnine iz razloga objestnosti, so dodali.