Slovenija nima "plemenskega rodovnika"
Škofjeloški župan Igor Draksler je včeraj dal državnemu zboru pobudo za začetek postopka spremembe zakona o lokalnih volitvah, da se zaradi nedorečene volilne zakonodaje ne bo še kje ponovila zgodba iz Škofje Loke.
Škofja Loka - Ustavno sodišče je v postopku za oceno ustavnosti, začetem na pobudo Dušana Krajnika, maja letos odločilo, da je zakon o lokalnih volitvah neskladen z ustavo, ker ne določa, da člani volilnih odborov ne morejo biti ljudje, ki so s kandidatom v sorodstvenem ali podobnem razmerju. S tem je namreč kršeno načelo enakosti volilne pravice. Draksler, ki je o pobudi včeraj obvestil predsednika državnega zbora Franceta Cukjatija in vse poslanske skupine, ugotavlja, da bo moral zakonodajalec pri odpravi ugotovljenega neskladja določiti tudi krog oseb, ki zaradi sorodstvenega ali drugega razmerja ne bodo mogle biti člani volilnih odborov. Ta krog pa ne bo smel biti preširok, saj lokalne volitve pomenijo poleg volitev župana tudi volitve članov občinskih svetov in celo svetov krajevnih skupnosti. Hkrati pobudnik tudi predlaga, naj državni zbor določi tudi način, kako bo občinska volilna komisija pri imenovanju ljudi v volilne odbore ugotavljala sorodstvena ali druga razmerja, saj v Sloveniji ne vodimo registra sorodstvenih razmerij ali »plemenskih skupnosti«. Iz ustavne odločbe je razvidno, da ni dovolj, da volilni odbori ravnajo nepristransko, pač pa morajo biti tudi sestavljeni tako, da ne obstajajo okoliščine, ki bi zbujale dvom o njegovi nepristranskosti. Ob tem Draksler ugotavlja, da morda ne bo dovolj omejitev kroga oseb v volilnih odborih zgolj na ožje sorodstvo, pač pa bi lahko videli pristranskost volilnega odbora tudi v primerih, ko bi bili člani v kakem drugem osebnem razmerju (denimo delodajalec, prijatelj ali le »fan« določenega kandidata).
Državni zbor mora očitano neskladje urediti do maja 2008, zato Igor Draksler predlaga, naj čim prej začne postopke za spremembo zakona, da bo to urejeno vsaj do prihodnjih lokalnih volitev in da se zaradi nedorečene volilne zakonodaje ne bi spet ponovila volilna zgodba iz Škofje Loke. Loška občinska volilna komisija pa se bo s tem vprašanjem srečala že v kratkem ob izvedbi ponovnih volitev vsaj na treh voliščih v občini. Pobuda državnemu zboru sicer nima zveze ali vpliva na postopek, ki na zahtevo ustavnega sodišča trenutno poteka pred upravnim sodiščem. To mora odločiti, ali se bodo županske volitve v Škofji Loki zaradi domnevnih nepravilnosti ponovile na več kot treh voliščih v občini. Rok za odločitev upravnega sodišča je sicer 30 dni, a je roke kršilo že v začetku, ko je o zahtevi Dušana Krajnika, da se zaradi ugotovljenih nepravilnosti ne loških voliščih te razveljavi in ponovi, odločilo šele po sedmih mesecih.