Pomurska buča je polna medu

Prekmurje in Prlekija sta zagotovo najbolj zdravilni in pomirjajoči pokrajini v Sloveniji. Ne le zaradi mineralnih in termalnih voda v Radencih, Banovcih, Lendavi ... ter energetskih točk, ki te "napolnijo" v gradu Grad, ob Bukovniškem jezeru in še kje. Pomirjajoča je njena blaga krajina, zdravilni sta pristna iskrenost in preprostost njenih domačinov. Ob večerih potegne blaga sapa ob "glavni" Muri in njenih od zaraščenosti buhtečih meandrih in mrtvicah. Tudi buče, ki se izognejo stiskanju, dobijo podobo človeških likov in druščin, ki se obiskovalcu gostoljubno smejijo. Ob majhnih vaseh valovitega Goričkega te lahko zmoti le bogata narava gozdov, travnikov, metuljev, nageljnov in redkih vider.

Kolo je tu več kot dobrodošlo, saj so na ravnicah, med vasmi, ob leni Muri in na blago valovitem Goričkem speljane zares številne kolesarske poti in pešpoti. Le tako ne obideš (in uživaš) številnih vinotočev in kmečkih turizmov, brez česar ni pomurske vasi. Kot ni brez vsaj enega ribnika, jezerca ali mrtvega rečnega rokava ali številnih podeželskih dvorcev, mlinov in treh rečnih brodov.

Pomurje je zanimivo tudi zaradi največjega števila objektov za pridobivanje obnovljive energije. Panonske terme so med najbolj prodornimi turističnimi podjetji, ki v programe celovito vključujejo dobrote okoliškega podeželja. A posel ni brez prekmurskega pridiha; na Otoku ljubezni, ob Muri pri Ižakovcih, najdeš poleg energetske klopce še klop za zaljubljene.

Malce presenetljivo ima Pomurje najbolj pestro kulturno dediščino v Sloveniji. Od preproste binkoštne in protestantskih cerkva na Goričkem, lepih katoliških v Veržeju in Plečnikove v Bogojini, sem v nedeljo zjutraj obiskal zapuščeno židovsko pokopališče v Dolgi vasi. V pekarni v Lendavi je gospod pred menoj naročil štruco kruha v madžarščini. Vse kulture občutiš, ko ti prinesejo prekmursko tünko, katerega od domačih narezkov, prleško ali prekmursko gibanico, bograč in še in še.

V Ženavljah so belgijskima astronavtoma, ki sta leta 1934 tu strmoglavila s svojim stratosferskim balonom, postavili v spomin tudi skrivnostno železno kuglo in 18. avgust, dan strmoglavljenja, razglasili za občinski praznik občine Gornji Petrovci. V Pomurju so zanimivih in odprtih obiskovalcev vedno veseli. Pa čeprav pridejo malce nenapovedano in na malce drugačen način.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Pisma bralcev / nedelja, 1. julij 2007 / 07:00

Kako živimo

V zadnjem času se nekateri posamezniki oglašajo, kako smo danes nesproščeni in da živimo slabše kot pred dvajsetimi leti. Ni, da bi človek verjel. Če samo malo pomislim, kaj je bilo takr...

Objavljeno na isti dan


Splošno / četrtek, 27. november 2008 / 07:00

Pri sladkorni bolezni ubijajo zapleti

Svetovna zdravstvena organizacija sladkorno bolezen opredeljuje kot kompleksno kronično presnovno motnjo, za katero je značilna stalna povišana raven sladkorja (glukoze) v krvi.

Splošno / četrtek, 27. november 2008 / 07:00

Sladkorna bolezen tipa 2 - zboli lahko vsakdo

Dokler smo zdravi in od daleč opazujemo, kako zbolevajo naši znanci in prijatelji, si pogosto rečemo, da se nam "to" ne more zgoditi.

Zanimivosti / četrtek, 27. november 2008 / 07:00

Kranjski rovi praznično odeti

Kranjski cvetličarji in rokodelci so z razstavo kranjske rove spremenili v čarobni svet prazničnih aranžmajev.

Gospodarstvo / četrtek, 27. november 2008 / 07:00

Črn teden na borzi

Minuli teden je bil za imetnike delnic eden najbolj črnih v dosedanji zgodovini Ljubljanske borze.

Žirovnica / četrtek, 27. november 2008 / 07:00

Težav z vodo ne bo več

Nov vodohran nad Smokučem bo izboljšal preskrbo s pitno vodo v občini Žirovnica in odpravil težave s slabim pritiskom vode v višje ležečih predelih.