V devetinosemdesetem letu življenja je legendarni slovenski fotograf Edi Šelhaus vselej iskriv in duhovit sogovornik.

Edijeva Škofja Loka

V Galeriji Ivana Groharja je na ogled razstava fotografij Edija Šelhausa. V spomin njegovi mami Julijani.

Slovensko fotografsko legendo, zagotovo našega največjega fotografskega dokumentalista naše polpretekle zgodovine Edija Šelhausa, na Škofjo Loko veže veliko stvari, predvsem pa občutki, dogodki in podobe iz mladih dni. Družina je konec dvajsetih let prejšnjega stoletja pred fašizmom v takratno Jugoslavijo zbežala iz Trsta, in medtem ko je Edijev oče Janko, sicer po rodu iz Železnikov, odprl fotografski atelje v Zagrebu, je njegova mati Julijana atelje odprla v Škofji Loki. Prav v materinem ateljeju se je Edi v mladih letih tudi fotografsko kalil, saj je bil mnogokrat zvest materin pomočnik pri fotografiranju različnih dogodkov in ljudi v Škofji Loki in obeh dolinah. Pomladi leta 1943 je odšel v partizane, bil leto kasneje ranjen, po okrevanju v Beli krajini je postal vojni fotoreporter. A ne običajni fotograf, Edi Šelhaus se je razvil v fotopripovedovalca, saj so njegove slike, s kančkom umetniškega pridiha vedno pripovedovale več, kot je bilo vidno na sliki. Ena takih fotografij je tudi slika razreda v šoli na Travi na osvobojenem ozemlju, kjer je januarja 1945 poučevala učiteljica Nada Vreček, rojena v Škofji Loki. Na razstavi v Galeriji Ivana Groharja je na ogled cikel slik vezanih na Travo in vojno, ki mu je dodan enako velik cikel slik, ki jih je Edi v tem kraju posnel kasneje. Podobno je zastavljena tudi njegova fotozgodba o slovenskem pisatelju Franu Saleškem Finžgarju.

Šelhaus je bil tisti, ki je fotografiral prve povojne dni, osvoboditev Trsta, prvo slovensko vlado v Ajdovščini, prihod le-te v Ljubljano … Kasneje je delal za Primorski dnevnik in se konec petdesetih let zaposlil pri Slovenskem poročevalcu (današnjem časniku Delo). Na razstavi, za katero bi lahko rekli, da jo imamo ob pravem času na pravem mestu, so na ogled fotografije iz vseh obdobij njegovega fotografskega delovanja v posebni vitrini pa tudi dokumenti povezani z materinim ateljem v Škofji Loki in nekaj fotografijami iz zasebne zbirke. Ob razstavi, pred leti so jo sicer pripravili v Muzeju novejše zgodovine Slovenije, je izšla tudi knjižica z biografskim zapisom o Ediju Šelhausu in besedo avtorice prvotne razstave Nadje Zgonik. Naj dodam, da Loški muzej objavlja tudi poziv, v katerem vabi vse, ki morda hranite kakršenkoli umetnikov material povezan s Škofjo Loko, da se oglasite v Loškem muzeju, kjer želijo kompleksno evidentirati neprecenljiv fotografski opus Julijane in Edija Šelhausa.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / petek, 9. maj 2008 / 07:00

Na snegu sto dni na leto

Medvoški smučarji minulo sezono ocenjujejo za uspešno. So deseti najboljši klub sezone, tretji v Zahodni regiji. Prve snežne priprave za novo sezono bodo opravili avgusta v Saas Feeju.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / sobota, 28. julij 2007 / 07:00

Čezmejno sodelovanje gasilcev

Podnart - Na nedavnem prevzemu novega gasilskega vozila v Podnartu so sodelovali tudi gasilci iz Sel-Borovnice na Koroškem, ki so prišli v Podnart skupaj z županom Sel Engelberto...

Prosti čas / sobota, 28. julij 2007 / 07:00

Le še streljaj od albuma

Ansambel Veseli Gorenjci je tudi minulo nedeljo, ko je razveseljeval obiskovalce na zaključku Čipkarskih dni v Železnikih, dokazal, da si je nadel pravo ime.

Splošno / sobota, 28. julij 2007 / 07:00

Prvi častni občan je Stanko Košir

Najvišje občinsko priznanje - naziv častni občan bo prejel Stanko Košir iz Gozd-Martuljka za ohranjanje izročila Rut.

Splošno / sobota, 28. julij 2007 / 07:00

Je edina možnost zdravnik iz tujine?

Vodja zdravstvenega doma Janko Kersnik dvomi, da bodo v Kranjski Gori dobili tretjega zdravnika.

Splošno / sobota, 28. julij 2007 / 07:00

Na olimpijadi pred skoraj 60 leti

Karel Klančnik, rojen Mojstrančan, je eden tistih, ki je močno zaznamoval zgodovino razvoja skakalnega športa v Gornjesavski dolini.