Stol, narejen po načrtih Vladimire Bratuž (Foto: Fototeka Gorenjskega muzeja)

Dnevi evropske kulturne dediščine

Konec meseca septembra je že sedemnajst let rezerviran za Dneve evropske kulturne dediščine. Letošnji dnevi so bili v Sloveniji posvečeni arhitektu Jožetu Plečniku.

Kulturna dediščina je temeljni kamen izgradnje Evrope; njena različnost na severu, jugu, vzhodu in zahodu ustvarja Evropo tako enotno. In ravno Dnevi evropske kulturne dediščine so tisti, kjer lahko pokažemo tisto, kar ustvarja nas same; na noter in navzven. V vseh teh letih so ti Dnevi postali stalnica za promocijo dediščine državljanom znotraj ene države in promocija dediščine za obiskovalce, ki prihajajo iz tujine.

V Sloveniji so bili letošnji Dnevi posvečeni arhitektu Jožetu Plečniku, klasiku arhitekturne ustvarjalnosti 20. stoletja. Spomin nanj je več kot neizbrisljiv. Njegovo delo je vir idej, iz katerih so in bodo črpale številne generacije. Slovenci smo se nanj spomnili tudi na evrskem kovancu za deset centov, kjer je na zadnji strani upodobljena maketa nerealiziranega slovenskega parlamenta.

Urbanistični center starega mestnega jedra ima tri Plečnikove mojstrovine. Leta 1936 je napravil načrt za Bežkovo vilo, ki je ena redkih mojstrovih načrtov za enodružinsko hišo. Tako njen interier kot eksterier izražata njegovo izrazno monumentalnost.

Kot je zapisala muzejska svetovalka Beba Jenčič, je po drugi svetovni vojni kranjska občina prosila Plečnika za ureditev kranjskega gledališča, kjer je prizidal k pročelju novo fasado z arkadami. Sredi petdesetih let prejšnjega stoletja pa je urejal tudi Roženvenski klanec. Leta 1952 je dobil Prešernovo nagrado za delo na področju arhitekture.

Kljub temu da je Plečnik nekaj časa deloval v Kranju, pa v Gorenjskem muzeju nimamo predmetov, ki bi bili njegova last, oziroma predmetov, ki jih je uporabljal v času kranjskega delovanja. Zato smo ob Dnevih evropske kulturne dediščine razstavili stol iz hrastovega lesa, ki ga je zrisala Plečnikova učenka Vladimira Bratuž. Stol je bil narejen po skici Soba arhitekta iz leta 1947. Znano je, da ko je Plečnik deloval v Kranju, so preurejali tudi gostilno Prešernov hram na Glavnem trgu in z nekaj nasveti je pomagal tudi sam mojster. Ob tej priložnosti je verjetno prinesel načrte Bratuževe, po katerih so naredili stole, ki naj bi jih v lokalu uporabljali krajši čas, ker so bili zelo težki.

Stol bo na ogled vse tja do sredine oktobra, ko bo sledila tradicionalna razstava TretjeOkno, ki jo pripravlja Filatelistično društvo.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kamnik / četrtek, 22. december 2011 / 07:00

Slovesnost na Kostavski planini

Kamnik - Člani Območnega združenja borcev in udeležencev NOB Kamnik - krajevni organizaciji Šmartno in Tuhinj ter predstavniki Združenja slovenskih častnikov so minulo nedeljo pr...

Objavljeno na isti dan


Kronika / četrtek, 17. april 2008 / 07:00

Kriminal

Iz avtomata pobral denar Lesce - V noči na sredo je neznani storilec vlomil v brunarico konjeniškega kluba v Lescah, razbil avtomat za napitke in iz n...

Zanimivosti / četrtek, 17. april 2008 / 07:00

Počutijo se kot doma

Stanovanjska skupina Stražišče je praznovala deseto obletnico.

Žirovnica / četrtek, 17. april 2008 / 07:00

Premajhen vrtec

V vrtec pri OŠ Žirovnica je letos na novo vpisanih 50 otrok, kar je največ doslej.

Kranj / četrtek, 17. april 2008 / 07:00

Ledena dvorana ima uporabno dovoljenje

V ponedeljek se je iztekel rok za dopolnitev vloge za izdajo uporabnega dovoljenja za večnamensko dvorano z ledeno ploskvijo na Zlatem polju v Kranju.

Zanimivosti / četrtek, 17. april 2008 / 07:00

Anketa: Včasih premalo učinkoviti

Z ustanavljanjem medobčinskih inšpektoratov naj bi zagotovili boljši nadzor nad spoštovanjem državnih in občinskih predpisov tudi v občinah, ki doslej niso imele ne redarjev ne inšpektorjev. Kakšno mn...