Naslednji cilj: biljard na Filipinih

Pogovor z Matjažem Erčuljem, članom Biljard kluba Metropool Kranj in trenutno najboljšim igralcem biljarda v Sloveniji.

Ko ste začeli igrati biljard, še niti niste dobro videli čez biljardno mizo. Kako ste se kot osemletni fantič navdušili nad to igro?

»Na morju sem bil s starši, ko mi je oče ob neki priložnosti kupil žeton za igro biljarda. To je bil moj prvi stik z biljardom. Čez mizo sem pa videl, ker so bile včasih manjše mize, kot so danes. Prevzele so me kroglice, vsaka druge barve ... Včasih sem tudi kegljal in treniral namizni tenis.«

 

Še kot mladeniča vas je v roke vzel Jonas Žnidaršič. Kako sta se spoznala?

»Spoznala sva se v biljardnici Buco v Črnučah. V bližini te biljardnice sem stanoval. Jonas je videl, da sem talent in me je začel učiti. Star sem bil enajst let.«

 

Enajst let, pa ste že kar sami zahajali v biljardnico?

»Za konec tedna sem hodil, ja ... Jonas je učil tudi mojega brata dvojčka Borisa, ki je bil prav tako talentiran za to igro, a se je kasneje odločil za borilne športe, zdaj pa spet igra biljard. Jonas je še kot študent ustanovil prvi biljard klub in biljard akademijo v Ljubljani; šel sem za njim in ko sem bil star osemnajst let, sem pri Jonasu začel tudi delati kot gostinec. Pri njem sem ostal nekaj let in kar nekaj časa sva vsak večer igrala biljard. Za denar, seveda.«

 

In rezultat?

»Jonas je še danes eden boljših teoretikov, v praksi pa ni bil ravno dober igralec. Ni znal v celoti »pospraviti« mize, tako kot jaz.«

 

Imata še stike?

»Odkar ne igra več biljarda, nisva več v stikih. Moram pa se mu zahvaliti za vso teorijo; res me je naučil, kako se igra, kako se obnaša pri biljardu in kako izločiš iz svoje glave razne provokacije.«

 

Se kdaj pomerita z bratom?

»Septembra letos sva tekmovala na Mednarodnem turnirju Metropool Open v Kranju. Nasprotnika si nisva bila, Boris je izgubil tekmo za uvrstitev v finalno skupino, sam pa sem izgubil v polfinalu proti Maltežanu Tonyu Dragu.«

 

Kakšna je bila konkurenca na Metropool Open?

»V Sloveniji še nisem igral na turnirju, ki bi imel tako močno zasedbo. S svojo igro sem bil zelo zadovoljen, tudi v polfinalu sem dobro igral; rezultat je bil 11 proti 9. V polfinalu sem si »privoščil« eno večjo napako ...«

 

Pri svojih petnajstih ste dosegli prvi vidni rezultat, zmagali ste na Austrian Open. Kako bogata je danes s pokali in medaljami vaša vitrina?

»Približno 140 pokalov imam za prvo mesto. Imam 15 naslovov državnega prvaka, ki sem jih osvojil v zadnjih desetih letih.«

 

Koliko stane dobra biljard palica?

»Približno tri tisoč evrov.«

In kakšni so vaši cilji?

»Trenutno sem med prvimi petdesetimi igralci na evropski lestvici; rezultat bi bil boljši, če bi igral na vseh turnirjih, ki točkujejo za svetovno lestvico. Še pred dvema letoma sem bil triintrideseti na svetovni lestvici.«

 

Zato, ker manj trenirate?

»Ne morem si finančno privoščiti vseh turnirjev.«

 

So drage prijavnine?

»Hotel, prijavnine .. kar za vsak turnir pomeni minimalno petsto evrov. Pri nas to ni medijsko popularen šport.«

 

Kje je najbolj popularen?

»V Aziji, na Filipinih, na Japonskem, v Ameriki je na sedmem mestu popularnosti, čeprav je bil še pred nekaj desetletji na prvem mestu med Američani. Pri nas je bil ta šport cenjen v začetku devetdesetih let, ko so predvajali film Barve denarja. Opažam, da je zadnje čase spet bolj popularen.«

 

Mnogi za biljard pravijo, da je gostilniška zabava. Vi stojite za tem, da je biljard šport. Kako nabirate kondicijo za to igro?

»Kdor pravi, da je to gostilniški šport, ne ve, kaj govori. To je zelo profesionalen šport, če hodiš na velike turnirje; ni nobene možnosti, da bi igral v kavbojkah, ampak so obvezne črne elegantne hlače. Med igro ne smeš govoriti, pri vsaki mizi je sodnik. Tisti, ki spremljajo snooker (angleški biljard) po televiziji, vedo, o čem govorim.«

 

Koliko trenirate?

»Vsak vrhunski biljardist igra biljard vsaj tri ure na dan, ker s tem ohranja kondicijo. Sam veliko tudi tečem, skoraj vsak dan.«

 

Kakšni so cilji?

»Imam veliko željo postati evropski prvak, saj se mi je ta naslov že dvakrat za las izmuznil iz rok. Želim se uvrstiti med prvih pet na Euro tour lestvici. Drugega novembra potujem v Manillo na Filipine na Svetovno prvenstvo v devetki. Štirje Evropejci (še dva Angleža in en Poljak) smo dobili »wild card«, prvih šestnajst igralcev na svetovni lestvici pa se je neposredno uvrstilo na prvenstvo. Večino stroškov si bom kril sam, upam, da mi bo finančno pomagal moj domači Biljard klub Metropool, dogovarjam se tudi s podjetjem iz Kobarida, da bi prevzelo generalno sponzorstvo za moje nastope na velikih turnirjih po svetu. Nisem pa zadovoljen s tem, da mojega nastopa na Filipinih ni podprla Biljard zveza Slovenije.«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / nedelja, 25. marec 2018 / 20:21

Pesem je človekova sestra

Tako je med drugim v poslanici ob svetovnem dnevu poezije razmišljal pesnik Ivo Svetina, v Galeriji Prešernovih nagrajencev pa smo potem prisluhnili še nekaj vrhunskim mojstrom verza.

Objavljeno na isti dan


Radovljica / sobota, 15. avgust 2015 / 21:00

Tudi Romi romali na Brezje

Tako kot vsak človek prihajajo tudi Romi na Brezje z osebnimi stiskami in prošnjami, pa tudi z zahvalami.

Radovljica / sobota, 15. avgust 2015 / 20:00

Delo za dobro vseh

Nekaj tisoč ljudi je na veliki šmaren romalo na Brezje, kjer je dopoldne maševal ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore, ki je pred leti tudi sam deloval na Brezjah.

Kronika / sobota, 15. avgust 2015 / 18:00

Ob prehitevanju trčil v motorista

V soboto nekaj po 13. uri je v prometni nesreči na Jezerskem umrl motorist.

Kamnik / sobota, 15. avgust 2015 / 09:56

Prvi kohezijski odločbi

Služba Vlade RS za razvoj in kohezijsko politiko je prejšnji petek izdala prvi odločitvi o finančni podpori projektom v okviru izvajanja programskega obdobja 2014–2020, in sicer za naložbi gradnje kan...

Gospodarstvo / sobota, 15. avgust 2015 / 09:51

T-2 (spet) v stečajnem postopku

Višje sodišče v Ljubljani je v začetku avgusta začelo stečajni postopek za družbo T-2, njena večinska lastnica družba Garnol iz Kranja in drugi družbeniki pa so že napovedali, da bodo uporabili vsa pr...