Velika rast, velika inflacija

Urad za makroekonomske raziskave in razvoj v jesenski napovedi ocenjuje, da bomo letos dosegli 5,8-odstotno gospodarsko rast in 4,3-odstotno inflacijo.

Ljubljana – V ponedeljek so na Uradu za makroekonomske raziskave in razvoj (UMAR) predstavili tako imenovano jesensko napoved gospodarskih gibanj v naši državi, s katero na osnovi dosedanjih gibanj popravljajo ocene z začetka leta, posebej pa je ta napoved pomembna v delu, ki predstavlja ocene za prihodnji dve leti, saj je to osnova za pripravo državnih proračunov v teh letih. Tako je tudi vlada napoved obravnavala v soboto, skupaj s proračunskim memorandumom in predlogi proračunov za leti 2008 in 2009 in jih nato poslala v parlamentarne postopke.

Letos rekordna gospodarska rast

Kot je poudaril vršilec dolžnosti direktorja UMAR Boštjan Vasle, so za jesensko napoved upoštevali podatke slovenske statistike, evropske komisije in drugih mednarodnih institucij o gibanjih v mednarodnem okolju. Splošna značilnost ocen in napovedi je, da se do konca leta pričakuje višja gospodarske rast tako v Evropi, v EU, kot tudi v državah jugovzhodne Evrope, kar je za nas še posebej pomembno. V območju evra (EMU) letošnje ocene predvidevajo 2,6-odstotno rast, ki naj bi se v prihodnjih dveh letih umirila na 2,3 oziroma dva odstotka, visoke rasti pa so značilne zlasti za nove članice EU. Za Slovenijo tako napovedujejo za letos rekordno 5,8-odstotno rast bruto domačega proizvoda, v letih 2008 in 2009 pa 4,6 in 4,1 odstotka. Poglavitna dejavnika, ki sta prispevala k povišanju napovedi za 1,1 odstotne točke, glede na pomladansko napoved, sta ugodnejše gospodarske razmere v mednarodnem okolju in bistveno močnejša investicijska aktivnost. V prihodnjih dveh letih se bo gospodarska rast po ocenah UMAR ciklično umirila.

Vpliv gradnje avtocest

Poglavitni vzroki za veliko rast BDP so v letošnjem letu visoka rast investicij (14,5 odstotka), pri katerih kar polovico predstavljajo vlaganja v infrastrukturo. Pri tem ima pomembno vlogo pospešena gradnja avtocest, ki jo je omogočila tudi mila pretekla zima. Precej so se povečala tudi vlaganja v stroje in opremo, kar je posledica visoke konjunkture in povečanih možnosti za izvoz. Ta naj bi se letos povečal za 13,4 odstotka, na kar sta vplivala tudi povečana proizvodnja in izvoz vozil. Visoko intenzivnost cestnih gradenj pričakujejo tudi v prihodnjem letu, ko naj bi se zaključila gradnja avtocest po nacionalnem programu, umiritev pa naj bi kljub napovedanemu začetku intenzivne gradnje železniškega omrežja sledila v letu 2009.

Več zaposlenih, višje plače

Visoka gospodarska rast tudi ugodno vpliva na zaposlenost, ki se močno povečuje – ocena za letos je kar 2,3 odstotka, to pa znižuje brezposelnost, ki naj bi bila na najnižji ravni od osamosvojitve – registrirana brezposelnost naj bi bila letos 7,7-odstotna. Ugodne razmere na trgu dela letos vplivajo na nekoliko višjo realno rast zasebne potrošnje (napoved 4,2odstotka), ki jo delno spodbuja tudi učinek davčne razbremenitve na rast neto plač po uveljavitvi nove dohodninske zakonodaje. Na UMAR-ju ocenjujejo, da se bodo bruto plače na zaposlenega letos povečale za 5,9 odstotka, kar pomeni 2,4-odstotno realno rast, v prihodnjih dveh letih pa naj bi znašala realna rast 3,7 odstotka v letu 2008 in 2,8 odstotka v letu 2009. Pri tem opozarjajo, da utegne biti rast plač v javnem sektorju zaradi zaostankov v preteklih letih in odpravljanja plačnih nesorazmerij višja od rasti plač v zasebnem sektorju.

Hitra rast, višja inflacija

V jesenski napovedi gospodarskih gibanj je UMAR povišal tudi napoved inflacije, ki naj bi letos dosegla na letni ravni 4,3 odstotka. Pri tem ocenjujejo, da je letošnje povišanje rasti cen življenjskih potrebščin povezano predvsem z zunanjimi dejavniki, zlasti cenami hrane na svetovnih trgih in nafte, ki pa imajo v Sloveniji relativno močnejši vpliv kot v drugih državah evrskega območja zaradi specifične strukture potrošnje in relativno bolj togega trga. Posebej pa poudarjajo, da hitrejše rasti cen ni mogoče pripisati posledicam sprememb ekonomskih politik, saj te vključno s fiskalno letos ohranjajo svojo protiinflacijsko naravnanost, prav tako tudi letošnja gibanja plač ne ustvarjajo inflacijskih pritiskov. Boštjan Vasle je opozoril, da se naša država pospešeno približuje najbolj razvitim in da je višja rast cen tudi normalen in pričakovan del tega približevanja. Ta nas bo spremljala tudi v prihodnje, zato za leto 2008 napovedujejo 2,9-odstotno, v letu 2009 pa 2,7-odstotno inflacijo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Komenda / sobota, 3. julij 2021 / 10:28

Dom bo dokončan prihodnje leto

Družba SeneCura je s položitvijo temeljnega kamna v Komendi tudi uradno začela gradnjo doma za starejše, v katerem bo prostora za 68 stanovalcev.

Objavljeno na isti dan


Kronika / ponedeljek, 15. februar 2010 / 07:00

Nesreče

Škofja Loka - V torek nekaj pred 9. uro se je na parkirišču na Kapucinskem trgu v Škofji Loki zgodila prometna nesreča, v kateri je bila hudo ranjena 81-letna peška. 64-letna voz...

Kronika / ponedeljek, 15. februar 2010 / 07:00

Kriminal

Izpraznili pisarne Kranj - Neznani storilci so pred dnevi vlomili v poslovne prostore ustanove v Kranju in si protipravno prisvojili devet računalnišk...

Naklo / ponedeljek, 15. februar 2010 / 07:00

Tudi Naklo dobilo proračun

Občinski svetniki v Naklem so potrdili predlog letošnjega proračuna. Letos nekaj manj denarja v občinski blagajni.

Gospodarstvo / ponedeljek, 15. februar 2010 / 07:00

Zbirateljski kovanci ob poletih v Planici

Kranj - Svet Banke Slovenije je sklenil, da bodo ob svetovnem prvenstvu v poletih v Planici dali v prodajo in obtok zbirateljske kovance: pet tisoč zlatnikov in sedem tisoč srebr...

Gorenjska / ponedeljek, 15. februar 2010 / 07:00

V spomin: Cvetko Kobal - Florjan (1921-2010)

Na dan slovenskega kulturnega praznika smo se v Škofji Loki poslovili od aktivista NOB, taboriščnika in partizana Cvetka Kobala - Florjana.