Priznanje kot obliž na rano
Franci Šolar, gospodar na Pecarjevi kmetiji na Spodnji Dobravi, je na mednarodnem ocenjevanju prejel zlato medaljo za sadni sok. Ob vseh težavah, ki mu jih je pred leti povzročil hrušev ožig, je to kot obliž na hudo rano.
Spodnja Dobrava – Na kmetiji, ki obsega osem hektarjev kmetijskih zemljišč in petnajst hektarjev gozdov, so se v preteklosti ukvarjali z živinorejo, predvsem z rejo plemenskih telic za posestvo Bled. Ker so ugotovili, da imajo za »ekonomijo velikega obsega« premalo zemljišč, so se postopno preusmerili v sadjarstvo in pred štirimi leti oddali iz hleva še zadnje govedo. Prvo sadno drevje so posadili že sredi devetdesetih let, Franci je takrat tudi pustil službo in se posvetil sadjarstvu, potem so nasad povečevali, pred štirimi leti je obsegal že štiri hektarje. »Kmetija ima za pridelovanje sadja dobro lego, vsa kmetijska zemljišča so okrog hiše, usmeritev v sadjarstvo pa je bila glede na evropske usmeritve tudi rešitev za kmetijo,« je odločitev za preusmeritev od živine k sadju pojasnil Franci. Ko se je pred štirimi leti pojavil hrušev ožig, so Pecarjevi med vsemi sadjarji v Sloveniji občutili najhujše posledice. Odločba, ki so jo prejeli, je velevala: ves nasad oz. skupno 20 tisoč dreves je treba posekati. To so storili - neradi, a vendarle - in potlej od države prejeli odškodnino, za katero Franci pravi, da ni pokrila vseh stroškov, predvsem pa ne pričakovanega dohodka v naslednjih letih. Takrat so se preživljali z dohodkom iz gozda in iz poljedelstva, Francije žena je spet šla v službo ...
Usodno in prelomno leto
Leto 2003 je bilo po eni strani usodno za njihovo sadjarstvo, hkrati pa tudi prelomno in priložnost za razmislek o tem, kako nadaljevati sadjarsko pot. Obnovili so le pol hektarja nasada in se odločili, da bodo pridelovali samo toliko sadja, kolikor ga bodo lahko prodali doma ali predelali v različne izdelke. V hlevu so uredili predelavo, jo registrirali kot dopolnilno dejavnost kmetije, posadili še tristo sadik malin ter kupcem ponudili poleg sadja in malin še različne izdelke – sadni sok, sadni kis, žganje, marmelado in sirup iz malin … Lani so na mednarodnem ocenjevanju sadnih sokov, kisa in sadnega vina v Pantianiccu v bližini Vidma prejeli srebrno medaljo, letos so za sok med vsemi sadjarji iz Italije, Avstrije in Slovenije dobili drugo najvišjo oceno in zlato medaljo, srebrno pa si je prislužil tudi Janez Gregorc iz Podbrezij. «Priznanje nam potrjuje, da je naše sadje kakovostno in da so kakovostni tudi izdelki,« pravi Franci, ki že razmišlja o tem, da bi v prihodnje nasad malin povečal in še popestril ponudbo sadnih izdelkov.