Hram tudi uradno odprli
Po tednu dni kulturnih prireditev v novem Kulturnem hramu Ignacija Borštnika v Cerkljah so tega minuli petek tudi uradno predali svojemu namenu.
Cerklje – Na osrednji slovesnosti ob občinskem prazniku v Cerkljah so pred tednom dni slovesno odprli novi kulturni hram, poimenovan po slavnem rojaku, igralcu, dramatiku in pesniku Ignaciju Borštniku. Podelili so tudi letošnja občinska priznanja; denarno nagrado je prejel Vid Močnik iz Cerkelj, priznanja pa Tomaž Selan iz Adergasa, Janez Basej iz Cerkelj in Anton Štupar z Zgornjega Brnika. Odprtje kulturnega hrama je pospremil tudi izid knjige Ignacij Borštnik na poti domov, v kateri so ponatisnili Borštnikovo ljudsko igro Stari Ilija, natisnili nekaj njegovih pesmi in objavili esej o Borštniku, ki ga je napisal Martin Kadivec.
Slovesnosti se je poleg drugih visokih gostov udeležilo tudi nekaj dobitnikov Borštnikovega prstana, ki ga najboljšim slovenskim igralkam in igralcem podeljujejo na vsakoletnem Borštnikovem srečanju v Mariboru: Ivanka Mežan, Štefka Drolc, Milena Zupančič, Danilo Benedičič, Polde Bibič in Jurij Souček. »Lahko bi prišlo več Borštnikovih nagrajencev, so pa zagotovo prišli najboljši,« je ob tem dejal predsednik sveta Borštnikovega srečanja Tone Partljič, ki je hkrati obljubil, da bodo v času letošnjega Borštnikovega srečanja (od 12. do 24. oktobra) eno od predstav poslali v Cerklje. Prav tako ima KUD Pod lipo Adergas leto dni časa, da obudi leta 2003 odigrano Borštnikovo igro Stari Ilija. Z njo bodo lahko nastopili v spremljevalnem programu 43. Borštnikovega srečanja 2008, je še obljubil Partljič, ki je Cerklje označil za gorenjske Atene. Slavnostni govornik, častni občan občine Cerklje na Gorenjskem, Janez Močnik pa je poudaril: »Nova dvorana z bogato opremo pomeni pravo razkošje, a to je le temelj. Gledališče so ljudje, ti so pomembni za t. i. duhovno razkošje.«
V dvorani Borštnikovega hrama je nekaj manj kot štiristo sedežev, opremljena pa je z moderno odrsko tehniko in dvoransko opremo, ki sta stali 650 tisoč evrov. Objekt so zgradili že ob gradnji šolskega prizidka, zato vrednosti celotne investicije ni mogoče natančno oceniti, kot pa je dejal župan Franc Čebulj, bi bila investicija v zemljišče, gradnjo, opremo in zunanjo ureditev podobnega objekta verjetno vredna okoli dva milijona evra. Pojasnil je še, da so v zadnjih dvanajstih letih v gradnjo osnovne šole, vrtca, večnamenske športne dvorane, kulturnega hrama in zunanjo ureditev športnih igrišč v Cerkljah vložili prek dvanajst milijonov evrov.