Pretreslo tudi veleposlanike
V četrtek je Železnike obiskala skupina veleposlanikov, ki jo je v kraje katastrofalnih poplav povabil predsednik parlamentarnega odbora za zadeve EU Anton Kokalj.
Železniki - Poslanec državnega zbora Anton Kokalj, izvoljen prav na tem območju, je o motivu za obisk veleposlanikov v Železnikih dejal: »Odbor za zadeve EU se je odločil, da si skupaj z veleposlaniki ogledamo te kraje, ker vemo, da veleposlaniki poročajo svojim vladam in da to lahko pozitivno prispeva na pomoč iz tujine, predvsem pa iz Evropske komisije. To je politična gesta, ki jo jaz kot predsednik odbora za zadeve Evropske unije lahko naredim, in moram reči, da se je v treh dneh odzvalo 13 veleposlaništev, kar je, mislim, zelo dober odziv.«
V Železnikih je veleposlanike iz 13 držav članic ali kandidatk EU sprejel župan Mihael Prevc in jim predstavil razdejanje, ki ga je pred dobrim tednom v Železnikih naredilo neurje. Prizadetih je okoli tri tisoč prebivalcev, narasla voda in plazovi so popolnoma uničili ceste, vodovode in drugo komunalno infrastrukturo, opustošila več tovarn, javnih ustanov in sakralnih objektov. Več družinam je voda odnesla vse, kar so imeli, opustošila je domove, kljub vsemu pa so pogumno začeli odpravljati posledice, vrača se jim optimizem, začenjajo dobivati tudi pomoč v denarju, s katerim bodo obnovili svoje domove. K temu sta pripomogla vsa humanitarna pomoč, ki prihaja v Železnike, pa tudi ustrezni ukrepi vlade.
Veleposlanike je stanje po poplavah v Železnikih pretreslo. »Ko sem videl razdejanje v televizijskih poročilih, sem bil šokiran, ko pa te kraje obiščeš, je vtis še veliko bolj šokanten,« je dejal avstrijski veleposlanik Valentin Inzko, ki je poudaril, da veleposlaniki poročajo svojim vladam, pa tudi v Bruselj, od koder Slovenija po tej hudi naravni katastrofi pričakuje pomoč. Veleposlaniki so izrazili sočutje z žrtvami poplav in zaželeli uspeh pri težaškem odpravljanju njihovih posledic. Grški veleposlanik Dionyssios Coundoureas je spomnil na nedavno naravno katastrofo v svoji državi, kjer so poleti pustošili požari. »Takšne katastrofe odpirajo vprašanja prioritet glede solidarnostnega reševanja v takih primerih. V Evropski uniji naj se vzpostavi organ, ki bi to stalno spremljal in urejal,« je menil grški diplomat. Sicer pa je bilo v Železnikih slišati tudi predlog, naj se pripravi obisk Evropske komisije, da oceni stanje po naravni nesreči. Slovenija namreč tudi od evropskega solidarnostnega sklada pričakuje pomoč. Veleposlaniki so obiskali tudi tovarno Domel, kjer je zaposlenim v zelo kratkem času po poplavah uspelo usposobiti proizvodne prostore in spet zagnati proizvodnjo. Ogledali so si tudi razdejanje na Racovniku. Sicer pa so zagotovili, da bodo po svojih najboljših močeh prispevali k temu, da Sloveniji pomagajo ublažiti posledice te naravne nesreče.