Računalnik in jaz: E-redovalnica

Ko sem še hodil v šolo, sem za ocene, ki sem si jih prislužil v šoli, redno povedal staršem. No, skoraj redno, saj sem tiste ne preveč blesteče ocene priznal z manjšim zamikom ali pa sploh raje ne. Je bila potem mama toliko bolj »vesela« na govorilnih urah. Na srečo slabih ocen ni bilo prav veliko, tako da sem kar nekako dobro shajal s šolo. Ni se mi bilo potrebno skrivati in se igrati slepih miši s starši. Nekateri pa te sreče pač niso imeli, zato so imeli vedno enak problem: kako povedati staršem za slabe ocene? Običajno so si vzeli malo časa, da je bila doma prava »klima«, da so bili starši dobre volje in da je vse pač »štimalo«, potem pa so udarili z oceno in kar je bilo, je pač bilo.

Predstavljajte si novo situacijo. V šoli dobite slabo oceno. Že tako vam je hudo in vam gre bolj ali manj na jok, medtem pa vaša mama na svojem mobilnem telefonu že pregleduje sporočilo, v katerem piše, da ste pravkar prejeli oceno ena. Ko pridete domov, je huda ura že tu. Nič kaj prijetno, res ne. Sistem e-redovalnice, ki so ga z začetkom novega šolskega leta uvedle slovenske šole, omogoča tudi to. Drama. Odpadejo vse priprave, pogajanja, ustrezna »klima« in iskanje ustrezne situacije.

Z začetkom novega šolskega leta je staršem šoloobveznih otrok omogočen tudi vpogled v e-redovalnico in s tem dostopanje do ocen otrok, opravičenih in neopravičenih ur ter prejemanja sporočil razrednika. Varno elektronsko poslovanje z e-redovalnico ima možnost uporabljati skoraj 450 osnovnih in srednjih šol v Sloveniji. Pogoj za uvedbo je elektronska evidenca ocen, ki jo že sedaj uporablja 85 odstotkov osnovnih šol in 25 odstotkov srednjih šol. Sprotno elektronsko vpisovanje ocen učiteljev je predpogoj, če naj sistem ponuja realno sliko.

Kako pa je zadeva videti v praksi? Učitelj ocene in ure odsotnosti vpisuje v klasično redovalnico. Ko pride iz razreda ocene in ure preprosto prepiše v elektronsko evidenco. Ta je povezana s sistemom e-redovalnica, ki lahko ocene posreduje navzven preko spletnih strani. Učitelj pa lahko ocene vpisuje tudi preko dlančnika, ki nadomešča klasično redovalnico in vanjo vpisuje podatek. Ob prihodu v zbornico pač dlančnik postavi na posebno stojalo in ocene ter ure se samodejno prenesejo v elektronsko evidenco.

Na ta način je preko spletne strani omogočen dostop do ocen učencev. Dostop je zavarovan z varnim digitalnim potrdilom, ki ga lahko starši pridobijo pri enem izmed overiteljev v Sloveniji. Izpolniti je potrebno še prijavo, ki jo potrdi pooblaščena oseba na šoli. Na ta način je omogočen dostop do podatkov o ocenah vaših otrok. Ko ste prijavljeni v sistem, lahko dostopate samo do ocen otrok, za katere so vam administratorji sistema dodelili pravice, pač na osnovi potrdila šole. Sistem poleg vpogleda v ocene omogoča še izmenjavo sporočil z razrednikom, elektronski pogovor z njim, nudi pa tudi vpogled v evidenco ur prisotnosti oziroma odsotnosti od pouka.

Sistem je zasnovan z veliko stopnjo varnosti, saj ne sme prihajati do nepooblaščenih vpogledov in posegov v ocene. Zato je dostop varovan z varnim elektronskim potrdilom, vaš vpogled pa je le kopija prave evidence, do katere nimate dostopa.

E-redovalnica je velik korak k celoviti informatizaciji šolstva, saj terja poenotenje in elektronsko delo tudi na drugi strani. Res pa je, da prinaša tudi negativne aspekte, vsaj kar se socialnega čuta tiče, prav tako pa je v kot potisnjen tudi povsem pristen človeški odnos med starši in otroki.

Vsekakor je e-redovalnica velik tehnološki premik, s poudarkom na storitvah in interakciji, a sam sem še vedno bolj pristaš klasičnega pristopa, govorilnih ur, živih pogovorov. Tak način se mi zdi bolj človeški in pristen, pa še otrok ima možnost povedati novico v pravem trenutku. V šoli naj se gredo elektronsko poslovanje, celo morajo se ga iti, a ocene naj ostanejo domena učencev in staršev.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorje / četrtek, 13. julij 2023 / 10:22

Brv čez Radovno šla nekomu v nos

V eni od noči v zadnjem tednu junija je nepridiprav na silo odstranil brv, ki je omogočala dostop do jezera Kreda v dolini Radovne.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / sreda, 22. julij 2015 / 13:11

Okrepiti sodelovanje turističnih kmetij

Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Dejan Židan je v ponedeljek na obisku v Sloveniji gostil deželnega glavarja avstrijske Koroške dr. Petra Kaiserja. Kot primer dobrega čezmejnega sodelova...

Kronika / sreda, 22. julij 2015 / 12:17

Prehitri, nepravilno prehitevali ...

Zadnji konec tedna je na Gorenjskem v okviru nacionalne akcije poostren nadzor motoristov potekal med Bledom in Kranjem. Rekorder je vozil s 172 km/h.

Kranj / sreda, 22. julij 2015 / 12:13

V Bruslju predstavili projekte

Prejšnji teden sta predstavnika kranjske občine na konferenci v Bruslju predstavila več investicijskih projektov, ki so bili sofinancirani iz evropskih sredstev.

Železniki / sreda, 22. julij 2015 / 11:47

Razdvojenost narodu ne koristi

V soboto je bila v Dolenji vasi slovesnost ob 72-letnici streljanja talcev in ustanovitve Prešernove brigade.

Medvode / sreda, 22. julij 2015 / 11:45

Na olimpijadi tudi zbiljske gasilke

Slovenska gasilska mladinska reprezentanca pod vodstvom poveljnika Gasilske zveze Slovenije Francija Petka ta teden sodeluje na XX. mladinski gasilski olimpijadi v mestu Opole na Poljskem.