Pet let za naslednjih petdeset
V soboto, 6. oktobra, bo v športni dvorani Šenčur slavnostni koncert ob 5. obletnici Pihalnega orkestra Šenčur. Bogat program bodo dopolnili tudi gostje, pevca Katja Koren in Tomaž Ahačič, APZ France Prešeren in skupina Pepel in kri.
Ko so pred petimi leti v Šenčurju ustanavljali godbo, jih ni bilo malo, ki so menili »ah, nič ne bo iz tega«. Igranja željni iz šenčurske občine in okolice so bili drugačnega mnenja in so kmalu dokazali, da se na prvi vaji v jeseni 2002 niso zbrali kar tako. Po komaj sedmih mesecih vaj so naslednjo pomlad že pripravili prvi koncert. Godba na tem mestu pišem zanalašč, saj so se bodoči muzikanti zbirali na način kot pred petdeset in več leti. Največ je bilo takih, ki niso znali nobenega instrumenta, so pa imeli voljo, da bi se kaj naučili. »Pred seboj sem imel kakih petnajst ljudi različnih starosti, večina izmed ni igrala na noben instrument, kaj šele, da bi poznali note,« se spominja Tomaž Kukovič, od prvega dne dirigent orkestra in je po glasbeni plati tudi najbolj zaslužen za to, da ima danes tudi občina Šenčur svoj Pihalni orkester. »Veliko željo, da bi v občini imeli svoj lastni pihalni orkester, je imel tedanji župan Franc Kern, ki danes lahko, vsaj tako upam, s ponosom pokaže na nas,« razmišlja predsednik Pihalnega orkestra občine Šenčur Matevž Štular, vesel, da tudi sedanji župan Miro Kozelj orkestru daje velik pomen. Štular - sicer prva tuba orkestra in eden tistih, ki obvlada kar nekaj instrumentov - »predsedniške posle« opravlja dobrega pol leta, zamenjal pa je Janeza Vrečka, ki ima veliko zaslug, da ima orkester danes svoje lastne instrumente, da so si nabavili obleke za nastope, vse to seveda s pomočjo močnih sponzorjev iz domače občine.
»Začeli smo iz ničle z izposojenimi instrumenti kranjskega pihalnega orkestra, danes pa nas je v orkestru 35 aktivnih članov, v povprečju smo stari med 25 in 30 let, nekaj nas je starejših, veliko pa je tudi mladih, ki vsi po vrsti tudi obiskujejo glasbeno šolo,« je zadovoljen Štular. Volje za igranje ne manjka, člani orkestra imajo veliko želje po napredovanju in zato v svoje delo vlagajo veliko truda. Dirigent sodeluje s trobentačem in vodjem kranjskega Pihalnega orkestra Matejem Rihterjem, ki je njegov namestnik, vodi pa tudi sekcijo trobentačev. V kratkem pripravljajo tudi avdicije za nove člane, in sicer 22. in 25. oktobra v krajevnem domu, kjer vadijo, iščejo pa tudi drug prostor. Več o tem na spletni strani www.orkester-sencur.si.
Igrajo zelo širok program skladb, od klasičnih koračnic, klasične glasbe, pop uspešnic do zabavne in narodne glasbe, filmske glasbe, v načrtu pa imajo tudi muzikal. »Program prilagajam našim zmogljivostim, veseli pa me, da je volja za delo in da smo, glede na naše začetke, zares močno napredovali,« razmišlja Kukovič in dodaja, da bo tudi za tekmovanja še prišel čas, trenutno pa so kot pihalni orkester v prvi vrsti na voljo občini Šenčur. Nastopajo tako rekoč na vsaki prireditvi v občini, ne manjka pa tudi večjih koncertov, kot sta božično novoletni in zaključni v maju. Lani so nanizali kar 27 nastopov, med drugim so gostovali na Pivu in cvetju v Laškem, bili na štiridnevnem gostovanju v kraju Stein pri Stuttgartu, velik koncert pa se obeta ob tokratni peti obletnici, ko bo že dopoldne v središču Šenčurja parada godb (Laško-Gorje-Šenčur), zvečer pa bo v športni dvorani slavnostni koncert z gosti.
Če v Šenčurju pred več kot sedemdesetimi leti ni bilo prave volje za godbo (pred 2. svetovno vojno sta menda poskusili delovati kar dve), saj so takratni poskusi zamrli, danes lahko rečemo, da imajo v Šenčurju Pihalni orkester, kot se šika.