Zdravila in prometna varnost
Farmacevtov nasvet
Sekcija farmacevtov javnih lekarn pri Slovenskem farmacevtskem društvu in Lekarniška zbornica Slovenije na dan, ko godujeta zavetnika lekarništva brata Kozma in Damijan, organizirata Dan slovenskih lekarn. Letošnji, že 3. Dan slovenskih lekarn, je bil namenjen temi Zdravila in prometna varnost. Ob tej priložnosti so v vseh lekarnah po Sloveniji 26. septembra potekale aktivnosti, namenjene ozaveščanju javnosti o tem, da nekatera zdravila, postopki zdravljenja nekaterih bolezni, sočasno uživanje zdravil in alkohola ter prepovedanih drog zmanjšajo psihofizične sposobnosti bolnika in s tem ogrožajo varnost v cestnem prometu ter delo s stroji. Po podatkih iz literature kar petina zdravil, ki so na trgu, zmanjšuje reakcijske sposobnosti, kar lahko ogroža varno udeležbo v prometu in upravljanje s stroji. V publikacijah o zdravilih in prometni varnosti so navedene ocene, da deset odstotkov povzročiteljev prometnih nesreč uporablja zdravila, ki zmanjšujejo vozniške sposobnosti. Ob tem pa kar osemdeset odstotkov udeležencev v prometu, ki jemljejo zdravila, ne pozna njihovega vpliva na vožnjo.
Trigonike označuje trikotnik
Zdravila, ki zmanjšajo psihofizične sposobnosti bolnika, imenujemo trigoniki in so označena s trikotnikom na zunanji ovojnini zdravil. Prazen ali poln trikotnik na zunanji ovojnini zdravil opozarjata na relativno ali pa popolno prepoved upravljanja z vozili in stroji v času jemanja teh zdravil. Na možne neželene učinke takšnega zdravila običajno opozori že zdravnik pri predpisovanju zdravila in nato še farmacevt ob izdaji zdravila. Opozorila in natančen opis možnih neželenih učinkov pa vsebujejo tudi navodila, ki so priložena zdravilu.
Oznake na zunanji ovojnini zdravil – trigonikov:
- prazen trikotnik v barvi teksta (?) označuje trigonik, ob uživanju katerega velja relativna prepoved upravljanja vozil (ker imajo ta zdravila zelo različen vpliv na posameznika, je treba pri vsakem bolniku posebej oceniti vpliv zdravila na zmanjšanje njegovih psihofizičnih sposobnosti; o sposobnosti za upravljanje vozil in strojev pri posamezniku izda mnenje le lečeči zdravnik);
- poln trikotnik v rdeči barvi ( ) označuje trigonik, ob uživanju katerega velja absolutna prepoved upravljanja vozila (z upravljanjem vozil in strojev je potrebno počakati toliko časa, da se učinkovina in njeni presnovki izločijo iz telesa);
- paragraf v barvi teksta (§) označuje narkotik (mamilo);
- klicaj v barvi teksta (!) pa označuje omejeno količino enkratne izdaje zdravila.
Neželeni učinki zdravil
Neželeni učinki zdravil se pri različnih posameznikih izražajo različno, saj na učinkovanje zdravil vplivajo mnogi dejavniki, kot so starost, spol, telesna konstitucija, telesna teža, bolezenska stanja, sočasna uporaba drugih zdravil ali uživanje alkohola. Najpogostejši neželeni učinki zdravil, ki zmanjšajo sposobnost upravljanja vozil in strojev, so zmanjšana pozornost, zaspanost, upočasnjena hitrost odziva, zmanjšan nadzor dejanja, vrtoglavica, motnje vida, slabost, nenadna agresivnost.
Jemanje zdravil lahko vpliva na zmanjšanje reakcijskih sposobnosti na različne načine, zato farmacevti priporočamo, da so bolniki še posebej pozorni, kadar začnejo jemati nova zdravila ali spremenijo odmerek. Ob povečanem odmerku zdravila so namreč običajno večji tudi neželeni učinki zdravila. Možnost pojavljanja neželenih učinkov zdravil je večja tudi, kadar bolniki jemljejo več zdravil hkrati ali sočasno uživajo tudi alkohol.
Neželene učinke zdravil običajno lahko zmanjšamo, zato naj bolnik ob začetku jemanja zdravila ali pojavu neželenih učinkov v lekarni vpraša za nasvet. Farmacevti v lekarnah želimo bolnike pravočasno opozoriti na možne neželene učinke zdravil, zato želimo, da bolniki nasvetov farmacevtov ne bi jemali le kot rutinsko informacijo.
Skupine zdravil, ki vplivajo na psihofizične sposobnosti
Farmacevti opozarjajo bolnike na neželene učinke zdravil, ki povečujejo tveganje pri udeležbi v prometu, še posebej pri naslednjih skupinah zdravil: zdravila, ki delujejo na osrednje živčevje (uspavala in pomirjevala, zdravila z vplivom na duševno počutje, zdravila za zdravljenje epilepsije, zdravila proti močnim bolečinam); druga zdravila na recept (zdravila za zniževanje krvnega tlaka, zdravila za zdravljenje sladkorne bolezni, zdravila za oči in preiskave oči), zdravila brez recepta (zdravila proti alergijam, zdravila proti slabosti na vožnji).
Alkohol lahko potencira neželene učinke zdravil
Pri hkratnem uživanju alkohola in zdravil lahko pride do medsebojnega delovanja ali interakcije, ki še poveča možnost neželenih učinkov in njihovih posledic. Alkohol ima v povezavi z zdravili lahko dvojni učinek: neposredno vpliva na količino zdravila v krvi, učinki alkohola in zdravil se seštevajo ali celo potencirajo, kar velja še posebej pri vplivih na živčni sistem.
Alkohol pa ne vpliva le na količino zdravil v krvi, ampak lahko spremeni tudi njihove učinke. Zato na primer pri vseh zdravilih, ki pomirjevalno vplivajo na osrednje živčevje, obstaja velika nevarnost prekomerne sedacije. Alkohol potencira učinke pomirjevala in tako še dodatno poslabša bolnikove psihofizične sposobnosti, zaradi česar je ogrožena njegova varna udeležba v prometu in varno delo s stroji. Pri prekomernem uživanju alkohola in pomirjeval lahko nastopita celo koma ali smrt. Velja splošno priporočilo, naj se bolniki v času jemanja zdravil odpovejo uživanju alkohola.
Prepovedane droge in prometna varnost
Lekarniški farmacevti se vse pogosteje srečujemo z odvisniki, ki uživajo prepovedane droge. Tako uživanje prepovedanih drog kot neželeni učinki zdravil za zdravljenje odvisnosti vplivajo na sposobnost upravljanja motornih vozil in dela s stroji. Droge zmanjšajo človekovo sposobnost zaznave in predelave informacij ter učinkovitega mišljenja, poslabšajo pa tudi njegove motorične reakcije. Tako neposredno ogrožajo prometno varnost in povečajo možnost, da človek, ki je zaužil drogo, povzroči prometno nesrečo. Uživalci drog največkrat ne reagirajo dovolj hitro, motena je njihova koncentracija, zaradi motene ocene časa in razdalje so nepozorni pri prehitevanju in prepozno zavirajo, omejena pa je tudi gibljivost njihovih oči. Pri njih opažamo še povečano pripravljenost za tveganje in agresijo do okolice oziroma soudeležencev v prometu.
Vloga lekarniškega farmacevta
Določena zdravila imajo takšen neželen vpliv na bolnika, da zmanjšajo njegove psihofizične sposobnosti, in s tem vplivajo na njegovo sposobnost upravljanja vozil in strojev. Ob izdaji takšnega zdravila mora lekarniški farmacevt bolnika opozoriti na možne neželene učinke zdravila in mu pojasniti tudi pomen posebnih oznak – praznega ali polnega trikotnika na zunanji ovojnini zdravila. Še posebej je pomembno, da farmacevt v lekarni bolnika opozori na morebitne neželene učinke takoj na začetku zdravljenja z novim zdravilom ali ob spremembi odmerka zdravila. Ob pojavu neželenih učinkov, o katerih poroča bolnik v lekarni, farmacevt sodeluje z lečečim zdravnikom in predlaga ustrezno zamenjavo z drugim zdravilom, ki nima teh neželenih učinkov oziroma so ti izraženi v manjši meri. Izkušnje držav, ki izvajajo projekte farmacevtske skrbi, v katerih farmacevti vzpostavijo zaupen odnos z bolnikom ter spremljajo zdravljenje in morebitne težave, povezane z uporabo zdravil, kažejo, da farmacevtovo svetovanje pomembno prispeva tudi k pravilni in varni uporabi zdravil ter s tem tudi na večjo prometno varnost.