Rod Zelenega Jošta
Prvomajski kres na Joštu ne mine brez Joštovcev in taborniška koča pod Joštom je še vedno njihov zaščitni znak.
Na desnem bregu Save v Stražišču že od konca petdesetih let deluje eden bolj prepoznavnih kranjskih rodov, rod Zelenega Jošta, bivši odred Albina Drolca. Začetki rodu segajo v sredino petdesetih let 20. stoletja, ko so se dijaki gumarske šole navdušili nad taborništvom. Dijaki so jeseni leta 1955 ustanovili družino Sivi jastreb, ki je bila začetek bogate taborniške poti, ki se je po letu 1961 nadaljevala v odredu Albina Drolca.
Odred je dobil ime po partizanskem prvoborcu, komandantu, delavcu tovarne Save Albinu Drolcu – Krtini. Trideset let je bil odred močno povezan s tovarno Sava in vsi vidnejši člani so bili delavci tovarne, ki so s taborništvom nadaljevali tudi po končanem šolanju in zaposlitvi v tovarni.
Stražiški taborniki so bili znani po svojih letovanjih v Fažani, prvomajskih kresovih na Joštu, taborniški koči pod vrhom Jošta ...
V začetku devetdesetih let se je odred preimenoval v rod Zelenega Jošta in mladi rod je nadaljeval s taborniškim delom. Taborjenja v Fažani so zamenjali z Gribljami v Beli krajini, prvomajski kres na Joštu ne mine brez Joštovcev in taborniška koča pod Joštom je še vedno njihov zaščitni znak. Zadnja leta so taborniki skupaj s Poslovno skupino Sava glavni pri čiščenju Stražišča v okviru čistilne akcije Očistimo Kranj – Kranj ni več usran in tako se tradicija ter sodelovanje s Poslovno skupino Sava nadaljuje.
V zadnjih letih je menjava generacij v rodu povzročila manjšo krizo, ki pa se bo z novimi silami premostila. Letošnje šolsko leto so začeli z optimizmom, saj so po več letih ponovno organizirali propagandna tabora na Osnovni šoli Orehek ter na Osnovni šoli Stražišče.
Novi zamah taborništva v Stražišču in na Orehku je na vidiku. Vsi narave in taborništva željni Strašani ste lepo vabljeni v Joštovske vrste.