Senčni vrt
Nemalo ljudi v jesenskem času presadi vrtove na novo, bodisi z novimi rastlinami, bodisi da obstoječe razdeli.
Za večino rož velja, da najlepše uspevajo ravno na soncu. Kdor ima v vrtu visoka drevesa, ki dajejo prijetno senco v poletni vročini, ve, da pod širokimi vejami zlepa ne zraste nič. Ali pa je del vrta obrnjen tako, da je od sonca obsijan samo za nekaj ur. Senčni del vrta je težje posaditi, vendar se zadnja leta najde vse več rastlin, ki ustrezajo tudi takim rastnim pogojem.
Hoste so ene izmed najbolj hvaležnih rastlin, ki tudi najlepše uspevajo v senčnih predelih vrta. Sploh, če se nam vrt postara, drevesa in grmi zrastejo in nehote imamo ogromno sence, spodaj pa ne raste niti trava. Zato pa bodo svoje mesto našle trajnice za senco. Danes so na tržišču obširne ponudbe host. Tako po barvi kot velikosti. Po barvah ločimo rumene, modre, bele, pisane, zadnja modna novost so z rdečimi stebli. Veliko zelenih sort dobro prenaša vsaj delno sončno svetlobo. Nekatere dobro rastejo tudi, če imajo del dneva sonce in take posadimo med druge trajnice, da zapolnijo gredice med neštetimi cvetovi.
Slovenci poznamo okrog petsto različnih sort, medtem ko je po drugih deželah to število veliko večje. Skorajda nista več dve enaki, toliko križancev je nastalo. Z vstopom v Evropsko unijo se je uvoz sprostil in nobene ovire ni pri nas kupiti katerokoli sorto. Drugače so jih nekatera podjetja z Nizozemskega pošiljala tudi po pošti, oziroma na podlagi nakupa iz kataloga. Po dveh ali treh letih se vam rastlina tako razraste, da jo je potrebno razdeliti. To storite sedaj v jeseni, izkopljite celo rastlino in previdno korenine razdelite na več manjših šopov. Posadite in drugo poletje boste imeli ne samo rastline z večjimi in lepšimi listi, ampak tudi z nekaj cvetovi, ki so od bele do rožnatih in vijoličnih odtenkov.