Penuše

Penuše so proti mrazu zelo odporne zelnate trajnice, izvirajo iz Evrope in Azije, udomačile pa so se skoraj po vsej Severni Ameriki, Karibskem otočju in Južni Ameriki.

Pri nas raste samoniklo osem vrst penuš, rade imajo vlažna rastišča na travnikih, obrobjih vrtov in v dolinah potokov in rek, velikokrat pa jo imamo nevede tudi na vrtu. Najpogostejše predstavnice penuš so dlakava, grenka, travniška in grenka penuša, penušam podobna pa je tudi vodna kreša, ki raste v vodi, ima večje liste in jo lahko nabiramo tudi pozimi. Nabiramo najprej cele mlade rastline, potem pa posamezne liste, poganjke in cvetove, ki so precej majhni in beli. Pri nabiranju penuš bodimo pozorni na rastišče, tako da jih ne trgamo na vsakem močno pognojenem travniku. Vodna kreša naj bo deležna še večje pozornosti; nabiramo jo le v brezhibno čistih vodah in jo pred pripravo kljub temu še dodatno operemo. Penuše in njihova semena včasih prodajajo tudi v zeliščnih vrtnarijah povezane v šopke, lahko pa jih tudi gojimo na vrtu. V plastični vrečki in v hladilniku se ohranijo štiri do pet dni, medtem ko si s sušenjem in zamrzovanjem ni vredno beliti glave, saj jo je možno v naravi dobiti skoraj vse leto. Penuše in vodno krešo uporabljamo podobno kot rukolo in hren, ki so jim tudi najbolj podobne po okusu. Penuše dodajamo raznim solatam, juham, krompirjevim, ribjim in suhomesnatim jedem.

Lososovi žličniki s penušo

Za 4 osebe potrebujemo: 35 dag dimljenega lososa, 5 dag kisle smetane, 5 žlic sesekljane penuše ali vodne kreše, sol in sveže mlet poper.

V multipraktiku gladko zmeljite meso dimljenega lososa skupaj s kislo smetano. Začinite z drobno sesekljano penušo, soljo in poprom. Dobro premešajte ter z dvema mokrima žlicama oblikujte žličnike in jih polagajte na oprane penuševe liste ter takoj postrezite.

Piščančji koktajl s penušo

Za 4 osebe potrebujemo: 50 dag piščančjega fileja brez kosti, sok pol limone, sol, 4 pesti penuše ali vodne kreše. Za omako: 1 kozarček navadnega jogurta, 2 žlici majoneze, 1 žlico kečapa, 1 žličko gorčice, 1 brizg sojine omake, 1 brizg konjaka, limono in svež koper ali peteršilj za okras.

Piščančje prsi skuhajte v slanem kropu. Kuhane ohladite v ledeno mrzli vodi. Za omako zmešajte vse sestavine. Kozarce za koktajl obložite z opranimi penuševimi listi, v vsakega dajte eno žlico omake, po njej razdelite na trakove narezane piščančje prsi in jih prelijte s preostankom omake. Okrasite z limono in vejicami kopra ali peteršilja ter takoj postrezite.

Tunin file s penušinim pestom

Za 4 osebe potrebujemo: 1 kg tuninega fileja, olje, 15 dag sveže penuše ali vodne kreše, 3 žlice pinjol ali orehov, ekstra deviško oljčno olje, 6 žlic parmezana, sol in sveže mleti poper.

Tunin file narežite na rezine, solite in jih z obeh strani specite na vročem olju. Medtem v električnem mešalniku (ali možnarju) zmeljite pinjole in grobo nasekljano penušo, dodajte nariban parmezan in prilijte toliko ekstra deviškega oljčnega olja, da dobite gladko, kremasto omako. Po okusu jo solite in popoprajte ter jo prelijte preko pečenih lososovih filejev in postrezite s kuhanim ali pire krompirjem.

Mlačna svinjska ribica na penuši

Za 4 osebe potrebujemo: 50 dag svinjske ribice, malo olja, 20 dag penuše ali vodne kreše, 30 dag paradižnika češnjevca, 8 dag parmezana, 4 žlice ekstra deviškega oljčnega, olja 3 žlice balzamičnega kisa, sol in sveže mleti poper.

Svinjsko ribico začinite s soljo in poprom ter jih na vročem olju v pokriti posodi specite in ohladite na 40 stopinj Celzija. Penušo čistite, operite in dobro odcedite, zložite jo na velik ovalen krožnik in posujte s četrtinami češnjevca. pokapajte z oljčnim oljem in balzamičnim kisom ter solite in popoprajte. Solato obložite z rezinami svinjske ribice, potresite z naribanim parmezanom in takoj postrezite, najbolje s svežim kruhom ali toastom.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / petek, 8. julij 2011 / 07:00

Gorenjski glas

Gorenjski glas, 8. julij 2011, št. 54

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / sobota, 16. februar 2008 / 07:00

Sodelovanje Mercatorja in Ljubljanskih mlekarn

Ljubljana - Upravi Mercatorja in Ljubljanskih mlekarn sta v sredo podpisali dogovor o letošnjem medsebojnem sodelovanju. Ljubljanske mlekarne so drugi največji Mercatorjev dobavi...

Gospodarstvo / sobota, 16. februar 2008 / 07:00

Odločbe in denar za hribovska območja

Kranj - Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja je v ponedeljek začela izdajati odločbe o plačilih za območja z omejenimi možnostmi za kmetijsko dejavnost za lani. V poned...

Gospodarstvo / sobota, 16. februar 2008 / 07:00

Cene pridelkov

Kranj - Po podatkih državnega statističnega urada so se cene goveda v četrtem lanskem četrtletju v primerjavi s tretjim zvišale za 0,7 odstotka, perutnine za 11,3 odstotka, mleka...

Zanimivosti / sobota, 16. februar 2008 / 07:00

Sto let Korošcove Julke

Minuli torek je Julka Pegam iz Zabrekev dopolnila sto let.

Zanimivosti / sobota, 16. februar 2008 / 07:00

Tekmovali za Cankarjevo priznanje

Škofja Loka - Na matičnih šolah so 17. januarja potekala šolska, v četrtek pa na 14 šolah po vsej državi tudi regijska tekmovanja v znanju slovenščine za Cankarjevo priznanje. Te...