Stare zgodbe zavirajo razvoj
Predsednik vlade Janez Janša, minister za gospodarstvo Andrej Vizjak in minister za razvoj Žiga Turk so v sredo obiskali begunjski Elan in si po pogovoru z vodstvom in nadzornim svetom ogledali proizvodnjo smuči in plovil.
Begunje – Kot je povedal predsednik Elanove uprave Matjaž Šarabon, so predsednika in ministra seznanili z razmerami v podjetju, poslovanjem in z razvojnimi načrti, ki so povezani tudi z dokapitalizacijo podjetja. »Da dokapitalizacija na skupščini ni bila formalno potrjena, za nas ne pomeni veliko, saj smo vse razvojne projekte, za katere smo rabili svež kapital, praktično uresničili, zdaj je vprašanje le to, kako jih bomo financirali, če do dokapitalizacije ne bi prišlo. Da bi se to zgodilo, ne verjamem, saj bi ves denar iz dokapitalizacije namenili izključno za razvojne projekte in nikakor ne za pokrivanje izgube, kot nekateri želijo prikazati.« Je bilo govora tudi o lastništvu in o prodaji Elana? »O tem nismo veliko govorili, opozorili pa smo, da na lastnike in na odnose med njimi vpliva tudi problem hipotek, ki ga je treba čimprej rešiti,« je dejal Matjaž Šarabon in poudaril, da o namerah lastnikov glede prodaje podjetja ne upa špekulirati. »Če bo do prodaje že prišlo, si želim le to, da bi Skimar in Elan dobila aktivnega lastnika, ki bo razumel naše razvojne načrte, jih potrdil in potem sodeloval tudi pri njihovi uresničitvi.« Na vprašanje, ali ima Elan dovolj prostorskih možnosti za uresničitev razvojnih načrtov, ne da bi posegel na zemljišča preko ceste, je Šarabon odgovoril: »Dokler ne bo rešeno vprašanje hipotek, toliko časa se bomo razvijali le na sedanji lokaciji, potem pa širitev preko ceste ni izključena, vendar le v dogovoru z lokalno skupnostjo.« Kot je še dejal Šarabon, letošnje poslovno leto vsaj v primerjavi s konkurenčnimi podjetji ocenjujejo za uspešno, saj bodo pri smučeh tržni delež celo povečali.
Predsednik vlade je po obisku v Elanu na novinarski konferenci v Kranju dejal, da ima Elan ambiciozne načrte, vendar pa se otepa z nekaterimi »starimi zgodbami«, med katere sodi tudi stečajni postopek, ki se vleče že sedemnajst let. »Pravosodje bi se moralo zamisliti nad tem, kako lahko postopek traja tako dolgo in preprečuje konsolidacijo in razvoj podjetja,« je bil kritičen Janša.