Gorenjcem bije ura iz Bruslja
Državni sekretar na ministrstvu za okolje in prostor Mitja Bricelj je župane z Zgornje Gorenjske opozoril na nujno izbiro lokacije centra za ravnanje z odpadki. Na Kokrici je domačinom obljubil boljše ravnanje inšpekcijskih služb.
Na Bledu se je Mitja Bricelj s sodelavci pogovarjal o regijskem centru za ravnanje z odpadki s predstavniki občin in razvojne agencije RAGOR z Jesenic. Stevo Ščavničar iz te agencije je v imenu županov povedal, da Zgornja Gorenjska podpira predlog Kranja. Izrazil je pričakovanje, da bo prišlo do odločitve za center v Tenetišah. Državni sekretar Bricelj je dejal, da se je ministrstvo aktivno vključilo v reševanje problematike ravnanja z odpadki na Gorenjskem, ker se konzorcij CERO še ni odločil o lokaciji. Želijo vzpostaviti partnerski odnos z občinami in civilnimi iniciativami, da bi čimprej prišlo do soglasja. Vsak dan bolj se namreč zapira časovni okvir za rešitev problematike z odpadki. Izdane so inšpekcijske odločbe o ustreznosti sedanjih deponij, ki nalagajo roke za njihovo sanacijo. Zamuda pri odločitvi Gorenjske za regijski center bi pomenila resne težave pri kandidiranju za denar iz Bruslja. Ministrstvo ima sicer pripravljene rezervne scenarije, a vseeno pričakuje skorajšnji dogovor Gorenjcev o lokaciji centra. Kot je poudarila Bernarda Podlipnik iz ministrstva za okolje in prostor, le Maribor, Primorska in Gorenjska še niso dosegli soglasja o centru. Osnovni problem je bilo zavračanje okolja v območju znanih lokacij, čeprav niso izdelane vse raziskave. Dejstvo je, da odlaganje neobdelanih odpadkov od leta 2008 ne bo več dovoljeno. Janko Sebastijan Stušek je napovedal naslednje srečanje konzorcija CERO 25. septembra 2007. Potrdil je podporo lokaciji Tenetiše za center, saj ima Kranj z okolico največ odpadkov, prostor je že degradiran, tam pa so energetski viri, čistilna naprava in kadri.
Na Kokrici so domačini in krajani Tenetiš napolnili dvorano krajevnega doma. V imenu vseh je Marjeta Terčelj ponovila zahtevo, da po tridesetih letih čakanja na ureditev problemov z odpadki v Tenetišah to deponijo zaprejo po 1. novembru 2007. Miran Hude je opozoril na neprimeren odnos inšpekcijskih služb, ki se jim že desetletje zaman pritožujejo zaradi smradu in drugih kršitev predpisov s strani upravljavca. Ministrstvo je prosil, naj zahteva od inšpekcij drugačno ravnanje, Kranj pa naj opozori, da zakonodaja ne dovoljuje postavitve centra za ravnanje z odpadki v krajinskem parku. Marija Kavčič je menila, da imajo prebivalce Tenetiš za drugorazredne državljane. Obljubljajo jim razvoj, če bodo dovolili postavitev centra na kraju, ki je manj kot petsto metrov oddaljen od hiš. Kot je ugotovila Viktorija Petkovič, imajo najbližji stanovalci Tenetiš že sedaj težave z zdravjem. Mitja Bricelj je izrazil razumevanje za pritožbe domačinov o ravnanju inšpekcijskih služb. Obljubil je, da bo po analizi stanja določil ukrepe za spremembe, kjer bo to potrebno. Čeprav je odločanje o lokaciji centra stvar Gorenjske, pa bo ministrstvo naredilo vse, da bodo občine pri odločitvi upoštevale družbeno sprejemljivost lokacije. Izrazil je obžalovanje, da je nesodelovanje med vodstvi občin in krajani že naredilo veliko škode. Izkušnje domačinov s starimi deponijami niso dobre, a kmalu ne bodo več mogoče zaradi nujnosti upoštevanja evropske zakonodaje pri ravnanju z odpadki.