Popis je (skoraj) končan
Geodetska uprava Republike Slovenije bo s pridobljenimi podatki vzpostavili register nepremičnin.
Popis nepremičnin je pri koncu, saj je bil konec avgusta zaključen terenski del, ki je bil najobsežnejši del projekta. Pri Geodetski upravi Slovenije zatrjujejo, da bodo s pridobljenimi podatki vzpostavili večnamensko evidenco, s katero bomo v Sloveniji pridobili jasno sliko stanja nepremičnin, ki bo omogočala pregled nad številom, starostjo in velikostjo nepremičnin, komunalno opremljenostjo ter njihovo vzdrževanostjo. Z zbirko podatkov, ki jo popis nepremičnin oblikuje, bo prvič vzpostavljena enotna baza podatkov o nepremičninah na celotnem ozemlju države, ki se bo imenovala register nepremičnin (REN). Register nepremičnin bo javna evidenca, na voljo vsem uporabnikom, ob upoštevanju določil o varovanju osebnih podatkov. Uporabniki bodo lahko tudi dopolnjevali vsebino z dodatnimi podatki, ki se vodijo o nepremičninah. Po vzpostavitvi v začetku leta 2008 bodo lastniki nepremičnin lahko z digitalnim potrdilom za fizične osebe imeli dostop do podatkov o nepremičninah v njihovi lasti, ki vključujejo tudi podatke o lastniku. V javnih vpogledih v podatke registra nepremičnin ne bo podatka o lastniku, uporabniku, najemniku ali upravljavcu nepremičnine, če gre za fizično osebo. V registru nepremičnin bodo objavljeni tudi podatki o vrednosti nepremičnin, do katerih bodo lahko dostopali lastniki v skladu z Zakonom o evidentiranju nepremičnin.
Podatki tudi za ovrednotenje
Geodetski upravi bo register služil kot osnova za vodenje večnamenske evidence, s katero bodo pridobili jasno sliko stanja o vseh nepremičninah v Sloveniji. Na podlagi rednih vpisov, predvsem pa z izvajanjem kontrol na podlagi zračnih posnetkov, bo geodetska uprava skrbela, da bodo s popisom zbrani podatki še naprej ostali vzdrževani in da bodo evidentirane vse novogradnje ter druge spremembe na nepremičninah.
Podatke popisa bo geodetska uprava uporabila tudi za dopolnitev podatkov katastra stavb in za opozorila lastnikom nepremičnin, če se že evidentirani podatki razlikujejo od tistih, pridobljenih s popisom. Še posebej to velja v primerih, ko bo uprava ugotovila, da je v zemljiški knjigi nepravilno ali nepopolno evidentirana etažna lastnina.
Kot predvideva zakonodaja, bo register nepremičnin služil tudi za množično vrednotenje nepremičnin, ki ga prav tako izvaja Geodetska uprava Republike Slovenije. Druga večja uporaba registra nepremičnin je predvidena za izvedbo naslednjega popisa prebivalstva v letu 2011, ki naj bi ga Statistični urad RS izvedel z uporabo obstoječih registrov. Register prebivalstva bo dopolnjen s številkami stanovanj, s tem pa bo olajšana izvedba naslednjih popisov prebivalstva ter posredno zagotovljeno učinkovitejše ukrepanje javnih služb ob naravnih in drugih nesrečah.
Na Gorenjskem nad povprečjem
V terenskem delu popisa nepremičnin so popisovalci evidentirali 1.689.941 enot, kar predstavlja 91,36 odstotka vseh stavb in delov stavb na območju Republike Slovenije. V območni enoti geodetski uprave Kranj (popisni centri Jesenice, Kranj, Radovljica in Škofja Loka) je bilo skupno popisanih 143.599 enot, kar v povprečju predstavlja 95,69 odstotka vseh stavb in delov stavb na tem območju. Geodetska uprava je s terenskim delom popisa nepremičnin začela 1. decembra lani, zaradi neurejene lastninske strukture, kompleksne tipologije gradnje, nepravočasne pripravljenosti udeležencev in pomanjkanja aktivnih popisovalcev na posameznih območjih, pa je potekal počasneje, kot je bilo predvideno. Zato je bilo v popis v juniju vključenih 721 dodatnih popisovalcev in dodatni popisni centri.
Popis nepremičnin v številkah
- Le 3,9 odstotka popisanih nepremičnin je bilo popisanih na način samopopisa. V vseh drugih primerih (96,1 odstotka) so nepremičnine popisali popisovalci na terenu.
- V času popisa nepremičnin je Geodetska uprava Republike Slovenije evidentirala 150.616 novih stavb, iz obstoječih baz pa brisala podatke o 212.183 stavb in delov stavb.
- Skupna sredstva, namenjena popisu nepremičnin, zajemajo vrednost 10,5 milijona evrov. Od tega je več kot polovica sredstev namenjenih najemu in plačilu popisovalcev.
- Skupaj je bilo pri projektu popis nepremičnin aktivnih 1.983 ljudi. Od tega je bilo 1.625 popisovalcev, 158 inštruktorjev, 16 državnih inštruktorjev, 134 asistentov in 50 zunanjih sodelavcev. Poleg tega so pri popisu nepremičnin sodelovali vsi zaposleni na Geodetski upravi Republike Slovenije.
- Od 1.625 popisovalcev, ki so bili aktivni na terenu, je bilo 586 brezposelnih oseb, 599 je bilo zaposlenih, 284 študentov, 93 upokojencev in 63 oseb z drugim statusom.
- Geodetska uprava je za delo popisovalca pri popisu nepremičnin skupaj prejela 5.595 prijavnic.
Popisane nepremičnine na Gorenjskem
Jesenice | 21.719 | 96,37 % |
Kranj | 59.707 | 93,81 % |
Radovljica | 31.766 | 95,09 % |
Škofja Loka | 30.407 | 97,47 % |