Mesarija Arvaj (na sliki Ivica Arvaj) je izdelovalec kranjske klobase, ki je letos dobila največ točk tako strokovnih kot ljubiteljskih ocenjevalcev.

Najboljša kranjska klobasa je Arvajeva

V Hiši kulinarike Jezeršek v Sori so četrtič ocenjevali kranjske klobase. Tako stroka kot ljubiteljski ocenjevalci so največ točk dodelili kranjski klobasi Mesarije Arvaj.

Sora – Letošnjega ocenjevanja kranjske klobase se je udeležilo trinajst proizvajalcev, kar je največ doslej. Ocenjevanje je že četrto leto organizirala Hiša kulinarike Jezeršek v Sori v sodelovanje z oddelkom za živilstvo Biotehniške fakultete v Ljubljani. Klobase je najprej ocenila petčlanska strokovna komisija, ki ji je predsedoval prof. dr. Božidar Žlender. Kriteriji so okus, pikantnost, polnost in vonj. Nato so na vrsto prišli še ljubiteljski ocenjevalci.

Tako stroka kot laiki so si bili tokrat prvič enotni in največ točk je dobila kranjska klobasa Mesarije Arvaj. Izmed 20 točk ji je komisija dodelila 19, kar pomeni zlato medaljo, sploh prvo na tem ocenjevanju. Za Arvajevo kranjsko klobaso so se zvrstile Podobnikova, Košaki in Čadeževa. Izbrane kranjske klobase so v Sori stregli na veselici Pomežik luni, ki je letos prvič dobila ime praznik kranjske klobase. Oceno strokovne komisije je obrazložil Božidar Žlender: »Arvajevi kranjski klobasi ni bilo veliko za pripomnit. Imela je vse značilnosti kranjske: od zunanjega videza, značilnega prereza, granulacije, predvsem pa je poudarek na teksturi, vonju in okusu. Nasploh podpovprečnega izdelka letos ni bilo.«

Več o kranjski klobasi je prisotnim povedal priznani etnolog prof. dr. Janeza Bogataj: »Poimenovanje kranjska klobasa izvira iz časa avstro-ogrske monarhije v začetku 19. stoletja. Ta večnarodnostna tvorba je razvijala vrsto izdelkov, ki so bili razpoznavni tudi po oznakah narodov, od katerih so izvirali oz. jih izdelovali.« Med ljubiteljskimi ocenjevalci so bila tudi številna znana imena. Janez Čuček, nekdanji televizijec, je bil tako navdušen, da je dejal, da je zanj to najlepši dan doslej v tem letu. Razložil je tudi, da je že kot otrok zelo rad jedel klobase: »Ko sem bil star pet let, so me starši prvič peljali v gostilno. Kaj boš pa jedel? Pa sem rekel, klobaso. Ko sem bil star sedem let, so me vsi klicali Janez Klobasa. Ena največjih škod za državo bi bila, če bi ukinili današnjo prireditev (smeh).«

O tem, zakaj sploh ocenjevanje kranjske klobase, je več povedal Franc Jezeršek: »Na velikih prireditvah smo opažali, da se pojavljajo jedi neslovenskega izvora in zato smo menili, da je potrebno kranjsko klobaso umestiti na tisto mesto, kjer je nekoč že bila. Gre za absolutno slovensko posebnost, ki se je ne smemo sramovati, temveč moramo biti nanjo ponosni in jo vključevati v ponudbo, kjer je to smiselno in potrebno. Začeli smo s šestimi vzorci, danes jih je 13. Tudi kakovost se izboljšuje. Sleherni potrošnik najprej ocenjuje z očmi, šele potem po okusu, vendarle je prav okus tisti, ki ostane.« Jezerškovi seveda na tem ocenjevanju razen v organizacijski vlogi ne sodelujejo: »Mi nismo proizvajalci, prav na podlagi tega ocenjevanja pa dobimo najboljše proizvajalce in med njimi izberemo dobavitelja.«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / sobota, 21. julij 2012 / 07:00

Na olimpijskih igrah si želi brezvetrja

Lokostrelec Klemen Štrajhar iz Kamnika bo v Londonu nastopil kot tretji najmlajši udeleženec olimpijskih iger iz Slovenije.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / četrtek, 18. marec 2010 / 07:00

Mi plešemo

Slovenci so se že navadili, da enkrat letno v Ljubljani pripravijo dan aerobike, Plesna zveza Slovenije je podelila priznanja, pred časom so nam predstavili vrhunski izdelek, ki je vseboval zlato, sed...

Mularija / četrtek, 18. marec 2010 / 07:00

Učenke s pisateljsko žilico

Med zmagovalci literarnega natečaja Gradim svet iz besed so bile tudi tri gorenjske učenke: Tina Malenšek iz Preske, Petra Piber z Bleda in Ana Krajšek z Jesenic.

Prosti čas / četrtek, 18. marec 2010 / 07:00

Čemaž, naravno zdravilo

Čemaž, ki ga poznamo tudi pod imenom divji česen, gozdni česen, kačji lek, štrkavec ter medvedji česen, ima številne zdravilne učinke, lahko pa ga uporabite tudi za spomladansko očiščevalno sredstvo,...

Prosti čas / četrtek, 18. marec 2010 / 07:00

Smučarska avantura z radiem

Radio Si - Radio Slovenia International, ki kot 4. nacionalni radijski program deluje v okviru RTV Slovenija, je organiziral smučanje izpod Mont Blanca, ki je potekalo od 22. do 27. februarja v franco...

GG Plus / četrtek, 18. marec 2010 / 07:00

Za vsak okus ena

V Komendi smo tokrat spraševali, kako dobro poznate kranjsko klobaso, kako pogosto in s čim najraje jo jeste in ali se Slovenci z njo primerno ponašamo.