Novembra volitve v državni svet
Predsednik državnega zbora France Cukjati je podpisal odlok o razpisu volitev v državni svet.
Ljubljana - Volitve v drugi dom slovenskega parlamenta bodo potekale 21. in 22. novembra, in sicer prvi dan za predstavnike lokalnih interesov, drugi dan pa za predstavnike tako imenovane civilne družbe. Državni svet ima 40 članov, poleg 22 članov lokalnih interesov tudi 18 predstavnikov delodajalcev in delojemalcev, kmetov, obrtnikov in samostojnih poklicev (po štiri člane) ter negospodarskih dejavnosti (šest članov).
Člani državnega sveta se volijo za dobo petih let. Volitve so posredne. V interesnih organizacijah potekajo za svetnike, ki so predstavniki tako imenovanih funkcionalnih interesov. Volitve opravijo na volilnih zborih elektorji, te pa izvolijo organizacije v skladu s svojimi pravili. Volitve 22 predstavnikov lokalnih interesov volijo v lokalnih skupnostih, in sicer se oblikuje 22 volilnih enot za območje ene ali več lokalnih skupnosti. Tudi te državne svetnike izvolijo elektorji. Gorenjske lokalne interese sta v minulem mandatu v državnem svetu zastopala Janez Sušnik (izvoljen v volilni enoti Kranj) in Boris Bregant (v volilni enoti Jesenice). Za letošnje volitve v državni svet so volilna opravila začela teči včeraj, 10. septembra.
Prvega moža državnega sveta Janeza Sušnika smo ob koncu mandata vprašali, kako ocenjuje minulih pet let dela. »Glede na pristojnosti državnega sveta smo bili v preteklem mandatu kar uspešni. Nastopali smo kot korektiv državnemu zboru in bili budni na zakonodajnem področju,« je povedal Janez Sušnik. »Vložili smo več ustavnih presoj, večkrat smo na odločitve državnega zbora izrekli tudi veto. Državni svet deluje nepolitično, kot interesna skupina, a politika ima pri tem tudi svoje prste vmes. Kljub temu si nismo pustili vplivati in smo pri svojem delu obdržali samostojnost. Veliko smo dosegli tudi na področju civilne družbe. Pripravili smo več posvetov in z njihovimi ugotovitvami postregli vladi in ministrstvom. Zelo smo bili delavni, čeprav državni svetniki z menoj vred delujemo nepoklicno in je zaradi tega naše delo težje. Kljub temu pa smo skušali narediti kar največ v okviru pristojnosti, ki jih ima državni svet.«
Bo Janez Sušnik na letošnjih volitvah v državni svet znova kandidiral? Pravi, da bo, njegova izvolitev pa je odvisna od 33 elektorjev, kolikor jih je v deveti volilni enoti. Sušnik, ki je bil na lokalnih volitvah izvoljen tudi v občinski svet občine Šenčur, pa ne računa, da bi ga za državni svet volili kot politika. Pravi, da so ga na volitvah pred petimi leti volili bolj kot predstavnika gospodarstva, na kar računa tudi sedaj, saj njegova stranka SLS v tem delu Gorenjske ni zelo močna.