Kranjski komedijanti
Stane Boštjančič, Svetniška skupina SD
Kmalu bo leto, ko je začel z delom novoizvoljeni mestni svet, z vodenjem občine pa novo županstvo. Pri teku na dolge proge leto ni dolga doba, vendar je to dovolj, da se ugotovi, ali se je tek začel dobro ali slabo. Moram reči, da glavni tekači, razen obljub o končni zmagi (beri: program razvoja z razdelanimi nalogami), kaj dosti niso storili. Rutinske naloge, zlasti tekoče poslovanje občinske uprave in nadaljevanje v prejšnjem mandatu začetih aktivnosti, ne štejem med dosežke, ki bi zaslužili aplavz svetnikov, še manj pa kranjskih prebivalcev. Predstaviti mestnemu svetu konkreten program razvoja kranjske občine je očitno za trenutno oblast pretežek zalogaj. Tudi akcija ustvariti »partnerstvo za razvoj« v Kranju ni dobro zastavljena in bolj služi bodočemu opravičevanju, kot pa resno zastavljenemu projektu. Poziv strankam, da naj povedo, kako si predstavljajo, kaj bi bilo v Kranju potrebno postoriti, ne more odtehtati tega, da koalicija na čelu z županom in kar tremi podžupani v enem letu ni uspela predstaviti svojega videnja oz. konkretnega programa. Razen če v to ne štejejo hvalisanje Branka Grimsa in Bojana Homana, kaj vse sta za Kranj že do sedaj storila. Če bi držalo to, s čimer se hvalita, Kranj razen njiju ne rabi nikogar več. Dragi Branko, dragi Bojan, torej le pohitita s pripenjanjem zaslug, saj so leta 2008 državnozborske volitve!
O čem teče beseda? O tem, da se Grims javno hvali (glej Kranjčanko februar 2007), kako mu je uspelo v državni proračun za prihodnji dve leti zagotoviti kar celo milijardo tolarjev sredstev, namenjenih za graditev ceste Hotemaže-Britof, Bojan Homan pa naj bi dosegel, da se bo iz državnih sredstev renovirala cesta Brdo-Kokrica, kar naj bi bilo vredno 600.000 evrov. Oba skupaj (glej Kranjčanka št. 4, april 2007) naj bi bila zaslužna, da imamo v Kranju novo Ekonomsko gimnazijo. To naj bi dosegla s tem, da sta v parlamentu glasovala za predloženi proračun (kot da bi si upala kaj drugega, kar je predložila vlada!). Kdor se le malo spozna na mehanizem odločanja, ve, da so to pravljice, ki sicer pri članih SDS, zlasti pa svetnikih SDS, povzročajo pravo evforijo, češ brez nas ni nič. Če temu ne verjamete, potem ne veste, kako bi bil Kranj reven, če ne bi bilo v Kranju tako pomembnih SDS-ovcev, kot sta Grims in Homan. Kot predvolilni »štos« bi takšno hvalisanje človek še sprejel, za resen pristop k ustvarjanju konkretnega programa pa je to premalo, oziroma je nič in gre zgolj za propagandno floskulo.
Zato je skrajni čas, da koalicija predloži mestnemu svetu konkreten program razvoja, čigar sprejem, seveda brez preglasovanja, je lahko temelj delovanja vseh političnih strank v Kranju. To je cilj, ki ga ne bo lahko doseči, bo pa trden temelj nadaljnjega razvoja mestne občine, v kateri se kot najmočnejša stranka vidi tudi SD. Upam, da bodo odgovorni, tako v političnih strankah, ki tvorijo koalicijo, kot župan s tremi podžupani vred, bolj produktivni, kot pa so bili pri iskanju sredstev strukturnih skladov Evropske skupnosti. Popoln neuspeh pri tem kaže na stanje duha v koaliciji, ki vlada v mestnem svetu. Najlažje je obljubljati »odprto denarnico« za potrebe določene krajevne skupnosti, kajne dragi podžupan Bojan, ali pa »ustanavljanje nove galerije«, kajne dragi podžupan Igor. Osebno me dajanje takšnih obljub ne moti, moti me le to, da se s tem Svet mestne občine Kranj postavlja v položaj priveska obeh podžupanov.
P.S.: Ko govorim o političnih strankah v mestni občini Kranj, štejem sem tudi »fizkulturno društvo na področju duha«: Mladi za Kranj.