Davna preteklost ujeta v objektiv
Poletje se je končalo in prehod v jesenski letni čas je bil nenavadno hiter. A kaj hočemo; na vreme pa res nimamo nobenega vpliva in še vedno nam ostaja upanje, da nas čaka indijansko poletje.
Pred nami je jesen, ko v muzeju pripravljamo program za naslednje leto, a še kar nekaj projektov moramo izpeljati letos. Bralci se, prepričana sem, spominjajo, ko smo konec lanskega leta odpirali odmevno razstavo Zlata doba Karnija. Po Kranju so bili tedaj obešeni tudi plakati, na katerih se je v svojem prelestnem sijaju svetilo zlato naših kranjskih prednikov. Pa ste se morda vprašali, kdo je avtor fotografije na plakatu? Kdo je umetnik, ki je na prefinjen način s subtilno interpretacijo pričaral estetiko preteklosti? V našem primeru je bil tudi dobra fotografija tisto, kar Vas je premamilo, da ste si prišli ogledat težko pričakovano razstavo. Avtor fotografije je bil Tomaž Lauko, ki je v Narodnem muzeju zaposlen kot vodja ateljeja za fotografijo.
Lauko je prvi Slovenec, ki je diplomiral oz. magistriral na praški Fakulteti za film in televizijo (FAMU), v letu 1989-1990 pa se je izpopolnjeval s področja restavriranja in konserviranja fotografije. Razstavo fotografiranih arheoloških predmetov z naslovom Davna preteklost ujeta v objektiv Tomaža Lauka odpiramo v Galeriji Mestne hiše v četrtek, 13. septembra 2007, ob 19. uri. Njegov nivo fotografij arheoloških predmetov je več kot zavidljiv. Svoje odlično tehnično znanje dopolnjuje s subtilno interpretacijo, ki jo vpleta v minimalistične kontekste. Slednji arheološkemu predmetu vračajo dih vedno izginule preteklosti.
Jesenske razstave
Kaj se nam še obeta letošnjo jesen? Že tretjič bomo oktobra v Stebriščni dvorani Mestne hiše gostili filatelistično razstavo Tretje okno 2007, ki je postala nekako naš bienalen gost. Novembra se nam obeta še ena bienalna, tradicionalna razstava, ki se pripravlja skupaj s Fotografskim društvom Janez Puhar, razstava Pokrajina 2007. Glavni temi razstave sta dve: Črno-bela krajina in Barvna krajina. Razpis oziroma sprejem fotografij bo trajal še do 21. septembra.
Oktobra bo v Galeriji Mestne hiše razstavljal Kranjčan Vinko Tušek, v Galeriji Prešernove hiše pa bomo gostili male plastike kiparjev iz Innsbrucka, s katerimi dobro sodelujemo že precej let.
Za praznični mesec december, ko hrami kulture na stežaj odprejo svoja vrata, pripravljamo v Prešernovi hiši razstavo o Franu Saleškem Finžgarju, mladinskem pisatelju, Prešernovem sorodniku in enem glavnih pobudnikov preureditve rojstne hiše dr. Franceta Prešerna v spominski muzej. V Stebriščni dvorani Mestne hiše pa bomo odprli razširjeno Vitrino meseca, že uveljavljeno razstavno dejavnost, na kateri bomo predstavili pivsko posodje preteklosti. Pri omenjeni Vitrini meseca smo sodelovali z nekaterimi pokrajinskimi muzeji v Sloveniji. Dobrodošli!