Avgusta 0,3-odstotna inflacija
V vladnem uradu za makroekonomske analize in razvoj zatrjujejo, da inflacija ni posledica neustrezne ekonomske politike.
Kranj – Po podatkih državnega statističnega urada so se cene življenjskih potrebščin avgusta v primerjavi z julijem zvišale za 0,3 odstotka, v prvih osmih mesecih za 3,2 odstotka (lani v enakem obdobju za 2,5 odstotka) in na letni ravni za 3,5 odstotka (lani za 3,2 odstotka). Avgustovska inflacija je predvsem posledica višjih cen hrane, komunalnih storitev, počitnic v paketu ter gostinskih in namestitvenih storitev. Komunalne storitve so se v povprečju podražile za 5,8 odstotka, prenočevanje v hotelih za 4,5 odstotka, časopisi, knjige in pisalne potrebščine za 3,5 odstotka, počitnice v paketu za 3,3 odstotka, sadje za 2,6 odstotka, zdravstveno zavarovanje za 2,4 odstotka, ribe za 2 odstotka, sladkor za 1,5 odstotka, kruh in žgane pijače za 1,3 odstotka … Ob podražitvah je bilo tudi nekaj pocenitev. Zelenjava se je v povprečju pocenila za 6,4 odstotka, letalski potniški prevozi za 3,6 odstotka, pogonska goriva za 3,2 odstotka, zdravila za 2,6 odstotka, oblačila za 1,8 odstotka …
Po ugotovitvah vladnega urada za makroekonomske analize in razvoj (Umar) se cene v večini skupin gibljejo v letošnjih prvih osmih mesecih podobno kot v preteklih dveh letih, izjemi sta le skupini hrana ter rekreacija in kultura. Medtem ko je podražitev hrane deloma posledica naraščanja cen na tujih trgih, pa naj bi bil porast cen v skupini rekreacija in kultura predvsem sezonskega značaja. V Umarju ocenjujejo, da avgustovsko gibanje cen ni posledica neustrezne ekonomske politike in da za zdaj tudi ni razlogov za spremembo. Pomembno pa je, da vlada nadaljuje z omejitveni ukrepi predvsem pri reguliranih cenah.