Vojaki so se vrnili s Kosova
V Slovenijo se te dni vračajo pripadniki največjega kontingenta Slovenske vojske, ki so v okviru sil Kfor delovali na Kosovu.
Brnik - Zadnji del bojne skupine Sokol, ki je v okviru 10. motoriziranega bataljona Slovenske vojske delovala na Kosovu, se bo vrnil 7. septembra, v soboto pa je na letališče Jožeta Pučnika z letalom iz Prištine prispelo 45 vojakov. Z njimi se je vrnil tudi njihov poveljnik, podpolkovnik Miha Škerbinec Barbo.
»Ni bilo lahko, bilo je težko, naloge so bile izredno zahtevne. Po misiji sta dva od petstotih pripadnikov dala odpoved, eden, ker je odšel študirat, in drugi, ker je bil disciplinsko obravnavan in se je s tem izognil postopku,« je poveljnik odgovoril tudi na očitke o odpovedih vojakov v času misije. »10. bataljon je šel v zadnjih dveh letih skozi ekstremne težke naporne naloge, sedaj se ta ciklus končuje in marsikdo med fanti se odloča in išče nove izzive. Vendar je moja ocena, da teh odhodov ne bo več kot 30.« Po misiji na Kosovu pričakuje, da jim bo vojska sedaj pustila vsaj pol leta počitka. Sicer pa je poveljnik Barbo, prekaljen v več mednarodnih misijah, bil je denimo tudi na Bližnjem vzhodu, misijo na Kosovu ocenil: »Misija mi bo ostala v spominu po iskrenem prijateljskem odnosu prebivalcev Kosova in izjemni hvaležnosti, ki smo je bili deležni za vse, kar smo dobrega storili zanje. Stanje na Kosovu je še vedno relativno stabilno, situacija se spreminja, ni bilo večjih turbulenc. Teh šeststo fantov in punc na Kosovu je ustvarilo tako podobo Slovenije in Slovenske vojske, da so bila zadnji dnevi zelo čustveni, poslavljanja ganljiva in v duhu iskrenega izražanja spoštovanja in hvaležnosti, to moraš res doživeti.«
Med vojaki, ki so se vrnili s Kosova, je bil tudi Martin Kostanjevac, ki nam je o vtisih povedal: »Nisem še dojel, da sem prišel domov. Zelo zanimivo je bilo na Kosovu delati šest mesecev in vzpostavljati stike z ljudmi, mislim, da bom šel še na kakšno misijo. Ta je bila moja prva.« K odločitvi za Kosovo so ga spodbudile nove izkušnje, želja, da vidi nove dežele in nove kulture. Kot je zatrdil, denar pri tem ni bil zelo pomemben, čeprav na misiji vojaki zaslužijo bistveno več kot doma. O tem, kakšno je stanje na Kosovu in kako živijo ljudje, pa je dejal: »»Kolikor vem, še vsi čakajo na odločitev glede statusa Kosova. To je bila tudi naša naloga, skrbeli smo za njihovo varnost in pomagali reševati probleme. Z domačini smo se sporazumevali srbohrvaško, angleško, nemško, nekaj besed pa sem se naučil tudi albansko. Šest mesecev je žal prekratko obdobje, da bi se naučil več.«
Kaj vojake čaka po vrnitvi? »Najprej je konsolidacija, nato je dopust, potem pa že nove priprave. Imamo novo puško, ki se je bomo morali navaditi. Ali bomo šli v kratkem še na kakšno misijo, pa še ne vem,« je odgovoril mladi Gorenjec.