Vodji projekta Jana Sirc in Gorazd Perenič

S klikom do otrokovih ocen

Z novim šolskim letom bo zaživel projekt eRedovalnica. Od tretjega septembra bo vpogled v ocene tehnološko omogočen na skoraj 450 slovenskih šolah oziroma staršem več kot 140 tisoč učencev in dijakov.

V naslednji fazi nameravajo dostop do eRedovalnice omogočiti preko IP televizije, tovrstne storitve pa naj bi bile kmalu na voljo tudi preko mobilnih telefonov.

Projekt eRedovalnica, ki bo zaživel z novim šolskim letom, je na pobudo najprej osnovnih in v zadnjem času tudi srednjih šol nastal v kranjskem podjetju Logos, ki že dobro desetletje zagotavlja slovenskemu šolstvu kakovostno programsko opremo. »Staršem bo varen elektronski vpogled v ocene njihovih otrok omogočen preko novega portala www.dSvet.si, za dostop pa bodo potrebovali uporabniško ime in geslo na prej omenjenem portalu ter digitalno potrdilo za elektronski podpis. Na podlagi njihove pisne izjave bo šola zatem odobrila uporabo eRedovalnice,« je strnila Jana Sirc iz podjetja Logos, ki je vodila projekt z Gorazdom Pereničem iz podjetja Portis. Gre za vsebinskega partnerja in upravitelja portala dSvet.si, obenem pa je podjetje Portis hčerinska družba podjetja Perenič svetovanje, čigar strokovnjaki so bedeli nad poslovnimi in pravnimi vidiki projekta. Za samo tehnološko izvedbo eRedovalnice je Logos izbral Microsoftovo tehnološko platformo.

Ekipa desetih strokovnjakov je sredi leta 2006 začela resno delati na projektu, aprila letos pa je bila programska oprema nared za poskusno delovanje. »Med testom je dvesto uporabnikov redno preizkušalo delovanje. Nad odzivom smo bili prijetno presenečeni, saj so uporabniki vedeli, da se šolsko leto približuje koncu in da se v sistem prijavljajo za mesec, največ dva. Očitno gre za storitev, ki se mnogim zdi koristna, obenem pa dokaj enostavna,« pravi Perenič. Staršem otrok, ki obiskujejo devetletni program osnovne šole in srednje šole, bodo najprej na vpogled ocene, tekom leta pa naj bi, kot sta napovedala vodji projekta, eRedovalnico dopolnili še s podatki o opravičenih in neopravičenih izostankih otrok ter obvestili učiteljev.

 

Brez stroškov za šole in starše

Kot sta poudarila, je bil eden ključnih ciljev projekta zagotoviti, da eRedovalnica ne bi pomenila dodatnega dela in stroškov za šole, obenem pa bi ostala brezplačna za starše. »Večina šol že zdaj uporablja interne informacijske sisteme, v katere med drugim vnaša ocene. Učitelji zaradi eRedovalnice ne bodo imeli več dela in nikakor ne bodo dvakrat vnašali ocen. Že sedaj vnašajo ocene v sistem, da, denimo, za starše naredijo izpis obvestila o ocenah ob zaključku ocenjevalnega obdobja, razlika bo le, da bodo to delali sproti. Ocene se bodo preslikavale v eRedovalnico. Nekaj ravnateljev je dejalo, da bodo učitelji ocene vnašali enkrat tedensko, seveda pa je ažurnost podatkov prepuščena šolam,« pravi Sirčeva. Perenič je dodal, da starši z eRedovalnico ne bodo imeli nikakršnih stroškov: »Obvezno potrebujejo digitalno kvalificirano potrdilo, ki ga ima sicer že štiristo tisoč Slovencev. Uporabljajo lahko tiste, ki jih imajo za elektronsko bančništvo ali v službi; če ga nimajo, ga jim brezplačno izda ministrstvo za javno upravo.«

Polnoletni dijak lahko staršem prepreči vpogled

Staršem bo vpogled v otrokove ocene omogočen za eno šolsko leto. »Poleg tega lahko razrednik, ki bi ugotovil, da so staršu prenehale roditeljske pravice, med letom ukine dostop do eRedovalnice,« je razložil Perenič. S polnoletnostjo pa bodo dijaki dobili pravico, da staršem preprečijo vpogled v ocene, če bodo želeli.

Pa so možne tudi zlorabe sistema? Po besedah Pereniča so z digitalnimi certifikati poskrbeli za primerljive varnostne ukrepe kot pri elektronskem bančništvu. »Zlorabe so vseeno možne, a mislim, da sistem za 'hekerje' ne bo zanimiv, ker gre v eRedovalnici le za kopije ocen iz šolskega sistema, ki bodo staršem na vpogled. Čeprav bi nekdo vdrl in popravil ocene, bi to držalo le do osvežitve ocen. Vdor v sistem ne bi pomenil ničesar, le staršem bi za nekaj ur prikril cvek,« je pojasnil Perenič.

Osebni računalnik, priključen v svetovni splet, ne bo dolgo edini način uporabe eRedovalnice, napovedujejo avtorji projekta. V naslednji fazi namreč nameravajo omogočiti dostop do eRedovalnice preko IP televizije, prav tako pa naj bi bile tovrstne storitve kmalu na razpolago tudi preko mobilnih telefonov.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranjska Gora / torek, 28. julij 2009 / 07:00

Spet slovesno pri Ruski kapelici

Neponovljivo ozračje visoke svečanosti in topline neuradnih odnosov.

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / četrtek, 19. januar 2023 / 17:57

Prvih petdeset let skupnega delovanja

V Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani so v petek odprli razstavo Stipe in Viki – 50 let skupnega delovanja. Stipe Božić in Viki Grošelj sta ena najdlje delujočih navez svetovnega alpinizma. Ra...

Gospodarstvo / četrtek, 19. januar 2023 / 17:56

Začasne odločbe za neposredna plačila

Kranj – Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja je prejšnji torek začela izdajati kmetijskim gospodarstvom začasne odločbe, na podlagi katerih jim bo izplačala štiri petine neposrednih plači...

Zanimivosti / četrtek, 19. januar 2023 / 17:49

S koledarjem pomagala zapuščenim živalim

Nika Weiffenbach iz Železnikov je z izkupičkom od dobrodelnega koledarja kupila pol tone hrane za zapuščene živali in prispevala še za njihovo veterinarsko oskrbo.

Radovljica / četrtek, 19. januar 2023 / 17:44

Obisk v domu starejših

Dom dr. Janka Benedika Radovljica sta kot enega od primerov dobre prakse obiskali Biserka Marolt Meden, svetovalka predsednice države, in Darinka Klemenc, predstavnica združenja Srebrna nit.

Rekreacija / četrtek, 19. januar 2023 / 16:53

Zakaj vaje za moč kolesarja

Marsikdo misli, da bo s treningom teka ali kolesarjenjem zgradil dovolj mišične mase. Žal se pri aerobnih dejavnostih, kot sta tek in kolesarjenje, stimulirajo predvsem počasna mišična vlakna, ki s...