Dopoldne premalo vlakov
Z začetkom šolskega leta bo na avtobusnih in železniških postajah zaradi dijakov in študentov večja gneča. Prevozniki zatrjujejo, da vozne rede skušajo prilagajati začetku in koncu pouka, še vedno pa problem ostajajo železniške povezave Gorenjske z Ljubljano v dopoldanskem času.
Kranj – Na Alpetourju Kranj so nam zatrdili, da skušajo vozni red čim bolj prilagoditi začetku in koncu pouka na srednjih šolah, da dijaki ne bi po nepotrebnem čakali na prevoz. »Nekateri ravnatelji nam sporočijo njihove potrebe in želje, ki jih skušamo upoštevati. Spremembe moramo poslati v potrditev še na direkcijo za ceste in jih seveda argumentirati,« je pojasnila Damjana Marn iz Alpetourja. »Nekateri imajo sicer začetek šole tudi v dopoldanskih urah, a je takšne potrebe težko pokriti, ker gre za zelo majhno število potnikov,« je še dodala. Podoben problem se pojavlja tudi pri prevozih z vlaki. Še zlasti študentom se predavanja večkrat začnejo v dopoldanskih urah, a na primer od Kranja proti Ljubljani med 8. in 12. uro peljejo trije vlaki: ob 8.05 in 8.16, naslednji pa krene proti Ljubljani šele ob 11.48. Na Slovenskih železnicah utemeljujejo, da so precejšen delež potnikov na vlakih prav dijaki in tako z začetkom šolskega leta povečajo zmogljivosti potniških vlakov, vozni redi pa so prilagojeni začetku in koncu pouka. »V času, ko potnikov praktično ni, je povezav manj,« so dodali.
Prevozi z vlakom cenejši
S cenovnega vidika so prevozi z vlakom še vedno precej bolj ugodni kot avtobusni prevozi. Dijaki bodo za enosmerno avtobusno vozovnico med Kranjem in Ljubljano odšteli 3,60 evra, vozovnica za vlak na isti relaciji ob upoštevanju izkaznice za mlade ŠŽ-EURO-26 pa 1,43 evra. Še vedno se bo bolj splačalo kupiti mesečne oziroma letne vozovnice, njihove cene pa so odvisne od stopnje subvencij, ki jih predvideva veljavni pravilnik o subvencioniranju mesečnih vozovnic za dijake, vajence in študente višjih šol. Verjetno bodo prevozi v šolo za nekatere še vedno predragi in bo v teh dneh na cestah vse več mladih, ki si bodo z dvignjenim palcem skušali zagotoviti brezplačen prevoz.
Kako so organizirani prevozi osnovnošolcev
Nekateri osnovnošolci za prevoz v šolo uporabljajo šolski avtobus. Tako je tudi v podružnični šoli Podblica. Kot nam je pojasnila vodja šole Anica Kordež, avtobus otroke pripelje v šolo okoli pol osmih zjutraj. »Tudi prevoz domov jim skušamo karseda prilagoditi. Na voljo sta jim avtobusa ob 13.40 in ob 14. uri, ko se konča podaljšano bivanje. S prevozi nimamo težav, zgodi pa se nekajkrat na leto, da otroci zaradi raznih dejavnosti, na primer priprave prireditev, ostanejo v šoli dlje in jih pridejo iskat starši,« je razložila. In interesne dejavnosti? »Če je možno, te izpeljemo do 14. ali 15. ure, ob tej uri gre namreč v smeri proti Kranju še en avtobus. Seveda nekatere interesne dejavnosti potekajo tudi popoldne, a se o tem posvetujemo s starši,« je še dejala.
Na OŠ Stražišče se stekajo učenci iz treh podružničnih šol – iz Besnice, Podblice in Žabnice. »Iz vseh krajev imamo organizirane šolske avtobuse, učenci iz Žabnice pa lahko koristijo tudi redne linije. Skoraj vsako leto se pokaže, da manjše število učencev potrebuje dodaten organiziran prevoz. V takih primerih se dogovorimo s kakšnim staršem ali krajanom, občina pa stroške prevoza povrne. Za prevoze otrok na popoldanske interesne dejavnosti oziroma z njih pa morajo poskrbeti starši sami,« je strnil ravnatelj OŠ Stražišče Pavel Srečnik.