Otroci se vračajo na ceste
Naslednji teden se začne novo šolsko leto in tedaj se bodo otroci po dveh mesecih razigranosti in brezskrbnosti spet vrnili v šolske klopi pa tudi na ceste.
Škofja Loka - Za varnost otrok v prometu moramo sicer skrbeti 365 dni na leto, toda prve septembrske dni mora biti naša pozornost še večja. Na to vsako leto znova opozarja tudi policija, ki bo tudi letos skupaj s sveti za preventivo in vzgojo v cestnem prometu, združenjem šoferjev in avtomehanikov, avto-moto društvi, gasilci ter drugimi ustanovami in posamezniki skrbela, da bodo otroci prve šolske dni živi in zdravi prihajali v šolo in se brez prask vrnili domov. V zadnjih letih so bili kar uspešni, saj je po podatkih policije na Gorenjskem tako lani kot predlani v mesecu septembru le po en otrok povzročil prometno nesrečo, medtem ko je bilo septembra lani v prometne nesreče udeleženo pet otrok, leto prej pa šest.
Tako kot drugod tudi na Loškem priprave na začetek šolskega leta že potekajo. »Policisti so že pregledali prometno signalizacijo v bližini šol in vzdrževalce cest opozorili na morebitne pomanjkljivosti, da jih pravočasno odpravijo. Večjih nepravilnosti letos nismo opazili, tudi z obnovo talnih označb so vzdrževalci letos kar pohiteli. Prav tako so z vodstvi šol že pregledali načrte varnih poti v šole,« je pojasnil Aleš Koželj, inšpektor za promet v Policijski upravi Kranj.
Policisti že merijo in še bodo merili hitrost vožnje v okolici šol in ugotavljajo druge nepravilnosti pri voznikih. Tako kot vsako leto bodo pozorni na uporabo varnostnega pasu, ki se je po besedah Koželja na Gorenjskem letos poslabšala, in čelade pri mladih kolesarjih. Prav tako bodo preverjali brezhibnost vozil, s katerimi se izvajajo šolski prevozi. Med drugim so policisti za prvošolčke spet pripravili posebne pobarvanke, s katerimi se bodo malčki seznanjali z osnovnimi cestnoprometnimi predpisi in varnim ravnanjem v prometu, najbolj pridne pa bodo tudi nagradili.
»Želimo si, da bi večjo vlogo pri zagotavljanju varnosti otrok v prometu prevzele šole, še vedno pa velja, da so za varnost otrok prvi odgovorni njihovi starši. Veliko lahko naredijo že z zgledom,« je še opozoril Koželj.