Zaključujemo, kmalu še selitev
Pred nami je le še peta, zadnja gradbena faza, ko so na vrsti zaključna gradbena dela.
V sklop pete gradbene faze sodi še zaključitev inštalacij, slikopleskarska in steklarska dela ter polaganje stenskih in talnih oblog. Peta gradbena faza pomeni zaključitev gradnje objekta do točke, ko je objekt pripravljen na takojšnjo vselitev. Tako pripravljene so hiše, ki jih nepremičninske agencije ali proizvajalci (na primer montažnih hiš) ponujajo pod pojmom hiša na ključ. To pomeni, da nam za prijetno življenje v novi hiši manjkata le še pohištvo in družina.
Ureditev okolice
Po dokončani gradnji objekta sledi urejanje okolice. Lepo urejena okolica polepša videz novozgrajenega objekta. Koliko denarja bo potrebno odšteti za ureditev okolice, je v precejšnji meri odvisno od terena in njegovih značilnosti. Večji strošek predstavlja predvsem ureditev dovoznih poti, oblaganje zunanjih površin in usmerjanje meteornih voda. Pri kalkulacijah za gradnjo družinske hiše skoraj vedno zanemarimo stroške za ureditev okolice ali pa jih podcenjujemo. V večini primerov zaradi raznih okoliščin in nepredvidenih zahtev prekoračimo predvidena sredstva za gradnjo hiše, zato ostane bolj malo denarja za ureditev okolice. To delo si graditelji običajno rezervirajo za sebe in ga kar sami tudi opravijo. Da pa tudi za to delo potrebujemo nekaj znanja in izkušenj, spoznamo, ko se po prvi zimi začnejo posedati ploščice na stezah in pri vhodih v hiše ali pa se pri dovozu poznajo sledovi avtomobilskih koles.
Dobro je vedeti
Kdor je že opazoval, kako gradijo podlago za cesto in iz koliko različnih plasti je ta sestavljena, se ne bo več čudil, da moramo ploščice za stezo položiti na podlago, ne pa kar na nepripravljeno zemljo. Na stezah in dovozih v garažo moramo predvideti nagib za odtok vode. Pogosto zadoščajo le reže med posameznimi ploščami, skozi katere voda pronica v zemljo. Ob močnih nalivih pa to ne zadošča in v kletnih jaških se kmalu pojavi voda, ki moči kletno zidovje. Takojšnje ukrepanje je v takih primerih skoraj nemogoče. Mnogi tudi ne vedo, da morajo imeti lahke konstrukcije za pergole, plotove in vrtne zidce trden ter pred mrazom zavarovan temelj, ki prenese tudi obtežbo vetra.
Razsvetljava
K ureditvi okolice spada tudi razsvetljava na dohodih, terasah in v vrtu. Z nekaj metri zemeljskega kabla in svetilkami, zavarovanimi pred vodo, lahko razsvetlimo okolico in jo zavarujemo pred nepoklicanimi gosti. Pomagata tudi razsvetljen vhod v hišo in razsvetljena hišna številka, na primer, ko nas bo moral obiskati zdravnik in podobno. Pri urejanju okolice, posebno mej, moramo upoštevati tudi pravice sosedov. To še posebno velja za žive meje in visoka ter gosta drevesa. Mnoga upravna območja imajo glede tega svoja določila, ki jih moramo upoštevati.
Zasaditev vrta
Mnogi se boje rastlin, s katerimi ozelenimo fasade. Boje se namreč poškodb na zidovih zaradi žilic, ki prodirajo v zid in ga uničujejo. Mnogokrat pa je ravno obratno. Ovijalke namreč varujejo fasado pred dežjem in vlago, zato je zemlja ob fasadi suha. Ob starih hišah pogosto opazimo drevje, ki varuje kletno zidovje in s tem tudi klet pred vlago. Danes, žal, drevja ne sadimo več tako pogosto kot prej. Pri urejanju okolice želimo vidne uspehe takoj in nimamo časa čakati na dolgo rast drevja. Pri tem pa pozabljamo, da drevje varuje hišo pred nevihto, dežjem in močnimi poletnimi sončnimi žarki. Pri krčenju starega drevja na vrtu bodimo torej zelo premišljeni, ne samo zaradi varovanja narave, ampak tudi zaradi varovanja hiše.