Ne dosegajo niti kadrovskega načrta
Kranj – Splošno znano je, da se tudi slovenska policija sooča s premajhnim številom kadra, kar rešujejo s premeščanjem in podobno kot vojska tudi vključevanjem pomožnih policistov. Kot smo pred kratkim poročali, je policija letos objavila nov javni razpis za pomožne policiste, ki bo odprt do 31. januarja. Razmere na policiji naj bi bile sicer še vedno obvladljive, a čeprav se je trend upadanja števila zaposlenih v policiji ustavil, ostaja dejstvo, da bo število policistov treba povečati. To velja tako za celotno državo kot tudi za Gorenjsko.
Po sistematizaciji je v slovenski policiji predvidenih 10.459 delovnih mest, medtem ko kadrovski načrt organov državne uprave, ki ga je sprejela vlada, dovoljuje le 8293 zaposlitev, to število pa se lahko še prekorači na račun zaposlitev pripravnikov ali kandidatov za policista. Po podatkih Generalne policijske uprave je bilo 31. januarja letos v policiji zaposlenih 8177 policistov, kriminalistov in strokovno tehničnih delavcev. V to število so tudi že všteti kandidati za policiste, ki se še šolajo.
In kakšno je stanje v gorenjski policiji? Trenutni kadrovski načrt za Policijsko upravo Kranj (PU) dovoljuje skupno 500 zaposlitev, medtem ko je sistematiziranih delovnih mest 576, od tega 485 za pooblaščene uradne osebe (policiste, kriminaliste) in 91 za strokovno tehnični kader. Na policijski upravi je trenutno zaposlenih 460 uslužbencev, do konca leta pa predvidevajo povečanje zaposlenosti na račun novih kandidatov za policiste in posameznih drugih zaposlitev, so nam pojasnili na PU Kranj. Število zaposlenih je sicer od leta 2012, ko je bilo 584 zaposlenih, postopoma upadalo (z izjemo v letu 2014) do lani oziroma marca letos, ko je bilo v gorenjski policiji zaposlenih še 560 oseb. Istočasno se je znižalo tudi število sistematiziranih delovnih mest s 591 v letu 2012 na sedanjih 576.
Na PU Kranj zagotavljajo, da so razmere obvladljive in da njihove policijske enote s trenutnim kadrom v vseh trenutkih nemoteno zagotavljajo izvajanje vseh nalog policije, si pa pri določenih nalogah pomagajo tudi z vključevanjem pomožnih policistov. »Bi se pa z večjim številom policistov in kriminalistov lahko še bolj usmerili v določene segmente policijskega dela, delo v skupnosti, preventivne dejavnosti, povečali bi vidnost in prisotnost na terenu, pospešili obravnavo določenih zadev itd.« je razložil Bojan Kos, predstavnik za odnose z javnostmi na PU Kranj.