Lovor

To manjše drevo z usnjatimi, bleščeče temno zelenimi listi izvira iz Sredozemlja, kjer tudi samoniklo raste, že stoletja pa ga gojijo po vsej Evropi in v velikem delu Amerike.

Za stare Grke in Rimljane je bil lovor simbol modrosti, moči in slave, zato so z lovorovimi listi kronali vladarje, zmagovite vojskovodje, pesnike in olimpijske zmagovalce. Poznamo več vrst lovora, vendar je za prehrano uporaben le pravi ali navadni lovor. Razen pravega lovora so vse druge vrste nevarne: oleander, rdeči češnjev lovor in drugi. Uporabljamo skoraj izključno samo posušene liste, saj so sveži listi preveč grenki in za povrh še izrazito manj aromatični. Z nikakršnim drugim konzerviranjem si ni treba delati opravka, posušene pa dobimo še v vsaki živilski trgovini, lahko jih seveda naberemo tudi sami kje na morju in jih posušimo doma. V tesno zaprti posodi bodo posušeni listi svoj vonj ohranili vsaj eno leto, morebitne plesnive ali porumenele liste pa zavrzite, ker so brez vonja. Poleg vonja, ki ga lovor daje jedem, prenaša nanje tudi svoj spodbujajoči učinek, ki pospešuje prebavo, je pa tudi dober naravni konzervans in zato uporaben v marinadah in pri pripravi ozimnice. Z lovorjem začinjamo mesne in ribje marinade, fižolovo juho, pasulj, krompirjevo juho, kislo zelje, joto, golaž, paprikaš, obare in meso divjačine. Posebej je priporočljiv za začinjanje ovčjega mesa, saj dobro prekrije svojevrsten vonj ovčetine. Dajemo ga tudi v zelenjavo in gobe, vložene v kisu in celo v nekatere sladice iz fig in agrumov. Pri uporabi moramo paziti, da ga ne dodamo preveč, saj lahko okus jedi postane hitro trpek in grenak.

Krompirjeva juha s porom in lovorom

Za 4 osebe potrebujemo: 30 dag krompirja, 30 dag pora, 1 l mesne juhe, 2 žlici masla, 1 žlico moke, 5 lovorovih listov, 2 žlici kisle smetane, sol in sveže mlet poper.

Opran krompir olupite in ga narežite na kocke. Por vzdolžno razpolovite, operite in narežite na rezine. Na stopljenem maslu prepražite moko, dodajte krompir, lovor in por ter zalijte z mesno juho. Zavrite, začinite s soljo in poprom ter kuhajte, da se krompir zmehča. Nazadnje primešajte kislo smetano ter postrezite z opečenimi kruhovimi kockami.

Brancin z lovorom in koromačem

Za 5 oseb potrebujemo: 5 postrvi, 10 lovorovih listov, 1 koromač, oljčno olje, koruzno moko in sol.

Brancine očistite, solite in v trebušno votlino vsakega položite po dva lista lovora in petino na tanko narezanega koromača. Tako pripravljene brancine povaljajte v koruzni moki in jih v ponvi ali na žaru hrustljavo zapecite. Vsakega pokapajte z oljčnim oljem in postrezite s kuhanim ali s pečenim krompirjem.

Goveji file s čebulo in lovorom

Za 2 osebi potrebujemo: 2 zrezka iz govejega fileja težka po 20 dag, 20 dag čebule, 1 žlico olja, 5 dag, masla, 5 lovorovih listov, 1 dl suhega rdečega vina, sol in sveže mlet poper.

V naoljeni ponvi z obeh strani poljubno specite osoljeno in popoprano meso. Postavite ga na ogret krožnik in ga hranite na toplem. V ponev dodajte maslo in na njem spražite na tanke rezine narezano čebulo skupaj z lovorovimi listi. Vse skupaj rahlo solite in popoprajte ter zalijte z vinom. Dobro prevrite in prelijte preko mesa ter postrezite s solato in pire krompirjem.

Nabodala z jurčki, lovorom in kraškim pršutom

Za 5 oseb potrebujemo: 50 dag jurčkov, 30 dag kraškega pršuta, 3 žlice oljčnega olja, 1 lonček navadnega jogurta, 1 pest lovorovih listov in lesene palčke za nabadanje.

Jurčke dobro operite in jih v kuhinjski krpi osušite. Vsako gobo razdelite na več delov in jih ovijte s tanko rezino pršuta. Tako pripravljene jurčke nabadajte na vejice izmenjaje s polovicami lovorovih listov in jih pokapajte z oljčnim oljem. Nabodala z obeh strani specite v ponvi ali na žaru in jih postrezite z navadnim jogurtom, ki ga solite in razmešate, da dobite preprosto omako.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Jesenice / sobota, 1. julij 2017 / 12:27

Britanska veleposlanica na Jesenicah

Jesenice - Občino Jesenice je obiskala britanska veleposlanica Sophie Honey v spremstvu sodelavcev za področje gospodarstva in trgovine med Slovenijo in Veliko Britanijo. Delegacijo je sprejel župa...

Objavljeno na isti dan


Splošno / torek, 15. maj 2007 / 07:00

Spremembe pri izvajanju dimnikarske službe

Popravek oziroma odgovor na članek pod gornjim naslovom

Nasveti / torek, 15. maj 2007 / 07:00

Glasnih voda polna dolina

Dolina Mostnice s Planino Voje - Ledeniška dolina se zajeda skoraj v nedrje slovenskega očaka. S severa jo razkošno opazuje Tosc, z vzhoda Pokljuka, z zahoda Fužinske planine, na jugu pa se odpira pro...

Nasveti / torek, 15. maj 2007 / 07:00

Trgajmo bezgovo cvetje

Modro je, da si bogatimo svojo domačo zeliščno lekarno takrat, ko je čas za to. In zdaj je čas za cvetje črnega bezga (Sambucus nigra). Le pridno ga trgajmo, a s tem početjem ne pretiravajmo. Alergije...

Nasveti / torek, 15. maj 2007 / 07:00

Peteršilj

Peteršilj je eden najizrazitejših naravnih tonikov, se pravi poživil, z njim so včasih hranili celo dirkalne konje, da bi bili hitrejši. Peteršilj je doma iz vzhodnega Sredozemlja, spoštovali pa so...

Nasveti / torek, 15. maj 2007 / 07:00

Šmarnice

Kdo ne pozna dehtečega vonja šmarnic. Te majske dni so jih polni travniki ob robovih gozdov. Tako v nižinah kot tudi višje v gorah. Po vrtovih so letos zacvetele že nekoliko prej. Šmarnica ni kot d...