Anton Zorc

V kamniški klavnici zavračajo očitke

Direktor podjetja Meso Kamnik: "Delamo v skladu z normativi in pod stalnim nadzorom inšpekcijskih služb."

»Zakol nikdar ne izgleda lepo, na neprimerno ravnanje z živalmi pa smo občutljivi vsi in tako je prav,« zatrjujejo v podjetju Meso Kamnik.

Kamnik – Pred dnevi smo na uredništvo prejeli pismo z očitki na račun dela v podjetju Meso Kamnik in njihovega domnevno neprimernega ravnanja z živalmi pred zakolom.

Med očitki zaskrbljenih Kamničanov in ljubiteljev živali je razbrati, da naj bi v tej četrti največji slovenski klavnici in predelovalnici mesa, kjer letno zakoljejo 16.000 glav živine, klavničarjem v zadnjem obdobju dvignili normo, zaradi katere naj bi v eni izmeni morali zaklati bistveno več živali, govedo naj bi se nekaj ur pred zakolom panično gnetlo v premajhnem hlevu, zaradi česar naj bi prihajalo do številnih poškodb, svoje delo pa naj bi, tako kot po mnogih slovenskih klavnicah, opravljalo tudi več sezonskih in preslabo usposobljenih delavcev iz tujine. Po odgovore in pojasnila smo se odpravili na sedež podjetja, kjer nas je skupaj s sodelavci sprejel direktor Anton Zorc.

»Govorice o dvigu norme so povsem neresnične, saj je hitrost celotnega postopka zakola pogojena s hitrostjo linije, zaradi česar ne more prihajati do nikakršnega pospeševanja. Normativi nam dovoljujejo zakol do 22 živali na uro, mi pa jih v tem času navadno zakoljemo od 15 do 18,« zatrjujeta direktor in Tomaž Pirih, vodja sektorja za sveže meso, in dodajata, da v podjetju koljejo le tri dni v tednu in da so njihovi delavci na linijah, odkar so v novih prostorih na Korenovi cesti, zaradi večjega števila zaposlenih celo manj obremenjeni in nikakor ne bolj.

 

Vodstvo družbe zavrača tudi očitke, da se govedo v njihovem hlevu, kamor ga pripeljejo več ur pred zakolom, v paniki poškoduje. »Celo zaželeno je, da žival za zakol v objekt pride 12 ur prej, da se v hlevu umiri, saj žival največje vznemirjenje doživi prav pri transportu. V hlevu tiste, ki so vajene priveza, privežemo, druge pa ne. Poskrbimo, da se ne poškodujejo med samo, seveda pa se tudi živali med seboj ne razumejo vse dobro. Kljub temu imamo v hlevu pred zakolom na leto le po enega ali dva pogina zaradi nemira in panike,« pravi Pirih in doda, da v hlevu na zakol čaka le tretjina vse živine, ki je pri njih zakoljejo, saj drugo pripeljejo sproti. Pravi, da je tudi to področje urejeno z normativi.

»Pri nas sezonskih delavcev ni. Poleti imamo v skladišču le nekaj študentov, z nami pa res skozi vse leto sodeluje tudi nekaj delavcev iz drugih držav, a vsi so usposobljeni za svoje delo. Z živimi živalmi delajo le profesionalci,« je tudi tretji očitek ovrgel Zorc, ki pravi, da so pod stalnim, dnevnim nadzorom veterinarske inšpekcije, ki pa večjih kršitev še ni odkrila.

   

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Železniki / četrtek, 28. julij 2022 / 21:54

Pomni, dolina!

Ob Plečnikovem spomeniku v Dolenji vasi je potekala tradicionalna slovesnost.

Objavljeno na isti dan


Kronika / ponedeljek, 17. marec 2014 / 20:05

Pridržali šestinpetdeset osumljenih

Gorenjski kriminalisti in njihovi kolegi iz drugih policijskih uprav so danes zaradi preiskave organiziranega kriminala na področju trgovine z drogo in orožjem pridržali najmanj 56 osumljenih oseb.

Zanimivosti / ponedeljek, 17. marec 2014 / 12:38

Tudi to je prinesla pomlad ...

Tudi to je prinesla pomlad – perilo na balkone stanovanjskih blokov in hiš. Za izgled ni najbolj lepo, je pa praktično, še posebej, če je toplo, kot je v teh dneh....

GG Plus / ponedeljek, 17. marec 2014 / 12:35

Od kdaj seksamo?

Pomislite! Moja sošolka Milena Miklavčič trdi dobesedno tole: da smo začeli seksati šele po letu 1965. Hm. Z Mileno sva jih onega leta dopolnila trinajst. Tiste reči so me takrat sicer že...

Nasveti / ponedeljek, 17. marec 2014 / 12:30

Čez mejo

Dobrač (2166 m) - Sila potresa v 14. stoletju in gora je klonila pod uničujočo močjo. Na njenih strminah je do leta 2002 delovalo smučišče. Od vznožja do vrha nam turnosmučarski vzpon obeta lepo smuča...

Gospodarstvo / ponedeljek, 17. marec 2014 / 12:26

Za hlod gorskega javorja 10.525 evrov

Lastniki gozdov so tudi letos prodajali vrednejši les na dražbi v Slovenj Gradcu.